Přípravy na svatební den si žádají dokonalost i v těch nejdrobnějších detailech. Výběru svatebních šatů se snad vždy věnuje velká pozornost, nevěsta totiž musí vybrat ty pravé, ve kterých se bude cítit co možná nejlépe. S tím však souvisí také výběr bot. Zvolit ten správný pár si totiž žádá také výraznou pozornost. Svatební boty je potřeba nepodcenit a zvážit několik různých vlastností a parametrů, díky těm se totiž snadno doberete té pravé obuvi, ve které se budete cítit komfortně a se stylem můžete vstoupit do manželství.

Výška podpatku

To, jak pohodlně se v daných botách budete cítit, výrazně ovlivňuje také výška podpatku. Věřte tedy, že je opravdu důležité pečlivě zvážit i tento parametr. Důležité je řídit se hlavně zkušenostmi, které s podpatky máte. Pokud jsou pro vás téměř denním chlebem, nemusíte se bát i opravdu vysokého podpatku. Pokud se však v těchto botách zrovna nevyžíváte, volte raději střídmější variantu. Další možností je také klínek – na tom udržíte stabilitu bez problému.

Bez podpatku

Svatební boty bez podpatku nejsou příliš častou volbou, ale i přesto se s nimi na svatbě můžete setkat. Výhodou je jejich stabilita a komfort, zvládnete v nich totiž i horší terén. Nehodí se však pro formální svatby. Proto je volte pouze v případě, že vás čeká svatba v přírodě.

Nízký podpatek

Nižší podpatky jsou oblíbeným řešením, pokud toužíte po střevících na podpatku, ovšem nejste si příliš jistá svou chůzí. Pokud tedy chcete mít komfort, boty pro nevěstu s podpatkem kolem tří až šesti centimetrů jsou tou nejlepší volbou. Zachovávají si totiž ženskou eleganci, ale zároveň nabízí jistotu a oporu, nemusíte se proto ničeho bát.

Vysoký podpatek

Boty s vysokým podpatkem jsou velmi oblíbené zejména pro svou ženskost a krásu, kterou nohám dodají. Pokud se však neumíte v botách s vysokým podpatkem pohybovat, rozhodně je nevolte pro svůj svatební den. Čekal by vás akorát stres z toho, jak vypadáte při chůzi, bolest nohou a další nepříjemnosti.

svatební boty na vysokém podpatku

Klínek

Svatební boty na klínku jsou skvělou alternativou pro obuv na jehlovém podpatku. Některé ženy totiž touží po vysokých botách, jenže nejsou si jisté při chůzi v lodičkách. Pokud tedy nechcete riskovat výron kotníku při svatebním pochodu, vybírejte z kategorie bot na klínku. Ty jsou totiž výrazně stabilnější a nemusíte se bát, že by se vám podpatek někde zasekl. Jestliže tedy hledáte elegantní a zároveň spolehlivou variantu, bílé boty na klínku jsou skvělou volbou pro váš svatební den a to i v případě, že budete chtít mít svatbu v boho stylu.

Náš tip: Vždy volte takovou obuv, ve které budete cítit stoprocentní pohodlí. Nemá totiž smysl riskovat pád jen kvůli výrazně vysokým podpatkům.

Přizpůsobte design bot šatům

Častou chybou bývá, že nevěsty vybírají svatební boty ještě před tím, než mají vůbec představu o šatech. Pokud nemáte vybrané svatební šaty, nemá smysl kupovat obuv. Nezáleží na tom, zda chcete elegantní boty pro Popelku, nebo raději něco pohodlného – styl střevíců by se vždy měl odvíjet od toho, jak vypadají šaty.

  • Důležité je samozřejmě to, jakou délku, barvu a střih šaty mají, tomu je totiž potřeba přizpůsobit design a výšku podpatku bot.
  • Pak už stačí jen prohlížet si různé lodičky, baleríny, či sandále, které by se vám ke svatebním šatům nejvíce líbily.

Někdy si ženy vybírají boty takové, aby je mohly využít i později, ne pouze jednou ve svatební den. Pokud chcete obuv, kterou budete moci obout i k jiným příležitostem, snažte se vybírat poněkud neutrální a jednoduchý styl s nižším podpatkem. Věřte, že se vyplatí investovat také do kvalitních materiálů, u bot to většinou bývá kůže.

Pořizovat svatební boty levně se nevyplácí, tedy pokud v nich nechcete pouze dojít k oltáři a následně je hned sundat.

