Skvělé pití, skvělé jídlo, skvělá hudba. Pokud plánujete svatbu, určitě chcete, aby na té vaší bylo toto všechno splněno. A jak už to tak bývá, ke skvělé zábavě často patří právě hlavně dobré pití, alkohol na svatbu tak nějak patří. Kolik piv se ale vypije? A jaké víno bude vyhovovat tak nějak všem?
Pro většinu novomanželů je důležité, aby připravili perfektní den nejen pro sebe, ale i pro své hosty. Aby se nikdo nenudil, aby všem chutnalo a hlavně, aby na vaši svatbu vzpomínali jen v tom nejlepším světle. Tato společenská událost, kde se setkají dva rodinné klany, vaši nejlepší přátelé a jejich drahé polovičky zkrátka vyžaduje pečlivou přípravu.
Níže pro vás máme kompletní přehled informací k tomu, co se na svatbě pije a kolik se toho vypije, čím hosty obdarovat a na koho nezapomenout?
- Jaký alkohol na svatbu
- Množství alkoholu
- Jak a kam alkohol na svatbě umístit
- Vlastní etikety na víno
- Nezapomeňte i na nealko
Jaký alkohol na svatbu
Ne každý je pivař, ne každý je vinař a ne každý holduje panákům. Stejně jako se někdo těší na guláš, jiný bude chtít ovocný salát. Proto je potřeba se při svatebních přípravách zamyslet nad tím, kolik hostů bude spadat do jaké škatulky, abyste měli pro každého z nich připravené to, co má rád a co mu chutná. Naštěstí je poměrně snadné hosty rozdělit do jednotlivých kategorií podle toho, jakému alkoholickému nápoji dávají přednost.
Pivo
Pivo je rozhodně základním alkoholickým pitím, které byste měli na svatbě mít. Jestli budou všichni vaši hosté z jednoho kraje, či dokonce okresu, pravděpodobně se i snáz shodnou na tom, které pivo jim chutná a budete tak mít výběr podstatně jednodušší. Pokud se ale na svatbě spojuje pár z různých koutů republiky, tak budete mít výběr piva podstatně složitější. V tomto případě doporučujeme vsadit na jistotu a vybrat některou z hlavních značek, která je považována za obecnou jedničku mezi pivy. Která to bude, to záleží na vás.
Často se ale také stane, že s výběrem piva si nebudete muset lámat moc hlavu. Svatby se nejčastěji odehrávají v místech, kde je vlastní restaurace, nebo smluvní catering a ti vám zkrátka oznámí, jaké pivo se bude na svatbě točit. Pravděpodobně s tím nic nezmůžete, takže to prostě přijměte jako fakt.
Víno
Bílé? Červené? Sladké? Suché? Tady je to snad ještě složitější. Na druhou stranu při výběru vína se nemusíte omezovat pouze na jednu variantu a můžete tak nabídnout vašim hostům širší výběr jednotlivých vín. Každý si zkrátka vybere to, co mu chutná.
Výběr vína můžete také přizpůsobit ročnímu období, ve kterém se vaše svatba bude konat. Protože bílá vína se podávají chlazená, pravděpodobně si je v letních měsících vychutná více lidí, než vína červená.
Stejně tak je možné vinný lístek upravit i podle toho, jaké pokrmy budete na svatbě podávat. K těžším pokrmům z hovězího, vepřového, či zvěřiny se spíše hodí červená vína. Stejně tak jsou perfektní kombinací i k plísňovým sýrům.
Víte, jaký bude alkohol na svadbu? Tedy na Slovensku?
Jestli jste pro vaše hosty připravili spíše lehčí pokrmy, jako ryby, saláty, či středomořskou kuchyni, bílé víno bude vhodnou variantou, kterou můžete podávat.
Welcome drink
Přijdete a hned máte skleničku v ruce. Asi to znáte. Ani svatba nemusí být výjimkou a tak můžete pro své hosty přichystat welcome drink, který je okamžitě zapojí mezi ostatní hosty a mohou tak hned začít postávat u barových stolků a pobavit se s přáteli.
Na welcome drink se nejčastěji používá sekt, šampaňské, nebo například prosecco. Vždy se mělo ale jednat o nějaký drink s přiměřeným množstvím alkoholu.
Na většině svateb je nevěsta poprvé spatřena až při samotném obřadu, takže hosty buď vítají družičky, svědek, nebo případně samotný ženich. Zde musíme upozornit, že pokud jde o ženicha, kdo bude hosty vítat, určitě si nedávejte welcome drink společně s každým hostem. Mohlo by vás to snadno unavit.

