Láká vás vůně dálek, šumění moře a bílé písky pláže? Je to ideální místo, kde byste si přáli mít svou svatbu? Proč by ne. Je-li svatba v zahraničí váš sen, klidně se do toho pusťte.

Poradíme vám, jak na to a co musíte zařídit, aby vaše svatba byla platná i z právního hlediska.

Mezi nejoblíbenější svatební destinace již tradičně patří Mauricius, Seychely a Kuba a na ně se specializuje většina cestovních agentur, které se zaměřují na svatby. Ale říct si ano můžete prakticky kdekoliv. Klidně i v Paříži pod Eiffelovkou nebo v Itálii na Gondole.

Ne vždy je ale taková svatba platná i u nás a vy se z cesty můžete vrátit jako manželé, ale jen z formálního hlediska.

Při plánování svatby v zahraničí myslete také na svůj rozpočet, protože vás může vyjít klidně na stejné peníze, jako velká svatba v místě vašeho bydliště nebo ještě na víc.

Pokud si přejete takovou svatbu přesto mít, ale peníze na ní nemáte, zkuste si alespoň pomocí dekorací trochu moře přenést do České republiky. Využijte třeba mušličky, písek či palmy.

Jestliže jste ale přesvědčeni, že svatba na pláži je pro vás to pravé, podívejte se spolu s námi, jak to probíhá, na co si dát pozor a kde můžete ušetřit.

S cestovní agenturou nebo bez?

Zorganizovat svatbu v zahraničí s cestovní agenturou nebo bez? To je dost složitá a důležitá otázka. Oboje má své výhody a nevýhody. Vše záleží hlavně na vašich finančních možnostech i představách.

S cestovní agenturou vás čeká minimum stresu. Žádné zařizování, shon, nervozita. Oni zařídí vše za vás.

U nás existuje několik takových agentur, které se svatbou v zahraničí zabývají. Komunikují za vás s úřady, vyřídí povolení, překlady potřebných dokumentů, zajistí svědky v zahraničí, výzdobu, hostinu atd. Za tyto služby ale zaplatíte, a ne zrovna málo.

Jestliže se rozhodnete uspořádat svatbu v zahraničí na vlastní pěst, musíte být opravdu dobří v plánování a v organizování.

Rozhodně vás to vyjde mnohem levněji, ale pamatujte na to, že někde v cizině se potíže řeší mnohem hůře než u nás a nějaký problém se může vyskytnout kdykoliv. Ono už jen samotné zamlouvání kostelíku či místa obřadu, najímání oddávajícího apod., nemusí být zrovna jednoduché. V některých zemích je přesně určeno, kde se brát můžete a kde ne.

Muž se ženou mají svatbu na pláži

Obraťte se na přátele

Vyhráno máte ve chvíli, kdy máte v dané lokalitě přátele nebo příbuzné. Ti vám určitě rádi podají pomocnou ruku. Nepostradatelní pro vás budou v případě, kdy nejste právě jazykově vybavení.

Jak zařídit svatbu v zahraničí?

Prvním krokem při zařizování svatby v cizině je výběr státu, ve kterém se má konat obřad.

Jakmile máte toto za sebou, začněte zjišťovat, jaké podmínky musíte splnit, abyste se mohli ve vybrané zemi vzít. Počítejte s tím, že vás čeká papírování a dlouhé čekání.

Navštivte také příslušnou matriku, kde vám potvrdí, zda sňatek ve vámi vybrané zemi, bude platný i u nás.

Svatba v zahraničí a potřebné dokumenty

Sňatek mimo naši zem nelze uzavřít bez příslušných dokumentů. Ty ale nestačí jen mít, ale je nutné je přeložit i do angličtiny a raději i do jazyka země, ve které se vaše svatba uskuteční.

Také potřebujete notářsky ověřené kopie všech stran jejich originálů. Nezapomeňte zkontrolovat, zda všechny vaše doklady platí a budou platit ještě minimálně 6 měsíců po vašem návratu. Potřebujete:

  • rodné listy,
  • doklad o právní způsobilosti (doklad vydá matrika),
  • kopie vašich cestovních dokladů a také kopie dokladů vašich svědků,
  • oddací list z předchozího sňatku (pokud se nejedná o vaše první manželství),
  • rozsudek o rozvodu nebo úmrtní list předchozího partnera
ženich a nevěsta na pláži

Jaká jsou omezení v některých zemích?

