Jestliže plánujete svatbu a máte vlastní děti, pak se počítá s tím, že se celé události pravděpodobně také zúčastní. Ovšem někdy snoubenci děti nemají – a pak přichází otázka, zda pozvat s hosty i jejich děti. Ať už je situace jakákoliv, je třeba pro děti na svatbě připravit vhodné prostředí a dostatek zábavy, aby si svatbu také mohly užít. Není totiž jednoduché věnovat jim v takovýto den dostatek pozornosti.

Jak obléknout děti na svatbu?

Mnohdy se na svatebních fotkách můžeme setkat s dětmi v roztomilých šatičkách a dětských oblecích. Vypadat to sice může dobře, ale vždy především myslete na pohodlí dětí. Už tak to totiž pro ně nebude zrovna atraktivní událost. Svatba s dětmi si totiž žádá řadu náležitostí, kterým se nelze vyhnout, jenže to zejména malé děti nechápou.

Proto je důležité se jim co nejvíce přizpůsobit, aby všichni byli ve výsledku spokojení. S tím souvisí i oblečení na svatbu pro děti.

Snažte se raději vybírat komfortní kousky, které nejsou příliš formální. U dětí totiž většinou není třeba tolik na formálnosti tolik lpět.

Šaty a obleky

Šaty na svatbu pro děti sice vypadají kouzelně, ovšem nejsou zrovna praktické. Nadýchané a zdobené oblečení působí dobře, ale většinou ho děti opravdu neocení. Jako oblečení pro děti na svatbu proto raději volte jednoduché vzdušné šaty, u nichž nebude vadit, pokud se ušpiní nebo zničí. Děti to určitě ocení více a vy ve výsledku také.

 • Pokud chcete i svoje nejmenší hosty sladit s ostatními, vybírejte šaty pro děti na svatbu ve stejných barvách jako pro dospělé, ideální jsou jemné pastelové odstíny.
 • Mohou tak ladit s šaty družiček, hostů nebo třeba s doplňky nevěsty a ženicha a okolní výzdobou.

Pokud už jsou děti větší, můžete oblečení dětí na svatbu volit i ve formálnějším stylu. To se týká hlavně chlapců. Ti si totiž v tomto období mohou poprvé vyzkoušet opravdový oblek. Ten by měl opět ladit s oblečením mužského doprovodu matky, případně pokud se chlapec zúčastní svatebního průvodu, měl by ladit se stylem ženicha.

svatební obleky a košile

Ovšem i zde platí, že obleky pro děti na svatbu mohou být značně nepohodlné. Snažte se proto myslet spíše na pohodlí, lehká neformálnost jistě nebude u dětí problémem.

Účesy pro děti

S oblečením souvisí také účesy na svatbu pro děti. Nemá smysl vymýšlet a tvořit složité kreace, jelikož děti stejně chvíli neposedí, a tak jim účes moc dlouho nevydrží. Volte proto raději jednoduchou úpravu vlasů.

Náš tip: Pro holčičky pak můžete pořídit například různé květinové čelenky, které budou krásnou ozdobou. Ovšem ani u těch moc nepočítejte, že by jim na hlavě vydržely déle než pár hodin.

Boty na svatbu pro děti

V ideálním případě by boty na svatbu pro děti měly být sladěny s jejich oblečením do formálnějšího stylu. U děvčat můžete vybírat ze zdobných lehkých sandálků, u chlapců pak ze společenské obuvi. U menších dětí si s tím však nemusíte dělat hlavu. Stačí vytvořit decentní outfit, který bude pro svatbu vhodný, a doplnit je klasickými capáčky.

Vymýšlení programu

Vymyslet zábavný program pro děti na svatbě není vůbec jednoduché. Přeci jen je to společenská událost, na které se baví hlavně dospělí. Ovšem když už se děti na svatbu dostanou, je třeba je zabavit. Jinak to totiž pro obě strany bude nepříjemné. Nabízí se několik možností, jak zabavit děti na svatbě. Záleží však už jen na vás, co vyberete jako to nejlepší.

Hry a zábava

Nejdůležitější je, aby zabavení dětí na svatbě dalo co nejvíce prostoru pro zábavu také jejich rodičům. Je proto dobré, aby jednotlivé aktivity nevyžadovaly stálou pozornost dospělých. Samozřejmě jako zábava pro děti na svatbu skvěle poslouží i taneční parket, ovšem to je pravděpodobně nezabaví na příliš dlouho.

