Vybrat si ten nejlepší termín pro svatbu nebývá jednoduché. Nejoblíbenější jsou samozřejmě data v letních měsících, ovšem to neznamená, že by ostatní roční období neměla co nabídnout. Po celý rok je na co se těšit, ať už se rozhodnete pro jakékoliv období. Každé z nich je však svým způsobem specifické, proto je třeba se na něj připravit. Kdy je tedy nejlepší termín, aby se konala svatba podle ročních období?

Jaro

Svatba na jaře není neobvyklá, mezi oblíbené měsíce patří hlavně duben a květen. Březen bývá stále chladný, a proto se pro něj tolik párů nerozhoduje. Jarní svatba má však díky probouzející se přírodě svoje kouzlo, proto to rozhodně není špatnou volbou.

jarní svatba
Jarní svatba přináší rozkvetlou přírodu a syté barvy

Léto

Svatba v létě je velmi populární – mezi nejvytíženější měsíce patří hlavně červen a srpen, ovšem mnoho termínu bývá zabráno také v červenci. Jestliže přemýšlíte nad termínem v tomto období, je třeba počítat s tím, že si ho musíte zamluvit s co největším předstihem. Teplé počasí totiž přímo láka k venkovní svatbě, kterou si tak můžete skvěle užít.

Podzim

Svatba na podzim je také poměrně častou volbou, a to zejména co se měsíce září týká. To je totiž stále relativně teplý měsíc, ale teploty nedosahují takových výšek. Přicházející podzim barví přírodu do nádherných barev, takže je svatba vyzdobena řadou přírodních dekorací. Říjen a listopad pak nebývají tak žádané, ovšem záleží jen na vás, co preferujete.

Svatba na podzim

Zima

Svatba v zimě je naprosto výjimečná, jen velmi málo lidí se rozhoduje pro uzavření manželství v období od prosince do února. Podíl na tom zřejmě mají také svátky a složitá organizace. Ovšem na ty je třeba myslet i po celý zbytek roku. Do plánování totiž mohou zasáhnout prázdniny a dovolené, které ovlivní obsazenost termínů. Výhodou svatby v zimě však je, že agentury i fotografové mívají volno, jelikož se nejedná o hlavní sezónu. S tím souvisí také nižší ceny.

Ideální lokalita

Především v létě a teplých jarních dnech je oblíbeným řešením svatba venku. Vybrat si můžete libovolné místo, které se vám líbí.

Ať už to bude:

  • les,
  • pláž,
  • či třeba statek.

Myslete však na to, že zejména statky a podobné pozemky bývají opravdu žádané. Svatba na podzim venku může probíhat také, pokud stihnete ještě hezké počasí.

Ovšem složitější už je odpověď na otázku, kde uspořádat svatbu v zimě. Není totiž snadné najít komfortní místo, kam by navíc měla být dobrá dostupnost. V zimě totiž vše může ztížit nepříznivé počasí, zejména sníh. Místo by tomu však mělo být přizpůsobeno.

Pro konání velkých svateb jsou oblíbené sály a případně modernější statky, které poskytnou pohodlí všem zúčastněným.

Jestliže však plánujete pouze menší svatbu, podívejte se na nabídku horských chat či jiných podobných prostor. Pokud najdete místo s krbem, získáte jedinečnou zimní atmosféru. Častou volbou pro konání svatby bývají také kostely. Ovšem ty v tomto období nejsou zrovna vhodné, jelikož nebývají dostatečně vytápěny.

Výzdoba podle ročního období

Každé roční období se přímo nabízí pro specifickou výzdobu, která bude přiléhavá pro vybraný termín. Co se jara týče, nejvýraznější ozdobou bývají květiny a pastelové barvy ve veselých odstínech, jako jsou:

  • žlutá,
  • meruňková,
  • zelená,
  • fialová inspirována šeříkem a další.

Spojení s květinami je na jaře velmi blízké. Proto je můžete využít i jako doplněk k šatům nebo do vlasů. Skvělým místem konání jsou louky a sady, jelikož všechny květiny rozkvétají. Atmosféra je tak velmi příjemná. Může se sice stát, že přijdou lehké přeháňky, ovšem těch se nemusíte bát. Déšť totiž přináší štěstí, a navíc vaše svatební fotografie získají své kouzlo. Svatba v každém ročním období má ale své kouzlo.

