Pokud nemáte rádi nadýchané svatební princeznovské šaty, potažený dort z marcipánu a třpytivou výzdobu, svatba v rustikálním stylu vás bude určitě zajímat. Slovo rustikální znamená ve slovníku prostý, lidový a venkovský. A přesně taková je právě rustikální svatba. Vyzdvihuje jednoduchý a prostý styl.

Místo na svatbu

Rustikální svatba se inspiruje přírodou a jejími materiály. Místo svatby by tedy mělo být někde na statku, na venkově, v lese, na louce, ve starém mlýně, na zřícenině. Prostě někde pod širým nebem obklopeni přírodou nebo na statku či ve stodole, kde jsou hlavními prvky dřevo a kámen. V současnosti je už možné zařídit obřad úplně všude, takže fantazii se meze nekladou.

Svatba v rustikálním stylu znamená často venkovní obřad

Výzdoba

Svatba v rustikálním stylu by měla být jednoduchá a prostá, ale to rozhodně neznamená nudná. Pro ozdobu se využívají materiály jako dřevo, kámen, sklo. Měly by se objevovat barvy jako je béžová, hnědá a zelená. Výzdoba může být pojata jako „co dům dá“ – proutěné košíky, zavařovací sklenice ozdobené krajkou, svítilny aj. Všechny prvky by měly být sladěny do jednoho celku.

Dřevěné stoly mohou být ozdobeny jen pruhem hnědé juty s bílou krajkou. Jako výzdobu můžete naplnit zavařovací sklenice svíčkami a lučními květinami. Jako jmenovky se dají využít korkové zátky nebo šišky jako držáky na cedulky se jmény.

Výzdoba na rustikální svatbě se točí hodně okolo přírody

Hodně populární jsou v současné době černé tabule, na které můžete napsat program svatby. Vyrábějí se i zmenšené tabulky, na které můžete napsat jména svatebčanů.

Hojně se také využívá recyklovaný papír nebo jinak kraftový papír. Papír má hnědou barvu a dají se na něj natisknout svatební pozvánky, oznámení nebo si z nich vyrobit jmenovky na stoly.

Rustikální svatbě byste měli uzpůsobit také oznámení

Do rustikálního stylu se také hodí dekorace z palet. Palety se dají ozdobit různými zelenými rostlinami a napsat na ně například program svatby. Mimo jiné se dají také využít na výrobu posezení pro hosty. Jako stůl může posloužit například velká dřevěná cívka z kabelů nebo starý sud.

Jednou z nejdůležitějších dekorací a zároveň nejvýznamnějším místem celé svatby by měl být svatební oblouk. Oblouk si můžete vyrobit samy z březových nebo jiných větví nebo ze starých trámů. Stačí ho pak ozdobit krajkou a různými květinami.

A kam si sednou hosté při obřadu? Můžete připravit dřevěné židle obvázané krajkou nebo jutou. Hodně originální jsou také slámové lavičky. Menší balíky slámy dáte vedle sebe a přes ně jednoduše přehodíte nějaké silnější látky, aby se na nich dalo při obřadu pohodlně sedět. 

Svatební dort

Svatební dort by měl jít ruku v ruce s celým stylem svatby. Zapomeňte tedy na dort potažený marcipánem a vsaďte na jednoduchost a prostost. Rustikální styl rozhodně najdete u dortů jako jsou „naháče“. Dort je potřen jen miminem krému kolem korpusů a je ozdoben právě tím, co dá příroda – lesním ovocem, lučními květy nebo bylinkami.

Svatba v rustikálním stylu by také měla mít svůj sladký koutek, kde budou sladkosti pro hosty. Na jednotlivé zákusky můžete například zapíchat různé cedulky vytvořené z recyklovaného papíru s vtipnými poznámkami. Dekorace sladkého koutku by měla jít ruku v ruce s celkovou výzdobou.

 

Svatební šaty

Zapomeňte na princeznovské šaty a utažené korzety. Rustikální svatební šaty by měly být jednoduché, lehké a krajka by měla být jedním z hlavních materiálů. Místo klasických svatebních šatů můžete také zvolit přímo kroj nebo zakomponovat prvky lidovosti do vašich šatů, například krojovou stužku kolem pasu apod.

Svatební šaty na rustikální svatbu

Tato přírodní svatba se vyznačuje větší neformálností než svatby na úřadě nebo v kostele. Takže se můžete s budoucím manželem hezky sladit. Oblek by nemělo být černé kvádro, ale například košile s vestičkou nebo s kšandami. Místo kravaty si vezměte krojového nebo dnes hodně populárního dřevěného motýlka.

Svatební kytice

Svatební kytice by měla být sladěna s vašimi svatebními šaty. Zvolte květiny, které jsou pro dané roční období specifické. Tím, že nebudete mít princeznovské svatební šaty si můžete dovolit velkou kytici. Rozhodně do kytice nepřidávejte nějaké umělé dekorace nebo třpytivé prvky. Svazek květin může být převázán například krajkou, jutou nebo jen přírodním hnědým provázkem.

 

Účes a líčení

Charakteristickým rysem rustikální svatby je jednoduchost a prostost. Nevymýšlejte tedy nějaké lokny a vyčesané vlasy. Nechte si je volně rozpuštěné, spletené do copánku nebo do ledabylého drdolu. Můžete do vlasů zakomponovat zase krajku, která se prolíná celým tímto rustikálním stylem. Vlasy ozdobte čelenkou z čerstvých květin, která bude ladit se svatební kyticí. Nebo si do vlasů nechte zaplést sem tam nějaké kvítky.

V líčení je důležitá přirozená krása. Nechte tedy vyniknout svojí  přirozenost a zapomeňte na výrazné oční stíny a rtěnky. S líčením souvisí také úprava nehtů, kde vsaďte na přirozené nehty nebo na francouzskou manikúru.

Nejde tady o nějaká barevná témata, ale přírodní barvy, motivy a materiály, kterými jsme obklopeni. Navíc rustikální svatba je zábavná v tom, že si hodně věcí můžete vyrobit doma za pár korun a nadělají velkou parádu. Pokud máte rádi přírodu a jednoduchost je rustikální styl právě pro vás.