Přípitek
První novomanželský přípitek a ještě navíc se všemi hosty. Pokud si nechcete zbytečně lámat hlavu s tím, jaký druh alkoholu zvolit právě na přípitek, určitě můžete použít stejný druh alkoholu, jako právě na welcome drink. Obecně je dobré alkohol moc nemixovat, takže to můžete tímto dodržet a zároveň si nepřidělávat práci s dalšími variantami.
Jestli máte rodinné kořeny někde na vesnici, tak váš novomanželský přípitek bude určitě zkombinován s nějakou domácí pálenkou. Ať už půjde o slivovici, nebo ořechovici, pár panáků určitě proběhne.
Tvrdý alkohol
A jak je to na svatbě s tvrdým alkoholem? V nabídce by určitě měl být a často přichází na řadu až v pozdních hodinách. K dispozici by měla být standardní nabídka tvrdého alkoholu, která je buď dostupná v dané restauraci, případně od smluvního cateringu. Stejně tak může být možné nabídnout hostům právě i rodinné pálenky, nebo od vašich známých. S tvrdým alkoholem ale buďte opatrnější než v případě piva, či vína.
Alkohol na svatbu – jaké množství bude potřeba?
Pořádání svatbou je pro mnohé novomanžele první velká akce, kterou v životě pořádají. Proto je těžké některé věci při plánování správně odhadnout a jednou z nich je často právě množství alkoholu. Kolik se toho vypije? Co všechno mít připraveno? A jak to všechno spočítat?
Hodně bude záležet na tom, v kolik hodin se bude konat Váš obřad a také na složení hostů. Pokud budete mít svatbu pouze v rodinném kruhu a nejpočetněji budou zastoupeni rodiče a prarodiče, pravděpodobně nebudete na svatbu potřebovat tolik alkoholu, jako když pozvete všechny své vrstevníky a navíc, pokud ještě nemají děti. Zlaté pravidlo ale je, že je lepší mít alkoholu více, než méně. Když se nevypije, tak se může vrátit, nebo třeba rozdat.
Kolik mít alkoholu podle času obřadu?
Jeden z bodů, který by vám mohl pomoct s rozhodováním, kolik alkoholu na svatbu objednat, je čas obřadu. Pokud budete mít obřad už například v 10 hodin dopoledne, pravděpodobně budete potřebovat alkoholu o něco více, než pokud si své „ano“ řeknete například až ve tři hodiny odpoledne.
Není ale potřeba v případě dopoledního obřadu objednat dvojnásobné množství pití. Zkrátka a dobře je velká šance, že když dřív začnete, tak také dřív skončíte a nikdo toho na svatbě nesní dvakrát tolik, pokud začnete o pár hodin dříve.
Množství alkoholu přehledně
Co kus, to originál. Každý pije jinak rychle, vydrží jiné množství a má rozdílné preference. Ale určitě můžete vytvořit nějaký vzorový průměr, který vám pomůže celkový objem odhadnout.
Co se piva týče, tak zde je dobré počítat hlavně mužskou část svatebního osazenstva. Ne, že by ženy pivo nepily, ale není to tak slavnostní nápoj a pravděpodobně sáhnou spíše po vínu. Podle našich zkušeností vypijí chlapi na svatbě zhruba 10 piv za celý den. Někdo víc, někdo míň, ale v průměru to tak bude.
Co se vína týče, tak zde hodně záleží právě na počasí, ve kterém svatbu budete mít. V letních měsících bude nutné počítat minimálně s jednou lahví vína na osobu, která bude víno pít. Jde o tři a půl skleničky o objemu 2 deci.
Mezi další nápoje můžete zahrnout nějaké letní drinky, jako například Mojito, nebo Cuba libre. Tyto drinky se počítají obtížněji, ale pokud budou v nabídce, pravděpodobně si každý pátý host na svatbě aspoň dva drinky za večer dá.
Kdo platí jaký alkohol na svatbě
Asi nejdůležitější otázka pro všechny novomanžele. Kdo to všechno zaplatí. Vzhledem k tomu, že svatba sama o sobě není levnou záležitostí, doporučujeme si dávat pozor, jakou útratu na baru za hosty uhradíte.
Na většině svateb je zvykem, že pivo a víno jdou na účet novomanželů. Do této nabídky můžete zahrnout také některé destiláty. Pokud hostům umožníte konzumovat na váš účet jakékoli nápoje, buďte si jisti, že na účtence pak uvidíte i prémiové whisky a rumy.
