Každý si svou vysněnou svatbu představuje jinak, ale asi jen těžko budete hledat nevěstu, která by si přála, aby její svatba byla úplně strohá. Výzdoba svatby je tak často velkým tématem a může spolknout značnou část času, který je vyhrazen pro předsvatební přípravy. V dnešní době je samozřejmě nabídky svatebních dekorací velice pestrá, a tak si každý může vybrat přesně to, co se mu líbí. Vzhledem k tomu, že pro většinu mladých lidí je svatba často hlavně o zábavě, přikládá se důležitá část i večerní výzdobě. Nejrůznější světelné řetězy, svíčky, prskavky, ale i prvky vystřižené spíše z Las Vegas. Neony. Patří ale neonové nápisy na svatbu, nebo je to nesmysl?

Světelné dekorace na svatbu obecně

Ještě předtím, než se pustíme do samotných neonových nápisů, je potřeba se pozastavit u světelné výzdoby obecně. Drtivá většina svateb sice probíhá v letních měsících, kdy je dlouho vidět, ale po setmění se často rozjede ta nejlepší svatební zábava. Právě proto je dobré se zaměřit i na světelnou výzdobu v místě vaší svatby.

Mezi základní stavební kameny světelné výzdoby patří určitě LED řetězy, které bude každý znát z vánočních stromečků. V případě svatby bude ale potřeba přidat opravdu hodně metrů navíc, aby celkový dojem byl opravdu skvělý. Tyto světelné řetězy samozřejmě mohou mít různou barvu světla, nejčastěji se pak volí mezi studenou bílou a teplou bílou. Jaké variantě dáte přednost?

Pokud chcete něco opravdu speciálního, nechte si vyrobit svůj vlastní neon na míru!

K základním světelným řetězům je možné samozřejmě přidat další prvky. Těmi mohou být například světelné láhve, které perfektně ozdobí stoly svatebčanů, případně poté žárovkové řetězy, které zase pomohou prostor více osvětlit. Na většině svateb také nechybí tanec s prskavkami, a pokud byste se chtěli ještě více rozvášnit, připadá v úvahu samozřejmě i ohňostroj.

V neposlední řadě přichází na přetřes právě neonové nápisy na svatbu. Jedná se o poměrně nový trend posledních pár let, ale kdo viděl svatební neony naživo, ten určitě potvrdí, že se jedná o velice atraktivní prvek dekorace.

all you need is love and cake

Jak kombinovat světýlka a neonové nápisy

Na svatbě je potřeba vše sladit společně tak, aby výsledný efekt stál za to. To samozřejmě platí i pro světelnou výzdobu, a aby vše dávalo smysl, je nutné dodržet následující pravidla.

  1. Neonové nápisy na svatbu vždy něco vyjadřují a tak je obvyklé, že je na svatbě pouze jeden kus. Proto je potřeba už na začátku zvolit místo, kam takový nápis umístit, aby patřičně vynikl
  2. Světelné řetězy a další obvyklé světelné dekorace by měly mít stejnou barvu světla, ale u neonu naopak platí, že se nemusíte bát odvázat. Proto se nebojte křiklavých barev, případně zvolte takové neony na svatbu, u kterých můžete měnit barvu podle vlastních potřeb.
  3. Umístění neonového nápisu by mělo být bezpečné, aby nedošlo k jeho pádu a poškození. Jedná se o křehkou technologii, kterou může být lehké poničit.
  4. Neonové nápisy vám také dávají možnost něco sdělit. Vyberte si tak nápis, který pro vás má nějaký význam a dává vám smysl ho na svatbě mít.

Jak neony fungují?

Jak ale vlastně funguje neon? To záleží především na tom, jestli si na svatbu půjčíte opravdové neonové nápisy sestavené z trubic, nebo nápisy, které imitují světelnost neonu. I když to může znít zvláštně, daleko častější je právě imitace, která má navíc pro svatební účely lepší vlastnosti.

Pokud jde o pravý neon, tak v takovém případě se jedná o skleněnou trubici, která je naplněna právě plynem, který se jmenuje neon. Pokud je trubice naplněna čistým neonem, poté vydává červené světlo. Když se plyn smíchá, s prvkem zvaným argon, svítí potom modře. Vzhledem k tomu, že klasický neon vyžaduje skleněnou trubici, která je opravdu velmi křehká, je takové dekorace velice náchylná k poškození.

Na svatby se tak daleko častěji půjčuje LED neon, který ale funguje úplně jinak. Jde o LED světelný pásek, který imituje funkci neonu a pro instalace na svatbách je daleko vhodnější kvůli tomu, že není až tak křehký. Oproti neonové trubici ale svítí pouze směrem dopředu, kdežto kulatá trubice vydává světlo kolem dokola.

Co je důležité při výběru svatebních neonů?

Na co byste se tedy měli zaměřit v momentě, kdy budete vybírat svůj svatební neonový nápis?

  1. Jaký nápis vlastně chcete? První bod je naprosto stěžejní a rozhodně byste neměli brát jakýkoli nápis jen proto, abyste zkrátka nějaký neon na svatbě měli. Zamyslete se, co je pro vás jako partnery stěžejní a podle toho nápis vybírejte.
  2. Barevnost nápisu. Určitě musíte postupovat tak, aby barva světla neonu pasovala ke zbytku svatební výzdoby. Jistě, u neonu se nemusíte bát odvázat a může se jednat o výrazný prvek, ale i tak by měla mít tato dekorace svou logiku
  3. Rozměr. V tomto případě asi platí heslo „čím větší, tím lepší“. Na výzdobu to může platit určitě, ale budete potřebovat neonový nápis na svatbu nějak dostat. Pokud budou rozměry příliš velké, vejde se neonový nápis do kufru vašeho auta? Budete muset sklopit sedačky? Uvezete tak kvůli tomu méně lidí? To vše si předem zjistěte!
  4. Kde se neonový nápis vyzvedává. Pokud jste z Ostravy, pravděpodobně nepojedete pro jeden neon do půjčovny v Plzni. Najděte si proto půjčovnu ve vašem okolí, případně takovou, která nemá problém Vám neonový nápis doručit až domů!