Náš tip: Nebojte se vybírat ani ze sytých odstínů a různě je kombinovat. Inspirovat se můžete okolní přírodou – hladiny jezer se modře lesknou, na polích zlatě září obilí a na loukách rozkvétají květiny veselých barev.

Výzdoba na stůl

Na svatební tabuli se přímo nabízí různé kusy ovoce, které poslouží jako skvělá ozdoba a zároveň jako sladké osvěžení. Vzhledem k tomu, že jsou v létě teplé i noci, posezení může trvat do pozdních hodin. K osvětlení se přímo nabízí různá světýlka a lucerny, které navodí romantickou atmosféru.

Inspirace z přírody

Jakmile přijde podzim, příroda se mění do pestrobarevných odstínů. Výrazné jsou hlavně zemité barvy jako je zlatá, hnědá a zelená. Oblečení i dekorace proto můžete skvěle kombinovat v těchto odstínech. Na podzim také dozrává řada plodů – můžete tak do své kytice zakomponovat například šípky, nebo třeba využít dýně k dekoraci prostředí.

K tomu jsou skvělé také šišky, bodláky a jeřabiny. Stačí se rozhlédnout kolem sebe, příroda toho nabízí mnoho.

Svatby v zimě pak bývají velmi elegantní, jelikož příroda je sama o sobě kouzelná, spojit ji navíc můžete i s různými vánočními tradicemi nebo si jednoduše užívat sněhu, ať už stavěním sněhuláků, či jízdou na saních taženými koňmi. Teplé kožíšky a šály skvěle navodí zimní atmosféru.

Vhodné květiny

Květiny by neměly chybět na žádné svatbě, ovšem jaké vybrat? Pomoci vám při výběru může i naše doporučení, které vám napoví, jaké květiny se hodí pro dané období. K tomu stačí snadný výčet květin podle vybraného termínu:

Jaro

Přímo se nabízí jarní květiny jako jsou tulipány a konvalinky. Kromě toho jsou však okouzlující také pivoňky a frézie. Poněkud netradiční květinou na svatbu jsou pryskyřníky, ovšem zakomponované do svatební kytice vypadají skvěle.

Léto

V tomto období se hodí výrazné květiny, tedy například růže, hortenzie a kaly. O něco méně tradiční volbou jsou vlčí máky, ovšem ty dokážou naprosto skvěle rozzářit jakoukoliv letní svatbu.

Podzim

Toto roční období má rozhodně co nabídnout, co se květin týče. Nejpůsobivější jsou nepochybně slunečnice. Dále však můžete sáhnout také po liliích a orchidejích. Svatební kytici můžete doplnit také gerberami a různými přírodními plody, které jsou krásnými detaily.

Zima

Zdánlivě nemá co nabídnout, ovšem i zde se nabízí řada možností. Oblíbené jsou typicky zimní rostliny jako je jmelí a cesmína. Ty poslouží jako krásná dekorace. Do kytice se hodí kosatce a výrazné bílé květiny – lilie, růže či gerbery. I zde platí, že přírodní plody najdou své uplatnění.

Svatba podle ročních období: Jak s dortem a cukrovím?

I dort a ostatní sladkosti by měly ladit s daným ročním obdobím. Pro dorty na jarní svatbu bývají využívány jemné a decentní barvy zkombinované s ovocem a květinami. Oblíbená je zelená barva symbolizující probouzející se přírodu.

V létě jsou pak naopak oblíbenější teplé barvy zkombinované s ovocem. Vzhledem k teplému počasí se hodí spíše lehčí dorty s ovocem. Pokud se však chcete držet raději klasických světlých barev u dortu, zkuste období přizpůsobit alespoň ostatní cukroví na svatbu v létě i jiných obdobích.

Stejně jako podzim hraje různými barvami, mnohdy i dorty na svatbách jsou tvořeny širokou paletou barev. Krásné je doplnění přírodními ozdobami jako jsou ořechy, jablka a různé květiny. Se zimou pak bude skvěle ladit zářivě bílý dort.

Ovšem svatební tabuli můžete rozzářit i barevným dortem. Oblíbené jsou především stříbrná, zlatá, červená a modrá barva.

Co si obléct?

Co si vzít na svatbu, to je poměrně jasné. Svatební šaty a společenský oblek jsou pro budoucí novomanželé naprostou nezbytností. Jenže jak celý outfit upravit tak, aby vyhovoval aktuálnímu počasí? To je velkým problémem zejména v zimě a horkých letních dnech.