Nevíte si rady s výběrem rumů, nebo whisky? Podívejte se na rum recenze a whisky recenze.
Pokud chcete pohostit své hosty bez ohledu na finance, určitě jim dopřejte volný výběr. Ale pokud chcete svatební rozpočet na uzdě, tak vězte, že je zcela normální, že tvrdý alkohol si platí každý host sám.
Korkovné
Na tento pojem můžete na svatbě narazit v případě, že daná restaurace, nebo catering, neposkytuje takovou nabídku alkoholu, jakou byste si představovali. Zjednodušeně jde o to, že pokud si na svatbu přinesete vlastní alkohol, může po vás provozovatel místa svatby požadovat poplatek za to, že konzumujete jiné láhve, než on sám nabízí. Vzhledem k tomu, že si pravděpodobně nepřinesete také vlastní sklenice a obsluha bude hostům podávat i vaše nápoje, je to zkrátka jakási kompenzace za práci a ušlý zisk z prodeje vlastního sortimentu.
Cena korkovného se výrazně liší napříč jednotlivými podniky. Pohybuje se v rozmezí od 50 do 250 korun v závislosti na daném místě a druhu alkoholu, který chcete podávat. Průměrně ale můžete počítat zhruba se 100 korunami na jednu láhev, na kterou se bude korkovné vztahovat. Pokud si tedy přinesete vlastní alkohol na svatbu, můžete za to připlácet.
Jak a kam alkohol na svatbě umístit?
Možná zdánlivě jednoduchá otázka. Alkohol přece patří na bar. Na svatbě to tak ale vždycky být nemusí.
Každá nevěsta si přeje, aby její svatba byla krásná a nezapomenutelná. Je úplně jedno, jestli se rozhodnete uspořádat svatbu v boho stylu, nebo máte raději tradičnější pojetí. Tak jako tak budete chtít, aby svatba vypadala perfektně.
Umístění alkoholu může celkové atmosféře určitě pomoct, zároveň jde o originální možnost, jak hostům vymezit různé zóny, kde se mohou pohybovat a kde spolu mohou v klidu pohovořit a dát si něco dobrého k pití. Vzhledem k aktuálním svatebním trendům se zaměříme hlavně na ty méně formální varianty. Jaké jsou tedy možnosti?
Kolečko
Kolečko, kolec, kárka, korbice. Názvů má tento pomocník opravdu hodně, ale ve výsledku se jedná vždy o to samé. Myslíme samozřejmě zahradní kolečko, které se běžně používá při práci na zahradě a nejčastěji převozu materiálu. V případě dětí také může jít o adrenalinový dopravní prostředek.
V případě svatby to ale může být také perfektní dekorace, která přímo vybízí k tomu, aby převážela alkohol. Můžete ho například naplnit ledem a láhvemi piva. Vydrží tak perfektně chladné a zároveň to bude dobře vypadat. Nejspíš ale narazíte na skupinku hostů, která si ho někam přemístí a tam jej postupně vypije.
Stará vana
Větší varianta, u které navíc tolik nehrozí, že bude přemístěna a většina hostů ji tak ani nebude mít možnost využít. Staré koupací vany jsou často používány na pěstování rostlin, zadržování vody, nebo jako zdroj vody pro zvířata. Pokud je to ale možné, můžete ji využít právě i pro alkoholické nápoje, kterých se do ní vejde opravdu hodně. A ano, bude to skvěle vypadat.
Pánský bar ze sudu
Chlapi sobě. Na každé svatbě to uvidíte. Někde dříve, někde později, ale nakonec se vždycky stane, že se vytvoří početná skupinka mužů, která spolu někde postává, popíjí, probírá všechno možné a skvěle se přitom baví. Takové místo jim můžete snadno a jednoduše vytvořit například ze starého vinného sudu. Stačí na jeho vršek přidělat desku o větším průměru, aby si mohli lépe odložit své nápoje a doplnit například o doutníky či whisku a můžete si být jisti, že během pár desítek minut bude takový pánský bar na svatbě plně obsazen.
Pojízdný bar
Jedna z nejefektnějších možností, jak na svatbě podávat alkohol, je pronajmout si nějaký pojízdný bar. Nejčastěji se jedná o velmi líbivá vozítka, která jsou přizpůsobena k tomu, aby mohla převážet alkohol a podávat jej hostům v té nejvyšší kvalitě a s vlastním chlazením. Na svatby se takové vozítko perfektně hodí a možná si sami vybavíte, že jste už někdy viděli ikonické italské tříkolky, ze kterých teklo prosecco, případně jedny z prvních minibusů Volkswagen, které díky svým větším rozměrům dokážou nabídnout širší škálu nápojů.
