Inspirace na svatební dary pro novomanžele

Dostali jste pozvánku na svatbu? V tom případě před vámi stojí nelehký úkol – vybrat svatební dary pro novomanžele. Je totiž třeba se nejenom dokázat trefit do vkusu novomanželů, ale zároveň také odhadnout, co by je opravdu potěšilo nebo co aktuálně potřebují.

Lámete si hlavu, ale stále vás nic nenapadá? Třeba naleznete inspiraci v tomto článku.

 

Svatební dary v otázkách a odpovědích

 

Kdy se svatební dary předávají?

Bohužel úplně jasná odpověď na tuto otázku není, protože i z hlediska regionů jsou zvyklosti různé. V zásadě ale převládají dvě nejčastější varianty.

Buď se svatební dar předává přímo po obřadu společně s gratulací, ale pravděpodobně rozšířenější je předání daru novomanželům až na hostině. V druhém uvedeném případně bývá většinou na dary přímo připravený speciální stůl, kam se odkládají.

To ale někomu může přijít příliš neosobní. Pak tedy můžete přímo osobně svůj dar předat nevěstě s ženichem, ti ho pak většinou přidají k těm ostatním až sami.

 

Jaký vybrat svatební dar pro novomanžele?

Jak hodnotný by dar měl být?

Ani zde není jasně stanovené pravidlo. Záleží na tom, jak moc blízcí s budoucími manželi jste. Jistě je rozdíl, pokud jdete na svatbu kolegyni z práce, se kterou se mimo kancelář téměř nestýkáte, nebo se jedná o sňatek vašeho jediného syna.

Pokud si nevíte rady s hodnotou daru, držte se úsloví, že svatební dar by měl přibližně odpovídat té částce, kterou snoubence stojíte coby svatební host.

 

Na co si dát pozor?

Respektujte přání snoubenců. Pokud dají najevo, že upřednostní finanční dary, pak vězte, že třeba rychlovarná konvice jim opravdu radost asi neudělá.

Dosud se někdy používají i svatební seznamy, kdy pár sepíše, co by nejvíce ocenil jako svatební dar.

Sice se v takovém případě většinou nedočkají žádného nečekaného překvapení, protože výčet většinou obsahuje zcela konkrétní věci, na druhou stranu si budete moci být jistí, že pořídíte něco, co novomanželé skutečně ocení. A zároveň se vyvarujete rizika, že by se sešly dva úplně totožné dary.

 

Nevíte si rady se svatebním darem? Zkuste něco vyrobit i sami

Pět základních tipů na svatební dar

 

Dárkové poukazy

Dárkové poukazy je možné v současnosti pořídit téměř na cokoliv, a to navíc v rozličných finančních hodnotách. Jsou skvělým řešením v případě, kdy si nejsme úplně jistí, čím bychom budoucí manžele skutečně potěšili.

Dárkovou poukázkou totiž nikdy nic nezkazíte. Velikou výhodou je i skutečnost, že je možné pořídit voucher na nákup do kamenného obchodu i do eshopu.

 

Zážitky

Darovat zážitek je v poslední době trend, nabídka je proto v současnosti opravdu široká, a tak je skutečně z čeho vybírat. A to je jistě dobrá zpráva.

Novomanželům tak můžete dopřát například romantický víkendový wellness pobyt, poukaz na masáž nebo jízdu limuzínou.

Pokud jsou vaši přátelé vyznavači adrenalinové zábavy, nebojte se je překvapit třeba kurzem potápění, bungee jumpingem nebo nezapomenutelným letem balónem.

 

Personifikované dary

Personifikované dary jsou také poměrně oblíbené, protože jsou originální. Navíc představují trvalou vzpomínku na svatební den.

Co se v této kategorii ukrývá? Jsou to například trička s potisky na přání, vína či jiné lahve dobrého pití s vlastní etiketou.

Patří sem také pestrá paleta nejrůznějších fotodárků zahrnující třeba populární fotoknihy a fotoobrazy, sklenice, hrnečky či polštáře s potiskem fotografií a mnoho dalšího.

 

Praktické dary

Určitě i ty se hodí, pokud víte, čím byste novomanželům udělali opravdovou radost.

Pokud například vaše kamarádka už dlouho básní o domácí kávě z kávovaru, je to ideální příležitost splnit jí její sen. A jestliže je ženich obdivovatel středověku, určitě potěší sada pohárů ze zeleného lesního skla.

Platí ale, že byste měli dobře znát vkus a mít přehled, co v domácnosti snoubenci již mají nebo co by se jim naopak zrovna hodilo.