Myslete i na pohodlí

Vzhledem k tomu, že celý svatební den strávíte na nohou, vězte, že pohodlí obuvi je to, na co byste se měla zaměřit nejvíce. Právě v tomto jediném páru byste měla zvládnout dojít k oltáři, protančit se dnem až do večera, navíc v nich absolvujete také svatební focení, které může vyžadovat i složitější pózování na různých místech.

Komfort měl být to první, na co při nákupu bot budete myslet. S tím souvisí také to, že je potřeba boty koupit s dostatečným předstihem před samotným svatebním dnem. Čím dříve je pořídíte, tím více času budete mít na vyšlápnutí bot, obzvláště pokud se jedná o pevný materiál jako je například kůže.

pohodlné svatební boty

Jak rozchodit kožené svatební boty?

Na otázku, jak rozchodit kožené boty, se nabízí několik různých odpovědí. Pokud chcete ušetřit svá chodidla utrpení, které způsobují těsné boty, můžete nový pár svěřit do péče odborníků. U některých profesionálů, zejména v opravnách obuvi, se totiž setkáte s nabídkou roztažení nové obuvi. Tento proces většinou trvá pár dní, vy to budete mít bez práce a bez puchýřů.

Pokud si chcete boty vyšlápnout sama, pak s tím začínejte opravdu pomalu. Vhodný začátek je pár minut nošení doma v tlustých ponožkách, tak se boty začnou roztahovat postupně a vás nebudou bolet chodidla.

Náš tip:Pokud si nevíte rady, jak změkčit patu boty, případně jiné místo, které vás tlačí, vyzkoušejte třít danou oblast zadní stranou lžičky – to simuluje chůzi, čímž se materiál zjemní. U balerín vám mohou pomoci také napínáky bot v kombinaci se speciálním sprejem určeným k tomuto účelu.

U některých lodiček i přes první dojem výběru správné velikosti může později docházet k tomu, že budou při chůzi sklouzávat. V tomto případě se nabízí jednoduché řešení, které zajistí, aby se boty nevyzouvaly. Nemusíte si proto zoufat a shánět hned nový pár. Rychlou a snadnou pomocí jsou takzvané patěnky. Ty stačí nalepit na zadní část bot – už vám pak noha nevyklouzne.

Existují také vložky do špice boty. Pořídit je můžete v koženém či gelovém provedení.

Sladění barev

Aby vše skvěle ladilo, je potřeba zaměřit se také na jednotlivé barevné odstíny. Pokud chcete barvu bot ladit s barvou šatů, bude to poněkud složité. Je totiž potřeba sehnat dva naprosto totožné odstíny bílé barvy, což je složitější, než se může zdát. Ideálně si tedy opravdu pohlídejte, že jsou odstíny bot i šatů stejné, v opačném případě totiž upoutáte nežádoucí pozornost – i drobného rozdílu barev je totiž snadné si všimnout.

  • Oblíbeným řešením posledních let je kombinovat svatební šaty s botami v pastelových barvách.
  • Je však potřeba vytvořit výrazný kontrast barev, aby vzniklo hezké kombo.
  • Nechte si proto poradit například ve svatebním salónu, kde vám vše pomohou sladit.

Pokud hledáte něco výraznějšího, nebojte se barevných svatebních bot. Poměrně častou volbou jsou modré střevíce, podle tradice by totiž nevěsta měla mít na svatbě na sobě něco modrého. Dobře však vypadají také červené, žluté, či fialové boty. Pokud se nebojíte výrazných barev, nezapomínejte ani na nejmenší členy vaší rodiny. Důležité je totiž sladit barevně také dětské společenské boty.

vybírejte svatební boty pečlivě

Je dobrý nápad barvit svatební boty?

Pokud máte doma elegantní střevíce hodící se na svatbu, ovšem nelíbí se vám jejich barva, možná se vám hlavou honí myšlenka, jak obarvit boty. Tomu se však raději vyhněte, barva na boty na většinu materiálů velmi špatně chytá, výsledek by proto nebyl zrovna působivý. Namísto toho se raději pusťte do výběru nového páru bot, svatební den je přeci velká událost, která si žádá tu nejhezčí obuv.

Náš tip: Skvělý dojem vytvoří sladění barvy bot s dalšími doplňky, například se svatební kyticí nebo detaily na ženichově obleku.

Svatební boty podle ročního období

Jestliže plánujete svatbu ve vnitřních prostorách, nebude vás to pravděpodobně omezovat při výběru obuvi. Pokud však plánujete obřad ve venkovním prostředí, myslete na to, že tomu musíte také přizpůsobit svatební boty.

