Je několik skupin lidí. Jedni jsou zarytí odmítači a svatbu považují za zbytečný papír. Druzí pak po svatbě touží a dokáží udělat vše proto, aby jejich den byl přesně takový, jaký si vysnili a za svatbu tak utratí velké množství peněz. Třetí skupina pak po svatbě touží, ale brání jí právě finance.

V současné době se svatby pohybují opravdu v řádech sta tisíc korun a už jen půjčovné šatů může být velkým překvapením…..

Pokud tedy patříte do třetí skupiny, projděte si zde 10 tipů, které by vám mohli dopomoci k low cost svatbě, kterou si maximálně užijete a zároveň vám to nezruinuje rozpočet. 

1. Místo pro levnou svatbu

 Při menším budgetu vybírejte místo, které bude vašemu bydlišti co možná nejbližší. Porozhlédněte se nejprve v místě vašeho bydliště a až v krajních případech uvažujte o místech vzdálenějších. Ušetříte tak zároveň za dopravu či ubytování pro hosty. 

V současné době je nejoblíbenější podoba svatby v přírodním duchu, což hraje do karet i low cost svatbám! Zkuste uspořádat svatbu na zahradě vaší či rodinné chalupy, kde bude kolem vás příjemná atmosféra lesa či rybníka a hlavně čerstvý vzduch, což v letních dnech všichni oceníte.

Krásné a velmi populární jsou svatby ve stodolách. Určitě věnujte pozornost starým stavením, typu domečků našich babiček, které často kromě obytné části obsahují také stodolu, či velké otevřené prostory, které pro malou svatbu mohou být naprosto ideální. 

Nejvhodnějším prostorem pak budou místa, která vlastníte vy sami, či rodinní příslušníci. Budete tak ušetřeni horentních sum za pronájmy a jako bonus si užijete pohodlí a vstřícnosti domácího prostředí. 

U plánování pak myslete také na samotnou lokalitu. Určitě se vám podaří snáze zorganizovat levnou svatbu na Vysočině, než třeba v Praze.

2. Hosté

 Jestliže řešíte rozpočet, zapomeňte na stovky hostů. Důkladně se zamyslete nad tím, zda je opravdu nutné mít na svatbě všechny kolegy z oddělení, svou účetní, či kamaráda se kterým jste sdíleli stejnou lavici v první třídě před 30 lety. 

Prvotně uvažte své nejbližší a vytvořte si seznam těch, kteří na svatbě rozhodně nesmí chybět, což jsou například:

 1. rodiče
 2. sourozenci
 3. prarodiče
 4. nejlepší přátelé
 5. nejbližší rodinní příslušníci

Požádejte svého partnera, aby učinil to samé a ve výsledku se tak můžete dostat do přívětivých čísel, které zajistí, že svatba bude komornější a s opravdu nejbližšími osobami. 

Pokud ohledně svatebních hostů váháte, doporučuji přečíst i náš článek Koho pozvat na svatbu.

3. Svatební šaty

 Půjčení svatebních šatů je pro mnohé nevěsty překvapivě velmi nákladnou položkou v rozpočtu, která mnohdy přesahuje dokonce i částku pronájmu prostor. Jednoznačně důležité je rozhodnout se, zda chcete šaty půjčit, či koupit. Dále promyslete typ, který bude odpovídat vašim představám, stylu svatby a tělesným proporcím. 

Budete asi velmi překvapené kolik svatebních salónů na trhu naleznete. Nicméně ne všechny jsou pro low cost svatbu vhodné. 

Využijte jejich internetových stránek a prozkoumejte v jakých cenových relacích se ten který salón nachází.

Možná se budete divit, ale mnohdy ušití vyjde levněji než půjčovné. Kupříkladu v hlavním městě pak můžete za šaty ve vyhlášeném salónu utratit běžně i 16.000 Kč, kdežto šikovná švadlena je schopna ušít vám je za 9.000 Kč. 

Ve výsledku tak zaplatíte 9.000 Kč za ušití, užijete si svůj den ve skvěle padnoucích šatech, které následně po dnu D necháte odborně vyčistit a nabídnete je na prodejních internetových portálech typu: vinted.cz, či facebookových skupinách: Svatební bazar, Svatba v roce 2020/2021 a dalších a částka se opět sníží.

Ve výsledku se Vám může vrátit třeba 70 % z původní ceny, kdežto z půjčovného neobdržíte zpět ani halíř. 

4. Nákupy s předstihem

 Další radou jsou nákupy s dostatečným časovým předstihem, neboť jestliže budou vaše výdaje průběžně rozloženy do několika měsíců, můžete tak nakoupit vše, co jste si přáli a zároveň nemít měsíc před svatbou k obědu jen těstoviny s kečupem! 

Nedělejte tak hromadné nákupy těsně před svatbou, a vaše peněženka i budoucí manžel nezapláčou. 

 • listopad: umělé květiny a svíčky
 • prosinec: běhouny v barvách svatby, dekorace na stůl 
 • leden: ušití šatů
 • únor: oblek pro ženicha
 • březen: tisk svatebních oznámení
 • duben: prsteny

5. Výprodeje a bazary

Slevy, zlevněné produkty a výprodeje po sezóně jsou úžasným zdrojem cenově přijatelného zboží pro vaši svatbu. Obchody, ale i samotné nevěsty se po svatební sezoně snaží zbavit všech přebytků a nepotřebných věcí.

Doporučuji tak vybrat své vysněné šaty a stalkovat pravidelně jejich internetové či facebookové stránky a počkat si kupříkladu na podzim či zimu, kdy i samotné salóny rozprodávají starší modely za velmi nízké ceny, či půjčují s několika procentním zvýhodněním. 