 

Vtipné dárky

Pokud budoucí manželé milují zábavu a mají smysl pro humor, můžete toho využít při výběru svatebního daru. Někdy se veselý dárek hodí také jako další drobnost či doplnění k jinému daru.

Nenapadá vás nic, co by se dalo koupit? Možností je spousta, zaujmout by mohly například deskové hry o manželství (na trhu existuje velké množství), svatební trička s vtipnými nápisy (například „Game over“), velké porcelánové prasátko na úspory nebo třeba eroticky laděné dárky.

 

Poradíme s výběrem svatebního daru

 

Peníze lze darovat nápaditě

Jedním z vůbec nejběžnějších svatebních darů jsou bezesporu peníze. Každý novomanželský pár jistě ocení coby dárek od rodiny či pozvaných přátel finanční obnos, který alespoň částečně vynahradí náklady vynaložené na samotnou svatbu.

Mnozí budoucí manželé získanou částku použijí například na zařizování společného bydlení, přípravu pro příchod potomka nebo třeba svatební cestu. Jednoduše, peníze se prostě hodí.

 

Jak finanční dar předat?

Otázka, která ale v souvislosti s peněžním darem většinou vyvstává, zní, jak vlastně finance předat. Darovat peníze tím způsobem, že je prostě vytáhneme ze své peněženky, to se příliš nehodí.

Také vložení do obálky nebo svatebního přání není úplně vhodné. Na svatební dary bývá často vyhrazený speciální stůl a hrozí nebezpečí, že obálka se omylem zatoulá, stačí k tomu málo, třeba jen průvan při prudkém otevření dveří.

Někdy vám trn z paty mohou vytrhnout přímo novomanželé. A to v případě, že na stole určeným pro svatební dary umístí přímo truhličku určenou na peníze. Pak už není nic jednoduššího, než tam určitý obnos vhodit.

 

Pokud vás však nenapadá, jak peníze předat, zkuste se inspirovat některým z následujících tipů.

 

Originální „umělecké dílo“

  • zarámovaný obraz z bankovek tvořící koláž

 

Láhev se vzácným obsahem

  • láhev od vína nebo jiného alkoholického nápoje naplněná bankovkami svinutými do ruliček

 

Tři oříšky pro Popelku

  • peníze vložené do skořápek od ořechů, které se následně slepí, takový dar připomene známou pohádku

 

Složitá cesta k pokladu

  • peníze ukryté v hlavolamu, aby se k nim novomanželé dostali, budou muset potrápit své mozkové závity

 

Skládanky z bankovek

  • šikovnější jedinci mohou z bankovek složit například lodičky, vlaštovky nebo harmonikové motýlky

 

Nejdražší fotoalbum

  • fotoalbum, kde jsou místo fotek do určených přihrádek vloženy jednotlivé bankovky

Snubní prsteny od českého výrobce

Plánujete svatbu? Pak jistě budete řešit jednu z nejdůležitějších věcí – snubní prstýnky. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit českou společnost Danfil, která je přímo výrobcem. Ceny za pár začínají již od 9119 Kč.

Jako příjemný bonus je možnost rytí do prstýnků (např. iniciály a datum) ZDARMA.

Jitka Kučová

autorka webu Svatby.net
Kategorie: Na svatbě
Publikováno: 18.7.2018

Mohlo by vás také zajímat…

Domácí mazlíčci na svatbě? Na co musíte myslet

Domácí mazlíčci na svatbě? Na co musíte myslet

Máte doma domácího mazlíčka a nedovedete si představit, že byste ho ve svůj velký den nechali doma? Tak ho vezměte na svatbu s sebou. Doba, kdy se nechávali domácí mazlíčci doma už pominula. V současné době je i trendy psy a kočky brát na svatbu...

Víte, jaké šaty si vzít na svatbu jako host?

Víte, jaké šaty si vzít na svatbu jako host?

Dostali jste pozvánku na svatbu a nevíte, jak se máte vhodně obléknout, abyste si neuřízli ostudu a zároveň vypadali opravdu dobře? Jistě hned po přijaté pozvánce začnete přemýšlet, co si na sebe vzít. Nevíte si rady? Podívejte se na našeho...

Svatební etiketa aneb pravidla chování na svatbě

Svatební etiketa aneb pravidla chování na svatbě

Ať se již jedná o vaši vlastní svatbu nebo se jí účastníte coby svatební host, v každém případě je dobré se seznámit alespoň se základními pravidly svatební etikety. Vyhnete se tak nepříjemným situacím, kdy si v některých chvílích nebudete zcela...