Svatbu jste plánovali několik týdnů ne – li měsíců dopředu. Bylo potřeba zařídit, aby vše klaplo a nic se nepokazilo. Možná se vyskytly i nějaké nervy, stres a pospíchání, aby bylo všechno na svatbě dokonalé. K tomu už chybí jen svatební cesta, na které si odpočinete a prožijete první společné chvilky jako manželé.

Přípravy a samotná svatba jsou samozřejmě nádherné období, ale také velmi náročné. Odměnou je pro Vás krásně prožitý svatební den, na kterém jste si řekli své ANO a všichni si Váš den užili.

Historie

V angličtině je svatební cesta nebo-li líbánky přeložena jako Honeymoon. V doslovném překladu z angličtiny to znamená medový měsíc.

Jsou různé dohady, jak toto spojení vzniklo a jedním z nich je pití medoviny. Tento nápoj nikdy nesměl chybět na oslavách či svatbách. Přisuzovalo se jí, že má afrodiziakální účinky, zvyšuje sexuální apetit a že má vliv na plodnost. Vařila se už před 4000 lety ve starém Babyloně.

Novomanželé dostali litry tohoto alkoholického nápoje, protože Peršané věřili, že žena konzumací medoviny do měsíce otěhotní.

V Anglii se pojem medový měsíc začal používat kolem roku 1546. Říkalo se, že první měsíc v manželství je jako med. V roce 1552 se poukazovalo na to, že sladké dny brzy pominou. Pomíjivost se přirovnávala k fázím Měsíce, který se zužuje až do tenkého srpečku.

Až v 19. století se v západní kultuře mluví o zvyku, kdy spolu novomanželé jedou na první větší společnou cestu.

Naplánujte si pořádně svoji svatební cestu

 

Finance na svatební cestu

V dnešní době padne většina výdajů právě na svatbu. Už dávno to není o tom, že obřad proběhne na radnici a pak se jde někam na společný oběd.

V dnešní době je svatba naplánována i na celý víkend, aby si to všichni užili bez přejíždění a stresu. Nabídek svatebních míst je plný internet a svatba je pojem, kvůli kterému je vše najednou o dost dražší.

Potom už novomanželům nezbývají žádné peníze a svatební cesta se tak musí odložit.

A jak získat peníze na první společnou dovolenou jako manžel s manželkou? Můžete všechny hosty seznámit s tím, že si nepřejete žádné hmotné dary, ale peníze.

Přeci jen páry spolu většinou už žijí a až potom se vezmou, takže věci do domácnosti nepotřebují. Svatebčané budou možná rádi, že nemusí nic vymýšlet a vy se nemusíte bát, že dostanete něco dvakrát nebo dar ani nevyužijete. Nejlepší je napsat nějakou vtipnou větu už do pozvánek na svatbu.

Další možností je dát nějakou hezkou krabičku nebo truhlu na místa, kde se bude odehrávat Váš svatební den. S tím, že bude krabička označena nějakým nápisem jako – Myslíte, že pojedeme na svatební cestu? Svatebčané Vám určitě rádi nějakou finanční částkou přispějí.

 

Svatební cesta a doklady

Jakmile se z Vás stanou novomanželé, je potřeba začít obíhat úřady s Vašimi doklady.

Ani se nevzpamatujete z Vašeho krásného dne a už musíte začít úřadovat – nový občanský průkaz, řidičský průkaz, kartička pojištěnce a nahlášení na další úřady.

Bez platných dokladů nemůžete nikam vycestovat – na to nezapomeňte. Vyhnete se nepříjemnostem a užijete si svatební cestu bez zbytečných starostí.

Pokud plánujete svatební cestu dopředu, tak mějte na paměti, že se na doklady čeká cca 14 dní ode dne podání žádosti.

 

Termín svatební cesty

Svatební cestu rozhodně neodkládejte až někdy za půl roku, jednalo by se o běžnou dovolenou. Tady jde o to, že tato cesta je jakési završení svatebního plánování a vy si ten odpočinek rozhodně zasloužíte.

Je vhodné dovolenou naplánovat nejlépe měsíc po svatbě. Pokud už máte nějaké tipy na destinace, měli byste tomu také podřídit termín svatby – pokud tedy chcete navázat svatební cestou.

Záleží na tom, jestli chcete dovolenou strávit v zahraničí, v Čechách a jaká by Vaše dovolená vlastně měla být.

V exotických destinacích je důležité vědět, jestli je tam vhodné počasí na dovolenou. Pokud byste chtěli na nějakou poznávací dovolenou za památkami je zase vhodné zvolit jarní měsíce, kdy ještě není takové vedro. Pokud se chcete věnovat turistice dejte přednost spíše letním měsícům.

Svatební cesta u moře

 

Místo na svatební cestu

Kam na první společnou novomanželskou dovolenou pojedete? Co když máte každý úplně jiné představy? Je potřeba udělat kompromisy z obou stran, abyste si svatební cestu užili oba dva a pak na ní vzpomínali a rádi se tam vraceli.

Někdo jede na svatební cestu tam, kde se poprvé potkali nebo tam, kde se zasnoubili.

Může být také nějaké místo, které máte v srdci a rádi se tam vracíte. Nebo se chcete prostě jen podívat do nějaké destinace, kam byste normálně nejeli. Důležité je, že všechny tyto chvíle budete prožívat jen sami spolu případně s vašimi potomky.

Pokud už máte založenou rodinu, je důležité zohlednit také věk vašich dětí, pokud je tedy budete chtít vzít s sebou. Asi nebudete riskovat třeba 10tihodinový let s ročním dítětem. Bylo by fajn, aby místo kam pojedete bylo vhodné pro vaše ratolesti. Ušetříte si tím také spousty trápení. A rodina je spokojená, když jsou všichni spokojení.

Svatební cesta je taková třešnička na dortu, jak završit celou svatbu. Pro Vás se jedná o zasloužený odpočinek po mnoha týdnech plánování a stresování. Proto je důležité si i tuto cestu naplánovat tak, abyste jeli ve správném termínu, na správné místo, protože jedete se správným člověkem už máte zaručené.