Váš vztah už prošel nejednou zkouškou. I po letech se stále milujete a zatoužili jste po tom, svůj svazek znovu stvrdit. Nebo možná chcete jen svou lásku oslavit znovu i s těmi, koho jste kdysi na svatbě mít nemohli.
Ať už je pro vás obnova manželského slibu důležitá z jakéhokoliv důvodu, udělejte to.
Poradíme, jak na to. Manželský pár se většinou rozhodne pro obnovení manželského slibu k příležitosti velkého výročí nebo tehdy, když překoná nějakou těžkou krizi ve vztahu.
Může jít i o náhradu za skutečnou svatbu, která nebyla podle jejich představ (proběhla v tajnosti, v zahraničí, apod.) nebo o věřící manželé, kteří měli z nějakého důvodu svatbu na radnici a nyní by chtěli obnovit svůj slib v kostele.
Stejně jako klasická svatba má své tradice a pravidla i zde nějaká existují. Mimo to máte k dispozici spoustu možností a variací, jak obnovit manželský slib.
Kdy je vhodné obnovit svůj manželský slib?
Dříve bylo zvykem obnovit slib mezi manželi až tehdy, když spolu dva lidé žili v manželství alespoň padesát let a později. Dnes už se k této události přistupuje trochu jinak.
Lidé si chtějí znovu vyznat lásku tímto způsobem a obnovit a posílit slib lásky a věrnosti, který ke svatebnímu dni patří.
Některé páry obnovují svatební slib po 30 letech a jiní každý rok.
Obnova manželského slibu není úředním aktem, ale má symbolický význam. Odpadá tak nutnost chození po úřadech a vyřizování různých dokumentů. Potřebujete jen oddací list a osobní doklady.
Na co určitě nezapomeňte, je také dobrý fotograf. Určitě si rádi uděláte album nových „svatebních fotografií“.
Jak vybrat vhodné místo?
Své sliby můžete obnovit prakticky kdekoliv – realizovat celou ceremonii doma, na pláži, na zahradě či v parku, na vrcholku hory i pod vodou nebo na pláži – ideálně zvolte takové místo, které pro vás má nějaký sentimentální význam.
Kdo provádí obnovení manželského slibu?
Vzhledem k tomu, že obnovení slibu není nikterak právně závazné, může vést obřad prakticky každý, koho poprosíte – matrikář, příbuzní, blízcí přátelé či vaše děti. Pokud jste pokřtění, může to být i duchovní.
Koho pozvat?
Pozvat můžete, koho chcete. Když máte v plánu jen malou soukromou oslavu, dejte vědět jen blízké rodině a přátelům, kteří jsou vašimi nejbližšími nebo uspořádejte velký večírek s celou rodinou a všemi známými.
Obnova manželského slibu a vhodné oblečení
Neváhejte se obléknout jako nevěsta, pokud chcete. Klidně si můžete vzít i své originální svatební šaty, jestli je máte schované nebo si pořídit pro tuto příležitost nové.
Jestli už se na klasické šaty na svatbu necítíte, zvolte jiné hezké šaty – koktejlové, formální večerní nebo třeba elegantní kostýmek.
Inspiraci na zajímavé kousky můžete najít třeba na eshopu Cellbes, kde mají právě na šaty často pěkné slevy. Aktuální nabídku si můžete prohlédnout zde.
Vlasy si nechte upravit podle svého vkusu, přidejte klobouk, květiny, čelenku nebo závoj.
Ženich může zvolit klasický smoking, oblek či uniformu, pokud ji má.
K tomu tradičně manžetové knoflíčky, hodinky, kapesníček v klopě, kravatu nebo motýlka.
Jak vypadá symbolický svatební obřad?
Obnova slibu může skutečně probíhat stejně jako klasická svatba.
Pozvěte znovu družičky i své svědky nebo si vyberte nové. Budou vám stát opět po boku, i když tentokrát jen neformálně a spíše ze sentimentálních důvodů.