Je však dobré vyhradit si chvíli, kdy budete pouštět hlavně písničky pro děti. Dospělí si mezitím alespoň na chvíli odpočinou a děti se trochu unaví.

Překvapivě efektivním řešením, jak děti zabavit, je zadat jim již od začátku nějaký úkol. Díky tomu se nebudou cítit vyřazeni z bavícího se kolektivu. Může se jednat o drobnosti, které dětem dají žádanou pozornost. Vždy samozřejmě zvažte, zda je úkol přiměřený věku dítka.

Může se jednat třeba o:

 • zdobení aut mašličkami,
 • výrobu postav nevěsty a ženicha ze samotvrdnoucí hmoty,
 • pomáhaní s připínáním myrt a podobně.

Jestliže je chcete zařadit do svatebního průvodu, malé slečny si jistě užijí držení nevěstiny vlečky, chlapci mohou nést prstýnky. Ostatní děti pak mohou v uličce rozhazovat okvětní lístky. Záleží jen na vás, co vnímáte jako přiměřený úkol.

Dětský koutek

Pokud na vaší svatbě bude větší počet dětí, rozhodně se vyplatí investovat do dětského koutku. Ten můžete zcela přizpůsobit svým představám. Ať už to bude jejich vlastní kousek místa někde v ústraní, nebo se snad rozhodnete postavit jim týpí a jiné typy útočiště, které je zaujme. Myslete na to, aby děti měly prostor k odpočinku, ale zároveň také dostatek zábavy. Jednotlivé hry na svatbu pro děti přizpůsobte jejich věku, je to velmi individuální. Velmi oblíbené jsou také houpací hračky, nebo různé tabule s křídou, které děti zabaví na dlouhou dobu.

Náš tip: Častým řešením jsou například omalovánky, různé knihy a hračky.

Jistě oceníte také společenské hry pro děti na svatbě, ať už to bude obyčejné pexeso nebo něco složitějšího. Volte však raději známé a jednoduché hry, které děti zvládnou. Do dětského koutku můžete přidat také různé balóny a balónky, kterými se zabaví.

plastelína pro děti
Někdy děti nejvíce zabavíte obyčejnou plastelínou

Pokud máte dostatek prostoru, děti jistě ocení, pokud pronajmete nafukovací hrad či trampolínu. Na těch se totiž dokážou zabavit dlouhé hodiny.

Skvělá zábava na svatbu pro děti, ale i pro dospělé, je vystoupení klauna nebo třeba kouzelníka. S tím se totiž děti nesetkávají každý den, takže je to jistě zaujme. Je však třeba vyhradit během dne vhodný prostor pro tuto aktivitu.

Dětský sladký bar

Zajímavým řešením, jak děti na nějakou tu chvíli zabavit, je také jejich vlastní občerstvení. Můžete jim někde stranou zařídit stůl plný sladkostí a dalších cukrovinek. Čím více druhů, tím lépe. Ovšem myslete na to, že je třeba připravit tento dětský sladký bar až po jídle, děti totiž rozhodně neodolají.

Dětské soutěže

Vymyslet můžete také různé soutěže pro děti na svatbu. Nemusí se jednat o nic složitého. Pokud máte k dispozici velký prostor, zkuste vymyslet několik různých stanovišť s úkoly. Může to být třeba malování křídou, skákání panáka, obruče nebo jednoduché sportovní hry.

Náš tip: Můžete také po okolí poschovávat různé předměty, které pak děti budou mít za úkol po skupinkách hledat podle sestaveného seznamu. V závislosti na tom, jak kreativní budete, dokážete děti zabavit na dlouhou dobu.

Kdo pohlídá děti na svatbě

Hlídání dětí na svatbě je nezbytností. I když jim totiž vymyslíte aktivity, je třeba, aby na ně někdo neustále dohlížel. Ovšem rodiče se budou chtít bavit hlavně mezi sebou, proto je dobré dětem zařídit jiné hlídání, abyste si svatbu mohli užít. To můžete vyřešit několika způsoby:

Hlídání rodiči

To je samozřejmě tou nejjednodušší variantou. Nebudete kvůli tomu muset nic zařizovat ani připlácet, jenže je třeba počítat s určitými úskalími. Jakmile se totiž děti rozhodnou, že potřebují pozornost, můžete se spolehnout, že daného hosta notnou chvíli neuvidíte. Proto existuje možnost, že si svatební program zrovna moc neužije. Navíc pokud nevěsta se ženichem mají vlastní děti, rozhodně se bez hlídání neobejdou.

