Loučení se svobodou je tradiční akcí před samotným vstupem do manželského svazku. Není žádné pevně dané pravidlo, jak by měla tato oslava probíhat nebo jakým způsobem by se měla pojmout, proto může mít takřka tisíce různých podob. I přesto se pokusíme blíže si rozlučku se svobodou představit.

Oslava na počest vstupu do manželství

Rozlučku se svobodou obvykle organizuje okruh nejbližších přátel nevěsty a ženicha. Často to bývají právě ti přátelé, kteří půjdou na samotné svatbě za svědka nebo svědkyni, může jít ale i o sourozence, případně se pořádání této akce chopí někdo jiný z rodinných příslušníků či třeba kolegové z práce.

Tato předsvatební oslava je na rozdíl od svatebního obřadu neformální záležitostí a neexistují žádné pravidla, jak by měla vypadat. To skýtá otevřené dveře pro zajímavé nápady a kreativitu. V každém případě je však třeba pamatovat na to, že tato akce se pořádá především pro budoucí manžele. Právě ti by si ji měli nejvíce vychutnat a prožít nezapomenutelný čas se svými blízkými. Nevěsta a ženich jsou na rozlučce se svobodou těmi nejdůležitějšími účastníky. Právě proto by měl být program utvořený tak, aby jim vyhovoval a příjemně se na oslavě bavili.

Ještě je třeba zmínit, že tato akce bývá většinou oddělená. To znamená, že se koná zvlášť pro budoucí nevěstu a pro ženicha. Může se uskutečnit ve stejný termín, ale na jiném místě, případně také klidně ve zcela jiný den. Opět platí, že žádná pravidla nejsou daná. Pokud mají tedy snoubenci velké množství společných přátel, klidně můžou mít rozlučku se svobodou i dohromady.

Oslava na rozlučku se svobodou

Různé druhy podob rozlučky se svobodou

Rozlučka se svobodou může nést tedy mnoho různých podob. Pokud vás však čeká organizace této akce, zkuste se inspirovat následujícími tipy, jak se dá tato předsvatební zábava pojmout.

Klasická party

Asi nejčastěji je rozlučkou se svobodou vlastně jednou velkou party. Může se odehrávat přímo v domově jednoho z účastníků, případně také na diskotéce, v pronajatém salónku oblíbené restaurace nebo třeba v baru. Většinou nechybí alkoholické drinky, tvrdý alkohol (whisky, rum) a velice oblíbený je také striptýz jako neobvyklé zpestření celého večera. Ten může být dámský i pánský, záleží pochopitelně na tom, jestli je určený pro skupinku okolo ženicha či nevěsty.

Skupinový zážitek

V posledních letech jsou doslova hitem různé druhy zážitků a není proto divu, že si našly svou cestu i na rozlučku se svobodou. Mužská společnost uvítá například řízenou degustaci vín, jízdu speciálním vojenským vozidlem nebo například luxusním sporťákem. Ženy upřednostní většinou klidnější zábavu, můžou zkusit třeba kurz výroby čokolády nebo ochutnávku speciálních pokrmů.

Zábavné hry

Hry jsou vítaným oživením programu. Často se pro budoucí nevěstu či ženicha připraví řada úkolů, které musí v průběhu večera splnit, může jít o nějaké vtipné úkony, ale hra může mít také podobu znalostního kvízu, na jehož konci je nějaké překvapení. Kvíz může být připravený klidně i pro celou přítomnou skupinku, případnou nudu dokážou dobře zahnat rovněž různé deskové hry.

Pobyt v penzionu či hotýlku

Velmi vyhledávané a oblíbené jsou také pobyty pro celou skupinku na nějakém příjemném místě. Zatímco muži upřednostní ubytování poblíž vinného sklípku nebo třeba u minipivovaru, pro ženy se skvěle hodí wellness pobyt s celou řadou relaxačních a zkrášlujících procedur.

Párty jako rozlučka se svobodou

Zajímavé doplňky na rozlučku se svobodou

Aby dali pozvaní jasně najevo, že se účastní rozlučky se svobodou, mohou si také pořídit různé zajímavé doplňky, které jsou přímo určené na tuto akci. Mezi tyto speciální rekvizity patří například:

  1. Placky na rozlučku se svobodou

Placka má kruhový tvar, na jehož svrchní straně je libovolný motiv nebo text překrytý ochrannou folií. Z druhé strany se nachází kovové spínadlo, kterým lze placku jednoduše připnout například na oděv. Na rozlučku se svobodou si tak můžete nechat vyrobit placky na míru, kterými dá celá skupinka jasně najevo, co právě slaví.

  1. Tematická trička

Pozvaní hosté si mohou případně i obléknout stejná tematická trička, ze kterých je patrné, jaké akce se právě účastní. Zároveň jim zůstanou jako milá připomínka této události.

  1. Šerpy pro nevěstu

Na dámské jízdě před svatbou může dostat budoucí nevěsta od svých kamarádek šerpu. Její vzhled a předání může připomínat událost vyhlašování nejkrásnějších žen, navléká se totiž klasicky přes rameno a má slavností vzhled. Většinou je na šerpě text, který dává všem na vědomí, že se jedná o budoucí nevěstu.

  1. Půllitry pro ženicha

Jedná se o klasický pivní půllitr, jehož skleněný povrch je však dozdobený pískováním. Většinou jsou na něm symbolické obrázky nebo text znázorňující, že dotyčný se chystá vstoupit do manželství se svou vyvolenou.

TIP: Nechte si na rozlučku se svobodou vyrobit placky, třeba jako tahle pro tým nevěsty

Závěrem aneb na co ještě nezapomenout

I když jsme již několikrát zmínili, že neexistují žádná pravidla pro rozlučku se svobodou, přesto je pár věcí, na které by se pamatovat mělo.

Forma rozlučky se svobodou a její náplň by měla nevěstě a ženichovi vyhovovat. Právě proto ji mívají na starosti jejich nejbližší, kteří nejvíce znají jejich vkus. Pokud si ale nejste jistí, nebojte se s nimi raději o plánovaném programu dopředu poradit.

Často se pro budoucí manžele chystá nějaké překvapení, které nečekají. Může se jednat nejenom o zážitek (například již uvedený striptýz), ale klidně také o nějaký vkusný dárek na památku.

Není ideální pořádat rozlučku se svobodou těsně před svatbou. Je totiž poměrně značné riziko, že se zábava rozproudí a protáhne až do ranních hodin. To samozřejmě nevadí, ale nevěsta i svatební hosté by měli být na samotné svatbě svěží a odpočatí.

Tento článek obsahuje placenou inzerci