Váš velký den je za vámi. Máte spoustu nezapomenutelných vzpomínek a zážitků s rodinou a kamarády zachycených na krásných fotkách od fotografa. A co teď s nimi? Často novomanželé nechávají fotky ležet ve složce v počítači, kde na ně zapomenou a málokdy se k nim vrací. Proto jsme pro vás sepsali několik tipů, co s fotkami po svatbě.

Zálohujte

Ještě než s fotkami začnete tvořit kreativní projekty, nezapomeňte si je zálohovat. Vložte je na externí disk, mějte je uložené na několika zařízeních nebo je uložte na cloudu. Případně použijte všechny možnosti dohromady. Rozbití počítače či ztracení mobilu se může stát raz dva a přijít o svatební fotky by bylo opravdu škoda. 

 

TIP: Výhodou uložení fotek na cloudu je, že velmi jednoduše můžete složky rozposlat všem hostům, aby si mohli fotky také prohlédnout.

Pojďme se mrknout na způsoby, jak si uchovat a vystavit svatební fotografie:

Svatební fotokniha

Fotokniha je pravděpodobně nejoblíbenějším způsobem, jak si vystavit svatební fotky. Jsou velmi jednoduché a rychlé na výrobu, protože vše můžete vytvořit na počítači. Často vám navíc pomůžou šablony, díky kterým nemusíte složitě promýšlet, jak rozmístit fotky a popisky. Fotokniha je skvělý způsob, jak se k fotkám často vracet nebo jak ukázat krásné zážitky rodině a přátelům. Zároveň ji můžete vytisknout několikrát a darovat kopie blízkým jako dárek.

Pusťte se do tvoření fotoalba

Pro ty, kteří rádi tráví čas kreativními aktivita, je svatební album jako stvořené. U tvorby fotoalba se pobavíme, dojmete, možná i trochu popláčete, jednoduše ideální program na chladnější večery. Fotoalbum sice zabere delší čas než fotokniha, na druhou si ho můžete navrhnout úplně podle sebe a přidat i pár drobností z velkého dne. Zkuste třeba přidat vysušená kvítka z vaší svatební kytice, nalepit svatební oznámení a také fotky z fotokoutku. Může to být cokoliv, co udělalo vaši svatbu jedinečnou. Svatební fotoalbum je osobnější než fotokniha, a tak hodiny strávené navíc nad lepením fotek rozhodně stojí za to.

Jak vytvořit svatební fotoalbum

  • vyberte si vaše oblíbené svatební fotky – vyberte jich raději více, ať máte na výběr
  • nahrajte fotky k vyvolání – vyberte si různé formáty, aby každá stránka byla jiná od té předchozí
  • pořiďte si fotoalbum, fotorůžky, washi pásky či lepidlo na fotky a další samolepky
  • až vám vše přijde, zkuste si rozmístit fotky a další drobnosti na jednotlivé stránky, abyste si vše naplánovali (inspiraci můžete najít třeba na Pinterestu)
  • až budete spokojeni s plánem pusťte se do lepení
  • přidejte ručně psané popisky, kresby a dekorativní samolepky
  • pak už se jen kochejte a pochlubte vaším výtvorem přátelům

Rozdávejte fotky

Svatba by nebyla to pravé bez vašich blízkých. Udělejte jim po svatbě radost a nechte vyvolat fotky i pro ně. Vyberte pár svých oblíbených skupinových fotek a obdarujte svou rodinu i přátele. Určitě nešlápnete vedle s klasickými fotografiemi v rámečku, zároveň ale můžete vyzkoušet i originálnější fotoprodukty jako fotomagnetky nebo fotostripy.

Vystavte si fotky na zdi

Ve fotoknize a fotoalbu si můžete uchovat spoustu fotek a jednou za čas si je prohlédnout, některé fotky si ale zaslouží být na očích pořád. Fotka prvního polibku, portrét z novomanželského focení nebo třeba krájení dortu. Tyto jedinečné zážitky si můžete nechat vyvolat na fotoobraz a vystavit si je na zdi, poličce nebo jakékoli skříňce. Může to být jedna fotka, ale také můžete vytvořit celou fotogalerii.

 TIP: Pokud se nemůžete rozhodnout, jakou fotku vybrat na obraz, vyzkoušejte fotokoláž. Vyberte si koláž s třemi, pěti fotkami, nebo zaznamenejte všechny krásné vzpomínky v koláži s větším počtem fotek (třeba se 70 fotkami). 

Svatební fotky zaznamenávají jedinečný den, na který nikdy nezapomenete, proto nenechávejte fotky od fotografa ležet v počítači nebo mobilu a vytvořte si alba a obrazy jako krásnou vzpomínku.