Na vaší druhé svatbě také mohou být přítomné děti nebo dokonce vnoučata. Všichni spolu (s dětmi či vnoučaty) můžete jít po svatební uličce k oddávajícímu a držet se za ruce.
Samotný obřad probíhá tak, že si vyměníte sliby a připomenete si, co jste si řekli na své svatbě před lety.
Můžete si jeden pro druhého napsat originální sliby. Máte tak jedinečnou příležitost přemýšlet o tom, jak se ve svém vztahu cítíte. Až budete mluvit, vyměňte si prsteny. Mohou být vaše původní s novými rytinami nebo úplně nové.
Udělejte svatební hostinu
I když se jedná jen o symbolickou svatbu, užijte si ji se vším všudy. Samozřejmě není nutné, aby se jednalo o obvyklou velkolepou hostinu a obří raut s třípatrovým dortem v hodnotě mnoha tisíc.
V závislosti na vašem rozpočtu i chuti zorganizujte klidně menší grilování na zahradě, intimní rodinou večeři a hudbu pusťte z reproduktorů.
Není potřeba ladit nic do speciálních barev a snažit se o dokonalost. Jde jen o to, si znovu užít krásný den s těmi nejbližšími. V průběhu oslavy je vhodné si se všemi připít a poděkovat rodině a přátelům za to, že přispěli nějakým způsobem k vašemu manželství a za to, že jsou stále s vámi.
Samozřejmě ani velká a honosná hostina není špatná, pokud si přesně to přejete nebo jste takovou neměli o své pravé svatbě. Rozhodnutí leží jen na vás.
Svatební dary – ano nebo ne?
Obnova manželského slibu není totéž co svatba a svatební dary k tomu nepatří. Pokud hosté trvají na tom, že vám něčím chtějí udělat radost, mělo by to být jen něco malého nebo třeba nějak společný zážitek.
Na webu Adrop.cz mají přímo kategorii zážitků pro páry, které jsou vhodné jako dárek k výročí, najdete je zde.
Rozlučka se svobodou
Ženy, které nikdy neměly rozlučku se svobodou, si často chtějí večírek dopřát alespoň při obnovení slibu.
Většina lidí to ale nepovažuje za příliš vhodné, protože rozlučka má být takové rozloučení se životem svobodné ženy. Nyní už jste vdaná. Pokud ovšem chcete s kamarádkami oslavovat, nikdo vám v tom bránit nemůže.
Dodržujte rozpočet
Rozhodněte se, jaký rozpočet budete mít a toho se držte. Obnovení manželského slibu vás může vyjít na stejné peníze, jako původní svatba. Tradičně dáte nejvíc peněz za jídlo a pití.
S tím souvisí rozhodnutí, o jak velkou událost půjde, zda pozvete stovky hostů nebo jen pár těch nejbližších i kde se vše bude konat.
Obnovení manželského slibu v kostele
Přijatou svátost manželství si můžete připomenout slavením mše, při níž se používají texty modliteb, které jsou pro tyto příležitosti uvedené v misálu. Manželé mohou požádat o požehnání při výročí svatby nebo při duchovních shromáždění, společné pouti apod.
Při samotné bohoslužbě, podle zásad pro výběr čtení z bible ve mši, se vybírají texty z těch, které se čtou při slavení svátosti manželství nebo také ze mše na poděkování Bohu. Kněz dává důraz na milost a tajemství manželského života křesťanů a vychází z posvátných textů.
Obřad žehnání se může konat i pro více manželských párů najednou. V takovém případě se pronáší žehnací modlitba a závěrečné požehnání v množném čísle. Průběh takového obřadu se přizpůsobí podmínkám těch, kdo požehnání přijímají, ale musí být zachovány základní prvky.
Tip: Možná vás zajímá, co si žádá etiketa. Ta sice udává nějaká pravidla, ale ze všeho nejdůležitější je užít si tento den jen se svým partnerem a lidmi, které máte rádi. Udělejte si obnovu manželského slibu podle sebe, i když etiketa tvrdí něco jiného.