Nezapomeňte na svatební výročí + tipy, jak je oslavit

Příprava na svatbu zabere mnohdy dlouhé měsíce, ale samotný den D pak většinou uteče neskutečně rychle. Výtečnou příležitostí, jak si tento jedinečný slavnostní den připomenout, zavzpomínat na krásné okamžiky a strávit s partnerem příjemné chvíle, je svatební výročí a jeho oslava.

 

Slavností den je vhodné patřičně oslavit

Další rok utekl jako voda a svatební výročí je opět tu. Pokud tento den slavíte stále stejně nebo dokonce vůbec, případně máte pocit, že vaše manželství začíná být příliš plné stereotypů a nic vás v něm už nepřekvapí, pak je výročí sňatku tou ideální možností ke změně. Je to také skvělý způsob, jak oživit vztah a překonat případnou krizi. Způsobů, jak tento výjimečný den strávit, je bezpočet. Jeho průběh záleží pochopitelně především na samotných manželích, jejich povaze a na tom, jak rádi tráví volný čas. Pokud vám ale zrovna chybí nápad a chtěli byste vše provést letos trochu jinak nebo svého partnera mile překvapit, zkuste se v tomto článku inspirovat.   Nezapomeňte na svatební výročí - poradíme, jak je oslavit

 

Šest tipů, kde oslavit výročí sňatku

Míst, kde lze strávit svatební výročí je neskutečně mnoho. Zde jsou některé možnosti, kam vyrazit a co podniknout.

 • Návštěva místa konání svatby

Podívat se znovu tam, kde se obřad odehrával, to se v den výročí přímo nabízí. Podívejte se tam, kde jste si navzájem řekli své „ano“ a zavzpomínejte na ten nezapomenutelný okamžik.

 • Prodloužený wellness víkend

Wellness pobyty jsou v posledních letech hitem, v dnešní uspěchané a hektické době se ani není čemu divit. Dopřejte si podobnou péči i vy. Zapomeňte na všední starosti a nechte se pár dní hýčkat. Nabouráte tím stereotypy, utečete od běžných starostí a načerpáte novou energii.

 • Romantický pobyt v hotelu či na zámku

Podobných pobytů existuje celá řada, a tak je rozhodně z čeho vybírat. Často je součástí pobytového balíčku slavnostní večeře při svíčkách nebo láhev šampaňského a květiny přímo na pokoji. Romanticky založení jedinci si tak přijdou na své.

 • Piknik v přírodě

Pokud trávíte většinu volného času venku na čerstvém vzduchu a nechce se vám vyrážet někam daleko, stačí zabalit do piknikového koše deku, láhev vína a skleničky, k tomu něco dobrého na zub a udělat si romantický piknik na nějakém pěkném místě v přírodě (nebo na horách, kde proběhla vaše svatba).

 • Zahraniční dovolená

Pro opravdové „fajnšmekry“ je luxusní dovolená u moře tou pravou volbou. Ale nejenom pro ty – zahraničním pobytem lze oslavit také významné kulaté výročí svatby. A pokud byl váš svatební den v jarních či podzimních měsících, je to navíc skvělá příležitost, jak strávit krásnou dovolenou bez všudypřítomných davů turistů.

 • Romantická večeře

Pokud nemáte zrovna možnost někam odjet a potřebujete být z nějakého důvodu v blízkosti domova, zajděte si alespoň na romantickou večeři do vyhlášené restaurace. Jestliže ohlásíte, z jakého důvodu si stůl chcete zarezervovat, často vás obsluha mile překvapí vkusnou výzdobou nebo nějakou malou pozorností navíc.   Svatební výročí můžete strávit také pohodovým výletem na nějaké zajímavé místo, vyjížďkou parníkem nebo lodí, prohlídkou hradů, zámku a jiných pamětihodností. Někoho více potěší návštěva výstavy v muzeu či galerii, někdo dá přednost aktivní činnosti, například cyklovýletu nebo celodennímu koupání.

Svatební výročí a jak ho slavit

I doma lze pojmout oslavu netradičně

Ne každý má rád cestování a nejlépe se cítí doma. Může se také stát, že je jeden z partnerů nemocný nebo jednoduše chybí peníze. Pokud se vám nechce nikam vyrážet nebo naopak nemůžete, nevadí. Není to vůbec nutné a můžete strávit slavností den i v pohodlí vlastního domova. Určitě je ale vhodné nabourat každodenní stereotypy a běžné povinnosti odložit na jindy. Překvapte svou drahou polovičku například romantickou večeří při svíčkách, neměl by chybět ani slavnostní přípitek. Pro zpříjemnění společných chvil můžete také například vytáhnout svatební fotoalbum, přání od rodiny a přátel, pustit si video ze svatby a společně zavzpomínat na váš nejkrásnější den. Určitě si vzpomenete na různé historky a veselé okamžiky, které se ten den odehrály.

 

Tipy, čím obdarovat partnera

Kromě toho, že manželé tráví v drtivé většině svatební výročí společně, je také zvykat dávat si vzájemně nějaký dárek. Někdy není jednoduché přijít každý rok s novým nápadem, třeba vám pomůže následující seznam.