Obzvláště v zimním období může být problematické vybrat vhodné boty na svatbu, které se budou hodit k šatům a zároveň vám zajistí pohodlí. V létě vám žádné omezení nehrozí, můžete si obout boty, jaké jen chcete. Ale co ostatní roční období?

Zima

Během zimy se vůbec nemusíte bát sáhnout po kozačkách, nabízí se různá šněrovací či jemná provedení tohoto typu obuvi, ideálně vybírejte v bílé barvě. Pokud se nebojíte trochu upustit od svatebních konvencí, můžete sáhnout i po jiném druhu uzavřené obuvi. Záleží jen na tom, co se vám líbí a v čem se budete cítit dobře. Případně navíc můžete boty schovat pod dlouhé svatební šaty, takže si jich ostatní jen stěží všimnou.

Jaro a podzim

V podzimním a jarním období většinou také nebývá počasí na otevřené sandálky. Skvělou volbou jsou pro toto počasí uzavřené lodičky, do kterých byste rozhodně neměly zapomenout punčochy. Dejte si však pozor na příliš vysoký a úzký podpatek, pokud bude svatba probíhat na trávě, či případně na písku. Měkký podklad totiž dokáže pořádně ztížit chůzi v podpatkách – a měla byste z toho akorát trápení.

Náš tip: Do takovéhoto prostředí volte raději baleríny, v těch budete mít dostatečnou oporu na jakémkoliv povrchu.

svatební boty vybírejte k šatům

Víte, ve kterém měsíci by chtělo mít nejvíce lidí svatbu? Podívejte se na svatební průzkum.

Svatební boty pro muže

Neméně důležité je vybrat také hodící se obuv pro ženicha, která doplní oblek. Na první pohled by se mohlo zdát, že u pánské obuvi není moc z čeho vybírat, ovšem opak je pravdou. I pánské boty se totiž liší tvarem, materiálem a způsobem ušití. Nejdůležitější rozdíl je mezi typy vázání. Pro společenské události se hodí obuv s uzavřeným šněrováním – jazyk je tedy všitý zespodu a bota tvoří jeden celek.

Obuv na svatbu by také měla mít co nejtenčí podrážku, zbytek pak už stačí přizpůsobit vlastnímu stylu.

Důležitou vlastností svatební obuvi pro muže je také barva. U té stále mnoho lidí tápe. Základním pravidlem je, že boty by měly být tou nejtmavší částí ženichova oblečení. Univerzálním a nejčastějším řešením bývá černý svatební oblek, k tomu se samozřejmě nejvíce hodí také černé boty. Čím dál častěji se však můžeme setkat i s odvážnějšími oděvy v podobě barevných obleků.

pánské svatební boty

Hnědé svatební boty

Populární jsou také hnědé boty k obleku, ty se hodí zejména ke světlejším svatebním oblekům. Pokud nechcete sáhnout rovnou po šílených barvách, ale přesto se nechcete držet klasické černé, vyzkoušejte modrý oblek. Hnědé boty ho pak skvěle doplní, čímž získáte šmrnc lišící se od černé elegance. Opomenout byste neměli ani opasek, který by měl mít stejnou barvu a materiál jako ženichova obuv.

I ponožky jsou důležité

Dát si záležet při výběru svatební obuvi je základním předpokladem k úspěšnému výběru. Dejte si však pozor také na další důležitou věc. Stává se, že muži neváhají investovat do kvalitních bot, ovšem následně zapomenou na výběr ponožek. I ponožky by měly ladit s obuví.

Vždy volte pouze jednobarevné ponožky bez vzorů – do hnědých bot béžové ponožky, do černých bot pak vždy jen černé.

Vyhněte se materiálům z umělých vláken, pro pohodlí vašich nohou jsou nejlepší volbou bavlněné ponožky. Při vyhrnutí nohavice, například při sezení, by vám neměla být vidět kůže – dbejte proto i na dostatečnou délku ponožek. Tato pravidla však neplatí pro mokasíny, ty se totiž zásadně nosí bez ponožek.

hnědé svatební boty pro muže

Výběr svatebních bot byste rozhodně neměli podceňovat. Pozor si dejte zejména na pohodlí vybrané obuvi, to je totiž nejdůležitější, pokud máte na nohách vydržet po celý den. Myslete i na drobné detaily, zaměřte se na odstíny barev a celkový koncept svatby, aby vše ladilo. Díky správné a pečlivé přípravě se nemusíte bát, že by cokoliv narušilo váš svatební den.