Ovšem někdy ani jaro a podzim není zrovna příznivé pro toto oblečení. Jako host na svatbě navíc může být obtížné rozhodnout se pro to správné oblečení, které bude přiléhavé pro danou situaci, ovšem zároveň vám bude komfortní.

Horké letní dny

Co se týče oblečení na svatbu v létě pro ženicha a nevěstu je to celkem jasné. Svatebním šatům a obleku se totiž nevyhnete. Pro ženy je však dobré vybírat šaty na svatbu v létě z lehkých materiálů a případně i bez ramínek. Pánské oblečení na svatbu v létě se pak snažte vybírat také z vhodných materiálů, které vás nebudou zbytečně zahřívat.

Složitější výběr mohou mít hosté. Jak totiž vybrat vhodný outfit, který však bude komfortní i při teplém počasí? Pojďme se nejprve podívat napánské oblečení na svatbu v létě. Muži by si vždy měli vzít oblek. Pouze v případě, kdy je svatba neformální a domluvíte se s hostiteli, že je možné obléknout se do volnějšího oblečení, můžete volit i něco jiného. Ovšem bez předchozí domluvy by to mohlo působit velmi špatným dojmem.

Co na svatbu v létě, pokud jste ženou, která se chystá na veselku jako host? Výhodou je, že dámské šaty nabízí mnoho různých střihů a materiálů. Jediným pravidlem je vyhnout se bílé barvě a výrazným šatům, které by mohly zastínit nevěstu. Jinak záleží v podstatě na vás, pro jaké oblečení se rozhodnete.

Snažte se však držet formálních a decentních kombinací a vždy se přizpůsobte formálnosti dané svatby.

Během chladných měsíců

Co na svatbu, když je zima, to je složitou otázkou hlavně pro nevěsty. Většina šatů totiž bývá bez ramínek, případně pouze s krátkými rukávy. Šaty na svatbu v zimě proto nejsou zrovna tím pravým. Jenže je třeba najít řešení, jak je přizpůsobit, aby byly pohodlné i v chladném období. Některé z šatů bývají honosnější, takže zahřejí více, ovšem stále to není zrovna ideální řešení.

Dlouhé rukávy šatů totiž nezachrání všechno. Z toho důvodu se podívejte po různých šálách, kožíšcích, či kabátcích. Vůbec se nebojte sáhnout po výraznějších barvách. V bílých barvách zimy totiž skvěle vynikne například rudě červená barva šály. Navíc pak s touto barvou můžete sladit také oblečení ženicha, případně květinovou výzdobu a další detaily. Na svatební fotografování můžete samozřejmě šálu či kabátek odložit. Ovšem jinak se hodí ho mít po ruce.

Kromě toho nezapomeňte ani na vhodnou obuv a teplé punčochy. Podobná pravidla se týkají také oblečení na svatbu na podzim, jelikož teploty mohou být chladné.

Ženich

Co si obléct na svatbu v zimě jako ženich je poměrně jasné, ovšem obleky rozhodně nejsou všechny stejné. Mohou se totiž lišit svým materiálem, který vás podle toho také zahřeje. Skvělé jsou například obleky z vlněné směsi, případně tvídové. Ovšem zahřát se můžete také díky vrstvení.

Náš tip: Pod sako si stačí vzít oblekovou vestu, tato další vrstva vás zahřeje. V teple si pak jednoduše stačí sundat sako, přičemž budete vypadat stále skvěle.

Pokud jako host přemýšlíte nad tím, co na svatbu na podzim, vhodným řešením je volit hlavně dlouhé rukávy. Ty většinou na podzim postačí. Jenže trochu složitější to může být, pokud se koná svatba v zimě. Co na sebe v takovém případě? Vybírejte formální kousky, které se vám líbí. Ty už pak jen stačí doplnit svetříkem či sáčkem a završit ho šálou a kabátem.

Pokud budete déle pobývat venku, je třeba vzít si také vhodnou obuv. V každém případě se pak můžete přezout, pokud se hostina bude konat uvnitř.

Zařídit všechno na svatbu si žádá mnoho času a není to jednoduchý proces. Ovšem rozhodování ohledně všech důležitých věcí vám může usnadnit právě roční období, ve kterém jste se rozhodli uspořádat svatbu.