Pojízdné bary jsou většinou poskytovány i s obsluhou, takže o vás bude perfektně postaráno. Cena tomu ale odpovídá a dost možná budete muset za nápoje z takového pojízdného baru ještě navíc zaplatit korkovné za vytočené množství nápojů.
Vlastní etikety na víno
Asi hlavním pitím na každé svatbě je víno. Nezáleží tolik na tom, jestli vaši hosté budou preferovat víno bílé, nebo červené, ale určitě je s vínem uvidíte. Už samy skleničky na víno jsou velice elegantní a vzhledem k tomu, že všichni hosté se na svatbu slavnostně obléknou, tak se dá očekávat, že budou chtít mít i v ruce právě takovou skleničku, která dobře vypadá. Navíc víno nemá tak vysoký obsah alkoholu a dá se dobře kombinovat s vodou a člověk tak může dobře odhadnout, jestli si má dát ještě další skleničku, nebo už radši ne.
Návrh společný s pozvánkou
Aby se svatba nesla v jednom duchu, je vhodné poptat etikety na víno už při tvoření svatebních tiskovin. Tou hlavní jsou samozřejmě pozvánky na svatbu, které většina párů hostům rozesílá v papírové podobě, i když drtivá většina svatebčanů ví o svatbě předem.
Pokud chcete mít tedy láhve vína s vlastním potiskem, můžete zvolit dvě cesty. Tou levnější je určitě nechat si vytisknout od specializované tiskárny samotné etikety, které pak nalepíte na vína dle vlastního výběru. Dražší varianta je ta, kdy objednáte samotné láhve vína v kvalitní prodejně alkoholu s tím, že etikety vytvoří pro vás a také je na láhve umístí. Zde budete mít kompletní servis, ale možná si budete muset za danou službu něco připlatit.
Víno jako dárek pro hosty
Víno je také skvělým dárkem pro vaše hosty, tedy výslužkou. Ideální je nechat si vytvořit vlastní etikety na víno, na které svatebčané nejčastěji uvedou svoje jména a datum svatby. Až si vaši známí následně víno doma otevřou, určitě si na vaši svatbu přitom zavzpomínají.
Nezapomeňte i na nealko
Celá svatba se rozhodně nedá přežít jenom na alkoholických nápojích, a proto určitě nezapomeňte mít na svatbě i nedostatek nealkoholických nápojů. Pamatujte také na všechny vaše hosty, kteří buďto alkohol nepijí vůbec, nebo jim to například těhotenství neumožňuje. A samozřejmě nezapomeňte ani na děti. Ty si sice určitě od rodičů budou chtít trochu usrknout, ale alkohol jim zkrátka podávat nelze. Alkohol na svatbu tak musí být doplněn také o nealko!
Voda
Hlavní nealko by měla být voda. Zvlášť pokud máte svatbu v létě, tak určitě připravte džbány s vodou a sklenicemi na každý stůl, kam hosty na hostinu usadíte. Sami si nalijí, a když budou mít žízeň, tak prostě nemusí na nikoho čekat, aby je obsloužil. Voda je také skvělý pomocník mezi jednotlivými chody, abyste si vypláchli ústa a mohli si vychutnat chutě jednotlivých pokrmů na maximum.
Džbány s limonádou
Limonádu ocení vždycky především děti. Ty zkrátka vodou tolik nepotěšíte. Džbány s limonádou už sice asi neumístíte na každý stůl, ale můžete mít jedno místo, kde budou k dispozici. Nejlepší je naplnit je studenou vodou s ledem a přihodit například citron, mátu, nebo třeba směs lesního ovoce. Nebudou tak plné cukru, ale budou mít nasládlou chuť. Uvidíte, že budou mizet poměrně rychlým tempem.
Nealko víno, pivo a sekt
Třešnička na dortu. Nealkoholické varianty alkoholických nápojů. Nealkoholické pivo už zná prakticky každý, proto ho zmiňujeme až na druhém místě. Jestli ale víte, že bude mít na svatbě nějaké těhotné ženy, pravděpodobně vás budou milovat, pokud pro ně objednáte nějakou tu láhev nealkoholického vína, nebo sektu. Budou si tak moct dopřát chuť, kterou mají rády, bez ohrožení na zdraví a hlavně bez výčitek. Je to sice drobnost, ale ty si vaši hosté budou pamatovat nejvíc.