Nejenom svatební salóny budou nabízet levněji. Kupříkladu již zmiňované nevěsty po svatbě prodávají své šaty, kdy tak můžete pohodlně z domova koupit krásné a luxusní šaty od návrháře za poloviční cenu, a to určitě oceníte vy, váš rozpočet, ale i budoucí manžel.

Kromě svatebních šatů, ale výhodněji nakoupíte i šaty popůlnoční, svatební prádlo, páskové střevíčky, tutu sukýnky, dekorace, party stany a  spoustu dalšího. 

Bazary, ať už ty kamenné, tak internetové jsou stejně jako second handy ideálním místem pro šetřivou nevěstu. Můžete zde naleznout šaty pro malé družičky, drobné dekorace, ale i zlato, které můžete je možné následně přetavit ve vlastní osobitý svatební šperk či prsteny.

Zbavte se zábran a předsudků a vydejte se na průzkum bazarů a zastaváren, můžete objevit opravdové unikáty! 

6. Svatební tiskoviny

Říkáte si, že nejste vůbec zruční a sami svatební pozvánky nezvládnete? Omyl! Na internetu je k dostání spousta šablon, kam už stačí jen doplnit jména partnerů, místo a čas svatby a máte krásné oznámení za nula korun. Zaplatíte pak už jen za tisk. Pokud jste ale vlastníky domácích tiskáren, můžete si tiše zatleskat. Zakoupit už stačí jen obálky a můžete rozesílat krásné hand-mate skvosty. 

Dneska už se nemusíte spoléhat jenom na WordArt, jako v minulosti.

Můžete využít kupříkladu velmi povedený grafický editor Canva https://www.canva.com/

Zde si postačíte s verzí zdarma a základní angličtinou. Najdete zde mraky přednastavených šablon jako jsou třeba tyto (vytvoření jedné zabralo asi 30 vteřin):

Stejně tak vytvořte i svatební menu, nebo jmenovky. Budete mít tiskoviny přesně dle vašeho přání a hosté jistě ocení vaši snahu a jedinečný rukopis. 

7. Žádné unáhlené nákupy

Právě jste se zasnoubili. Jste plná emocí a nadšení a vrháte se do plánování po hlavě. Začínáte prohlížet weby, fotografie, tipy a triky a zběsile nakupujete vše, co se vám líbí. Po měsíci ale změníte barvy svatby a už se vám doma hromadí zbytečné ubrusy a svíčky v červené barvě, když nově jste se rozhodli pro barvu modrou. 

Zapomeňte na unáhlené nákupy a utvořte si jasnou vizi toho, jak bude svatba vypadat a v jakém stylu se ponese. Dle této představy pak jasně vyhledávejte jen zboží a produkty v barvě a stylu svatby. 

8. Sám sobě DJem

Jezdíte denně do práce autem? Posloucháte v práci rádio? Navštěvujete koncerty, a nebo si jen při úklidu sjíždíte novinky na youtube? Jestliže vaše odpověď byla „ANO“, vezměte si k těmto činnostem k ruce kus papíru a tužku a jakmile uslyšíte vaši oblíbenou píseň, ihned zapisujte! Naslouchejte i vkusu vašich blízkých a utvořte si originální svatební playlist. Skvělé jsou aplikace jako Spotify, kde můžete přímo založit přístupný seznam oblíbených skladeb, který pak již jen během oslav pustíte a o nic dalšího se nemusíte starat. Písně se budou sami náhodně spouštět a vy se můžete bezstarostně bavit.

Profesionální DJ si naúčtuje třeba 10.000 Kč a to už může rozpočtem značně zahýbat. Popadněte doma svůj notebook, či jen telefon a na svatební oslavě napíchněte na reproduktor. Ušetříte spousty peněz a hrát vám bude jen to, co máte rádi. 

9. Dejte šanci začínajícímu fotografovi

Určitě znáte ve svém okolí někoho, kdo má na sociálních sítích krásné nápadité fotky, byť je profesí třeba kuchař či právník. Možná si říkáte: „V žádném případě, nechci mít zkažené fotky.“ Nicméně těch, kteří se prohlašují za fotografy je spousta a ne každý, kdo vlastní zrcadlovku je opravdových fotografem. 

Jsou tací, jež jsou velmi nedocenění a talentovaní, kteří mají zkrátka pro fotografování cit. Umí zachytit momenty a mají zajímavé nápady na stylizaci. Porozhlédněte se tak po známých a jestliže se mezi nimi nachází někdo s elánem a chutí fotit, student, který fotí své kamarádky pro radost, či milovník přírody co zahlcuje instagram svými zvířecími portréty, nebojte se ho oslovit.

Dejte mu nabídku na zkušební focení. Honorářem pak může být lahev dobrého vína, či propagace na sociálních sítích. Takoví nezkušení fotografové budou vděčni za možnost, kterou jste jim dali, budou si toho náležitě považovat a pečlivě pracovat, aby dostáli svému jménu. Zároveň si za své služby budou účtovat rozhodně mnohem méně, než vyhlášení profesionální fotografové a třeba právě vy budete ti, co jim pomohou nastartovat jejich kariéru. 

10. Nakupujte na AliExpressu

 Jakýkoliv asijský e-shop je bránou skvělé inspirace a levného zboží. Jestliže tak máte dostatek času na přípravy, neváhejte a využijte nabídek, které se na stránkách objevují. Zároveň je skvělé, že zde není problém sehnat zboží po několika kusech za zvýhodněné ceny, což je pro svatbu vítaný přínos. Objednat lze rozličné produkty od nádobí, doplňků, šperků, umělých řas a dekorací, až po svatební oznámení, dárky pro hosty a šaty.