Jednoduše řečeno tedy hlídání zajištěné rodiči je možností, je však třeba počítat s tím, že přijdou také určitá omezení. Proto jsou k dispozici i jiná řešení.

Chůva

Ta se o všechny děti postará v průběhu celého dne. Ovšem může být složité vlastními silami najít spolehlivého člověka, kterému svěříte svoje děti. Mnohdy si takto rády přivydělají studentky z pedagogických oborů, či třeba učitelky ze školek. Vždy však buďte při výběru pečliví a požadujte zkušenou chůvu s dobrými referencemi. Díky tomu budete mít jistotu, že vaše děti budou spokojené, i když zrovna nebudete mít prostor věnovat se jim.

Profesionální hlídání

Některé agentury se přímo specializují na hlídání dětí na svatbách. To přináší mnoho výhod. Tito lidé jsou totiž zkušení a poradí si i s větším počtem dětí. Navíc hravě vymyslí program i pro ty nejmenší a nejnáročnější, takže se děti nebudou nudit. V případě, že zvažujete tuto službu, vždy se o detailech a ceně informujte s dostatečným předstihem.

Cena za hlídání na svatbě

Cena za hlídání na svatbě je samozřejmě velmi individuální. Záleží na mnoha faktorech jako je:

 • počet dětí,
 • náročnost,
 • cestovné.

Finančně nejpříznivější je jistě varianta, kdy se o hlídání postarají svatební hosté. Pokud vám však nevadí zaplatit za hlídání, volte raději hlídání od chův či profesionálů. Svatební chůva většinou požaduje 200–300 korun za hodinu, ovšem může se to lišit.

Svatební agentury jsou pak o něco dražší, získáte však profesionální péči o děti. Vyjde vás to od 500 korun za hodinu, v případě, že chcete i individuální program pro děti, cena bude ještě o něco vyšší.

Pokud vám tedy v rozpočtu zbyly ještě nějaké peníze, rozhodně se vyplatí hlídání zaplatit, bude to tak pohodlnější pro všechny.

Na co nezapomenout

O děti na svatbě je třeba již od začátku dobře pečovat, aby si tento den mohly také užít. Proto se vyplatí myslet na několik pozorností, které jim tuto událost zpříjemní. Díky tomu jim pobyt mezi dospělými zpříjemníte a snadno je zabavíte.

Uvítací pozornost pro děti na svatbě

Je důležité se dětem věnovat již od samotného začátku svatby. Pro dospělé hosty je totiž mnoho zábavy – již od příchodu je čeká seznamování s ostatními, zahájení v podobě přípitku, občerstvení a podobně. Navíc si toho jistě mají mnoho co říct. V takové chvíli je nezbytné, aby i děti měly co dělat.

Náš tip: Skvělé je upoutat je hned při uvítání nějakým milým balíčkem, který je zabaví.

Do toho můžete zařadit různé věci. Pokud si nevíte rady, poraďte se s jinými rodiči. Nemusí to vůbec být drahé věci, stačí drobnosti. U dětí jistě zabodujete, pokud jim dáte:

 • omalovánky s pastelkami,
 • bublifuky,
 • balónky a další.

V ideálním případě můžete ještě vše zabalit do zábavného a kreativního balení. Pokud si na to netroufáte nebo nemáte prostor, ale stejně byste rádi tuto možnost využili, zkuste se domluvit se svatební agenturou, pokud její služby k zařizování svatby využíváte. Ty se o to totiž jistě rádi postarají, a to v profesionálním stylu, který u dětí bude jistě bodovat.

Dětské menu

Na nejmenší hosty je dobré myslet při svatební hostině i s jídlem. To, co ocení dospělí, totiž děti mnohdy nezaujme. Proto je dobré najít atraktivní pokrmy, které si s chutí dají. Pro každé dítě to může být něco jiného, snažte se proto zkonzultovat to s rodiči. Pro děti je samozřejmě důležitá vyvážená a vhodná strava, ovšem v tento velký den lze udělat i výjimku.

Proto zkuste do menu zařadit i vyloženě dětská jídla, zábavné zmrzlinové poháry a další drobnosti. Připravit se na svatbu, kde budou děti, je ještě o něco složitější než obyčejné přípravy. Ratolesti totiž dokážou být pořádně vybíravé a náročné na zábavu, proto je dobré se poctivě připravit. Jestliže totiž budete myslet i na ty nejmenší detaily, odměnou vám budou spokojené a klidné děti, díky niž celá svatba proběhne bez problému.