Než někde začnete organizovat svůj sňatek, opravdu dobře se informujte o místních podmínkách. Například na Seychelách či Mauriciu potřebujete mít oddací list ověřený apostilou. To je státní potvrzení platnosti vašeho sňatku a bez něj by vám svatba nebyla v Česku uznána. Stejně tak buďte opatrnější v případě, kdy vám za svědky půjde někdo z místních obyvatel a ne Češi. Vyžádejte si všechny údaje (datum narození, rodné číslo apod.).

Mauricius má ještě jedno zajímavé omezení. Vzít se tu nemůžete v případě, kdy od rozvodu nebo ovdovění jednoho z partnerů neuběhlo více než 300 dní. Žena zároveň nesmí být těhotná a musí před sňatkem absolvovat prohlídku.

milenci na pláži

Kolik za svatbu v zahraničí zaplatíte a jak ušetřit?

Cenové rozpětí je opravdu široké a přesně určit, kolik vás svatba bude stát, nelze. Do celkové částky musíte započítat i lokalitu, ubytování, ceny letenek, počet svatebčanů a další faktory. Svatba organizovaná cestovní agenturou vyjde na úplně jiné peníze, než když si ji organizujete vy. Vyjít vás tak může od několika desítek tisíc korun až po statisíce.

Jak ušetřit?

Svatba v zahraničí opravdu není levnou záležitostí. Vždy se ale dá někde ušetřit. Projděte si pečlivě položky vašeho svatebního rozpočtu a zkuste najít položky, které nejsou zase až tak důležité nebo by na nich daly nějaké peníze ubrat.

  • Svatební hosté – čím více svatebních hostů, tím více peněz. Zvažte pečlivě, koho na svatbu pozvete a koho vynecháte. Není nutné zvát úplně každého z vašeho okolí nebo bratrance z pátého kolena, kterého znáte pomalu jen z fotek. Také si ujasněte (a informujte o tom i své hosty), co budete hostům platit a jaké položky si musí zaplatit sami.
  • Svatební oblečení – na svatbu na pláži vám bohatě postačí plážové šaty v bílé nebo jiné barvě a ženichovy vzdušné kalhoty a košile. Klidně můžete jít i bosy. Je to romantické, levné a také pohodlné. Zkuste si představit, jak jdete v písku v botách na podpatku.
  • Dekorace – ušetřit můžete i na dekoracích. Co jde, to si vyrobte sami a využijte všechno, co vám daná destinace nabízí. Nasbírejte mušle, do vlasu si vetkněte květ z nějaké místní květiny, využijte palmy, písek a moře. Co víc byste si mohli na tak kouzelném místě přát.

Co zařídit po návratu domů?

Po návratu domů se nemůžete hned oddat radosti z vašeho manželství, ale nejdříve vás čeká celá řada úkolů.

Nejdříve si musíte nechat přeložit originál oddacího listu soudním znalcem do češtiny a předat v místě trvalého bydliště. Bude proveden zápis o uzavření manželství.

Mimo oddacího listu budete k tomuto úkonu potřebovat občanský průkaz, rodný list, rozsudek o rozvodu nebo úmrtní list předchozí partnera. Poté dostanete oddací list, který vystavuje Zvláštní matrika vedená Úřadem městské části Brna, Brno-střed.

Až všechny tyto náležitosti vyřešíte, čeká vás klasické oběhávání úřadů kvůli novému občanskému průkazu, kartičce pojišťovny atd.

svatební obřad na pláži

Svatba jen pro dva

Často se pro svatbu v zahraničí rozhodnou ti, kdo se chtějí vzít jen ve dvou. Nepotřebují k tomu spousty hostů a ani velké oslavy.

I to může být řešení pro vás. Mnohdy tuto možnost volí lidé, kteří se chtějí vzít tajně, nemají s rodinou dobré vztahy nebo zkrátka a dobře nemohou všem zaplatit cestu, ubytování nebo jídlo v zahraničí.

Pokud je tato volba pro vás ideální, jděte do toho. Se svými blízkými můžete svůj sňatek koneckonců oslavit po svém návratu.

Pamatujte ale na to, že přijdete o společné zážitky i svatební fotografie z vašeho svatebního dne, které byste jinak s rodinou a přáteli měli. Dobře si to tedy rozmyslete, abyste posléze nelitovali něčeho, co už nejde změnit.