Dárek pro manžela

 • Lahev dobrého vína či whisky (záleží na tom, co má manžel rád)
 • Netradiční či adrenalinový zážitek (let balonem, bungee jumping)
 • Vstupenka na koncert oblíbené hudební kapely (ale může jít i o lístek do divadla nebo třeba permanentku do muzea, podle zájmů partnera)
 • Pro sportovně orientované poukaz do fitness nebo bazénu
 • Hodinky, luxusní kravata či jiný věcný dar
 • Předplatné oblíbeného časopisu

 

Dárek pro manželku

 • Květiny (pokud měla manželka například svatební kytici z růží, dejte jí najevo, že jste na to nezapomněli a kupte jí růže stejného odstínu)
 • Parfém (to je jistě dárek, jakým žádná žena nepohrdne)
 • Šperk (v klenotnictví poradí, jaký je vhodný)
 • Luxusní čokoláda, originální belgické pralinky nebo jiná dobrá sladkost
 • Poukaz na masáž či kosmetické služby
 • Voucher na nákup spodního prádla

Další možností je vsadit na oblíbené fotodárky. Například nechat vyhotovit fotoknihu ze společných fotek nebo některou povedenou fotografii přenést na fotoplátno, polštářek či hrneček. Vše ale není jen o darech, často partnera ještě více potěší, pokud mu dáme najevo, že ho i po všech těch letech máme stále rádi a jsme s ním v manželství šťastní. Romantickým způsobem, jak vyjádřit své city, je napsání dopisu, někdo si může troufnout i na složení básně. Jak oslavit svatební výročí

Jednotlivá svatební výročí mají vlastní jména

Pro jednotlivá výročí od svatby se vžila různá pojmenování. A přestože asi nejznámější je takzvaná stříbrná, zlatá a diamantová svatba, svůj název dostalo dokonce i první či druhé výroční od sňatku. Podle čeho? Prý je to podle toho, co nejčastěji si manželé ten který rok dávali darem. Zatímco první rok po svatbě to bylo něco bavlněného (třeba kapesníček), další rok mělo být překvapení papírové a ten následující pro změnu kožené… V tabulce se dozvíte, jak se kolikáté svatební výroční jmenuje a může to být zároveň další zajímavá inspirace na obdarování partnera.

Svatební výročí Název výročí Alternativní pojmenování
1. bavlněná svatba
2. papírová svatba
3. kožená svatba
4. květinová svatba ovocná
5. dřevěná svatba
6. železná svatba zinková
7. vlněná svatba měděná
8. bronzová svatba plechová
9. hliněná svatba
10. cínová svatba růžová
11. ocelová svatba
12. hedvábná svatba
13. krajková svatba
14. slonovinová svatba
15. křišťálová svatba skleněná
20. porcelánová svatba
25. stříbrná svatba
30. perlová svatba
35. korálová svatba plátěná či lněná
40. rubínová svatba
45. safírová svatba
50. zlatá svatba
55. smaragdová svatba
60. diamantová svatba
65. kamenná svatba
70. platinová svatba briliantová
75. nebeská svatba korunovační
80. platinová (stejně jako 70. výročí) dubová

 

Obnova manželského slibu

Svatbu je možné si připomenou i takzvaně se vším všudy. Obnova manželského slibu nemá žádnou úřední planost, ale je to krásný a romantický způsob, jak si dát najevo vzájemnou lásku. V minulosti se tento akt tradičně konal u příležitosti zlaté svatby, tedy po uplynutí půl století od sezdání. Není ale nutné čekat dlouhých 50 let, obnovu svatebního slibu můžete učinit kdykoliv budete chtít a je jen na vás, zda to pojmete se vší slávou a hosty nebo jen v malém uzavřeném kruhu.

Snubní prsteny od českého výrobce

Plánujete svatbu? Pak jistě budete řešit jednu z nejdůležitějších věcí – snubní prstýnky. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit českou společnost Danfil, která je přímo výrobcem. Ceny za pár začínají již od 9119 Kč.

Jako příjemný bonus je možnost rytí do prstýnků (např. iniciály a datum) ZDARMA.

Jitka Kučová

autorka webu Svatby.net
Kategorie: Po svatbě
Publikováno: 7.5.2018

Mohlo by vás také zajímat…

Svatební cesta – jakou destinaci zvolit?

Svatební cesta – jakou destinaci zvolit?

Blíží se Váš velký den a Vy přemýšlíte, jak naplánovat Vaši svatební cestu? Nechte se v následujících řádcích inspirovat, kam se za těmi nejkrásnějšími líbánky můžete vydat. Svatební cesta by měla být tou nejkrásnější a nejdůležitější dovolenou v...

Svatební cesta – vše co potřebujete vědět a na co myslet

Svatební cesta – vše co potřebujete vědět a na co myslet

Svatbu jste plánovali několik týdnů ne - li měsíců dopředu. Bylo potřeba zařídit, aby vše klaplo a nic se nepokazilo. Možná se vyskytly i nějaké nervy, stres a pospíchání, aby bylo všechno na svatbě dokonalé. K tomu už chybí jen svatební cesta, na...

Jak uchovat vzpomínky na svatbu? Máme pro vás několik tipů

Jak uchovat vzpomínky na svatbu? Máme pro vás několik tipů

Svatba má být nejkrásnějším dnem v životě a je jasné, že na svůj den nikdy nezapomenete. Některé vzpomínky a detaily svatby ale po čase vyblednou a vy si budete jen matně vybavovat některé maličkosti. Jak nejlépe své vzpomínky uchovat, abyste se...