Blíží se váš velký den a vy přemýšlíte, jaké snubní prsteny si vybrat? Zamysleli jste se někdy nad tím, jaká je symbolika těchto kroužků? Víte, na jakém prstu ho správně nosit? Nejen na tyto otázky vám přinášíme odpovědi.
Historie snubních prstenů
Historie snubních prstenů je opravdu bohatá. Různé druhy ozdob, hlavně šperky, vznikaly společně s rozkvětem samotné civilizace. Prsten pro lidstvo odjakživa představoval symbol moci, bohatství, ale také lásky a manželství.
První důkazy o používání prstenů za účelem symbolického propojení muže a ženy pochází už ze starověkého Egypta. Prsten tvořil tenký kovový plátek ohnutý do tvaru kruhu.
Ne každý muž měl však možnost darovat své milé šperk z kovu, a tak tehdejší občané Egypta používali všechny možné materiály, které v blízkosti Nilu rostly. Nejhojněji byl využíván rákos, dřevo a všechny druhy travin, ze kterých se prsteny pletly.
O začátcích darování šperku ženě se také setkáváme například v jedné nejčtenější knize světa – Bibli. Už tam se objevuje ve Starém zákoně případ, kdy muž dává ženě kroužek do nosu a náramky na paže. Je nutno dodat, že zde ještě nejde o svatební rituál, to je zvyk mnohem mladší.
Historici se domnívají, že současnou tradici navlékání snubního prstenu a nošení snubního prstenu jsme převzali od Římanů. Židé, Řekové ani Germáni neznali tento dar jako symbol manželství nebo jeho příslibu. Římané prvně používali prsten pouze jen jako symbol zasnoubení, až přibližně v 9. století se objevuje pravý snubní prsten v souladu se současnou tradicí.
Poté se tento zvyk pomalu rozšířil po celém římském a pak i křesťanském světě.
Jaká je symbolika těchto kroužků?
Jakmile uvidíme na prstu ženy či muže tento typický kroužek, je nám hned jasné, že jsou v manželském svazku. Proč se ovšem jedná právě o prsteny? Proč není symbolem manželství jakýkoliv jiný šperk?
Jak už bylo výše zmíněno, už staří Egypťané si vybrali jako symbol lásky prsten (kruh), ten symbolizuje nekonečno a věčnost, neboť kruh nikde nekončí, ani nikde nezačíná. A právě věčnost a nekonečno má zobrazovat věčnou a nekonečnou lásku a věrnost mezi partnery.
Druhy snubních prstenů
Druhy snubních prstenů lze rozdělit podle materiálu, designu a velikosti.
O rozdělení snubních prstenů podle materiálu jsme již psali zde.
Design hraje při výběru snubních prstenů hlavní roli. Nejdůležitější je ovšem to, aby se prsteny líbily především vám a byly vám pohodlné. Vy budete těmi, kdo je nosí a komu by měly prsteny přinášet největší pocit radosti.
Vybírat si můžete z nejrůznějších profilů, povrchů, šířky, nebo zdobení.
Profily prstenů mohou být různé. Těmi nejčastějšími a nejtypičtějšími tvary jsou:
- půlkulatý
- půlkulatý jemný
- komfortní
- plochý
- konkávní
- lichoběžný
Právě tvar profilu prstenu je jeden z nejdůležitějších aspektů pro jeho příjemné nošení.
Velmi časté jsou lesklé snubní prsteny. Nabídka povrchů je ovšem mnohem rozsáhlejší. Dále jsou totiž nabízeny povrchy pískované, broušené, drásané či ledové.
Povrch prstenu vybírejte podle vašeho vkusu a podle praktičnosti. Lesklý povrch působí opravdu krásně. Jeho nevýhodou ovšem je, že je na něm mnohem více vidět opotřebení, než je tomu třeba na ledovém povrchu.
Vybrat správnou šířku prstenu nemusí být úplně jednoduché. Opět nejvíce záleží na tom, co je vám pohodlné a příjemné. Obecně se dá říct, že užší prsteny jsou ideální pro štíhlejší prsty. Naopak širší prsteny se více hodí na prsty silnější.
Oblast zdobení vám nabízí mnoho možností.
První možnost spočívá v nápisu na prstenu. Většinou bývá z vnitřní strany. Ať už si na prsten necháte zaznamenat jména, iniciály, nebo datum svatby, výběr je opět pouze na vás.
Další možností jsou ozdobné kameny. Nejčastěji se používají zirkony a diamanty. Tuto variantu volí převážně ženy, aby podtrhly svojí ženskost.
Nejtěžším bodem při výběru se může jevit velikost prstenů. Pokud budete snubní prsteny pořizovat v kamenných obchodech, tomuto kroku se lehce vyhnete. Tam vám s velikostí poradí a vše si můžete vyzkoušet. Jestli jste se rozhodli pořídit snubní prsteny přes eshop, tak určitě nezoufejte. Na stránkách vámi vybraného internetového obchodu naleznete tabulku velikostí a přesný popis, jak danou hodnotu zjistit.
Pořídit prsteny na zakázku, nebo je objednat z eshopu?
Toto rozhodnutí záleží čistě na vás. Obě tyto varianty mají své klady a zápory.
Pokud se rozhodnete koupit snubní prstýnky přes eshop, buďte opravdu opatrní. Pečlivě si vybírejte, jaký eshop bude tím vítězným. Velkou výhodou tohoto nákupu je, že ušetříte mnoho času, který lze věnovat dalším přípravám svatby.
Naopak volba snubních prstenů na zakázku bude o něco časově náročnější. Bude to ovšem čas, který strávíte v příjemném prostředí s milovanou osobou.
Vše vám pečlivě vysvětlí a ve všem poradí zkušení odborníci. Velkou výhodou je i to, že vše uvidíte na vlastní oči. Víte tedy přesně, co si pořizujete.
Kolik takové prsteny stojí?
Cena je různá. Není to pouze fráze, ale holý fakt. Opravdu záleží na tom, jaké prsteny zvolíte O ceně rozhoduje materiál, tvar a zdobení. Samozřejmě má na cenu vliv i místo, kde si prsteny pořizujete.
Dá se říct, že za standardní pár snubních prstenů zaplatíte okolo 15 000 Kč. Je to opravdu pouze orientační cena. Lze pořídit snubní prsteny za pár tisíc korun, nebo se naopak dostat ke statisícovým cifrám.
Nezapomínejte také, že snubní a zásnubní prsteny lze pořídit také jako set.
Na jaké ruce jej správně nosit?
Na jaké ruce se snubní prsten nosí? „Snubák“ nosí žena i muž pouze na prsteníčku levé ruky. Nošení prstenu na levé ruce má především ten důvod, že je blíže k srdci, než by tomu bylo na ruce pravé. Dalším praktickým důvodem je to, že pravá ruka je více používána. Mohl by nám tedy na prstu této ruky překážet a docházelo by k jeho většímu opotřebení.