Výběr svatebních dekorací patří k těm příjemnějším úkolům při plánování svatby, a to především pro budoucí novomanželku. Přiznejme si, že většina žen květiny a ozdobné doplňky miluje. Svatba je pak ideální příležitostí, jak se v této oblasti opravdu „vyřádit“. Svatební výzdoba by se neměla podcenit, protože teprve ona dodá samotnému slavnostnímu dni tu správou atmosféru.

Základní přehled svatebních dekorací

Květiny

Květinová výzdoba nemůže chybět na žádné svatbě. Skládá se především ze svatební kytice pro samotnou nevěstu, kytiček pro maminky a družičky, korsáže pro ženicha a tatínky. Ostatní svatebčané by měli mít alespoň snítku myrhy. Oblíbené jsou také květinové náramky, věnečky a drobné ozdoby do vlasů.

Květinové výzdoba patří rovněž do obřadní síně nebo kostela, slouží i k ozdobení aut, slavnostní tabule, případně slavobrány nebo venkovního altánu.

Jaké květiny jsou nejoblíbenější? Pro svatební účely se používají především růže, kaly, orchideje, pivoňky, levandule, hortenzie, gerbery a nevěstin závoj. V posledních letech roste také popularita různých lučních květin.

Chcete, aby vaše svatba byla dokonale vyzdobena? Web firmy.cz vám pomůže najít to nejlepší květinářství specializující se na svatební výzdobu v okolí.

Dekorační textil

Do této kategorie patří například slavnostní ubrusy a běhouny, potahy židlí, látkové ubrousky a další drobné doplňky.

Z konkrétních materiálů je oblíbená například organza, tedy netkaná textilie, která je snadno tvarovatelná a zároveň odolná.

Zapomenout nesmíme ani na vlizelín, jenž svým vzhledem připomíná papír, pro výzdobu (nejen) slavnostního stolu se hodně používá rovněž tyl, taft, satén či juta.

Závěsné dekorace

Závěsné dekorace oživí například sál, kde se koná večerní zábava, ale lze je použít třeba i na venkovní svatbu. Tradiční jsou nafukovací balónky, v poslední době roste obliba tzv. pom poms, jedná se o papírové ozdobné koule v různých barvách, které lze snadno zavěsit.

Zmínit musíme také papírové girlandy všech myslitelných tvarů a barev nebo závěsné svatební nápisy, které se většinou skládají z jednotlivých písmenek.

Slavnostní osvětlení

Záleží na tom, jaký bude mít svatba charakter. Pro svatbu nebo raut pod širým nebem se skvěle hodí lucerny nebo papírové lampiony, interiér naopak zajímavě oživí romantické čajové svíčky nebo přímo svícny. Použít je možné ale také třeba světelné řetězy a další osvětlení typu LED.

Fotokoutek

V zásadě dokonce i fotokoutek lze zařadit mezi svatební dekorace. V posledních letech je velmi populární, většinou je jeho součástí velké množství veselých a vtipných rekvizit nebo různé varianty zajímavého pozadí. Hosté tak získají jedinečnou a trvalou vzpomínku na svatební den.

Drobné dekorace

Různých drobných dekoračních prvků, které krásně doplní ostatní svatební výzdobu, je nepřeberné množství. Tato pestrá kategorie ukrývá například jmenovky na slavnostní tabuli, etikety a přáníčka, nejrůznější saténové a krajkové stuhy, stužky, barevné konfety, skleněné kamínky, dekorační drtě a písek, roztomilé dřevěné kolíčky. 3D písmena jsou skvělá na napsání vašeho nového příjmení!

Patří sem i svatební peříčka, okvětní lístky (z živých květů i umělé), mašličky, dřevění nebo papíroví motýlci, růžičky a srdíčka.

Využití svatebních dekorací

Svatební dekorace mají různé využití. Kde všude najdou své uplatnění? Rozhodně nesmí chybět zde:

Svatební tabule

Požitek z jídla umocní krásně prostřená a nazdobená slavnostní tabule. Většinou se používají luxusní ubrusy, případně středové šerpy a pásy, nesmí chybět svatební ubrousky a květinová výzdoba. Časté jsou speciální slavnostní potahy a mašle na židle. Celkový vzhled je možné doladit zdobenými jmenovkami a drobnými dekoračními prvky (kamínky, perličky, okvětní lístky).

Výzdoba aut

Záleží na zvoleném stylu samotné svatby. Nejčastěji se lze setkat s tradičními panenkami a cylindry nebo květnovými srdci umístěnými na čelní kapotě. Běžné jsou také svatební SPZky a chrastící speciální plechovky za autem. Drobnou výzdobu zastupují různé šerpy, mašle nebo dekorační prvky umístěné na kliky a zpětná zrcátka.

Místo sňatku

Nejčastěji se jedná o obřadní síň (na zámku, místním úřadě apod.) nebo kostel. Zde většinou dominuje květinová výzdoba, kterou mohou doplňovat například věnečky či ozdobné mašle na místech k sezení, případně také slavnostní výzdoba vstupního vchodu. V případě svatby v exteriéru jsou oblíbené svatební oblouky a květinové brány.

Sál, kde se koná zábava

V prostorách, kde probíhá večerní raut, najdou uplatnění hlavně prostorové dekorace – balónky, závěsné koule, girlandy, ozdobné třásně. Atmosféru dokáže krásně umocnit vhodně zvolené květinové aranžmá a osvětlení. Nemělo by se zapomenout ani na výzdobu posezení a stolů.

Šest oblíbených svatebních stylů

Každá svatba se většinou nese v duchu určitého stylu, kterému je uzpůsobený její charakter včetně výzdoby. Někdo upřednostňuje moderní a honosnou veselku, v poslední době ale také roste obliba svateb venkovských nebo laděných do historických dob.

Pojďme se podívat na šest různých stylů, které v současnosti asi nejvíce „frčí“.

  • Vintage styl

Tento jemný a něžný styl je tou pravou volbou pro romantické duše. Odkazuje do dob dávno minulých, nezřídka se svatební výzdoba a doplňky ladí do období secese.

V tomto případě nesmí chybět především bohatá květinová výzdoba, přičemž oblíbené jsou zejména pivoňky a tradiční růže. Nezbytnou dekorací jsou všudypřítomné krajky, atmosféru pak podtrhují masivní víceramenné svícny a křišťálové sklo.

  • Rustikální styl

Rustikální neboli venkovský styl je ideálním řešením pro všechny milovníky přírody. Většinou jej volí snoubenci, kteří chtějí uzavřít sňatek pod širým nebem, ať již někde na louce nebo třeba na vlastní zahradě.

Ani zde nesmí chybět květinová výzdoba, skvělou volbou jsou například něžné luční květiny. Pravou venkovskou atmosféru umocní dekorace ze dřeva či slámy a další drobné doplňky v přírodních barvách. Rustikální styl má také velice blízko k boho stylu.

  • Folklórní styl

Tato svatba se snaží navázat na tradiční venkovskou veselku, je vlastně takovým návratem ke kořenům. Nejčastěji odkazuje na moravské prostředí, nesmí chybět zejména tradiční kroje a lidové motivy.

Svatební výzdobu a drobné dekorace tak tvoří například ručně vyšívané ubrusy, krajkové a barevné stuhy s tradičními motivy. Folklórní svatba se často odehrává na jižní Moravě v malebném prostředí vinic, ale je vyhledávaná zamilovanými páry ze všech koutů země.

  • DIY styl

DIY je anglická zkratka, která v překladu znamená „udělej si sám“. Tento styl většinou zvolí nevěsty, které milují kreativitu a ruční práce, případně chtějí mít svou vlastní svatbu odlišnou od většiny ostatních nebo jim jde o výjimečnou originalitu.

Svatební dekorace si tak dělá budoucí novomanželka sama nebo s pomocí své rodiny a přátel. V dnešní době již není žádný problém sehnat v papírnictví a galanterii pestrou paletu různých ozdobných prvků, ze kterých je možné vyrobit vlastnoruční výzdobu.

  • Provence styl

Tento styl je určený pro všechny milovníky Francie a rozkvetlých levandulových lánů. Většinou převažují svatební dekorace v odstínech bílé, smetanové a šedé v kombinaci s fialovou barvou.

Provence styl zahrnuje výzdobné doplňky z patinovaného dřeva, juty, krajek a především levandule, a to v čerstvé i sušené podobě.

  • Glamour styl

Glamour styl je tou nejlepší volbou pro všechny ženy, které se chtějí ve svatební den proměnit v opravdovou královnu a zažít honosnou luxusní atmosféru se vším všudy.

Taková svatba je plná lesku a krásy, třpytivých kamínků a doplňků vyvedených ve zlaté barvě. Nechybí ani vzácné broušené sklo, drahé polstrování, množství zrcadel v zlacených rámech či nádherné křišťálové lustry.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv styl své svatby, je důležité nezapomenout na to, že nic se nemá přehánět. Dbejte proto také na to, aby svatebních dekorací nebylo přespříliš, zároveň by měly být sladěné i barevně. Většinou je vhodné ladit výzdobu nanejvýš do dvou různých barevných odstínů.