Na svatební den je potřeba připravit celou řadu věcí. Nejdůležitější je samotné naplánování, jak vše bude probíhat. Jenže to zdaleka není všechno. Kromě těchto příprav, díky kterým se připravíte na průběh celého dne, je důležité si s vhodným předstihem také rozmyslet vše, co si vezmete na sebe. Zdá se to jako samozřejmost, zejména pro budoucí novomanžele. Jenže ve výsledku to vlastně vůbec není tak jednoduché. Jaké svatební doplňky vybrat?

Svatební doplňky pro ženy

Svatební doplňky pro nevěstu tvoří velkou skupinu, která obsahuje řadu různých věcí. Některé ženy si bez nich svatbu vůbec nedokážou představit. Mezi ty nejběžnější patří především obuv, ať už na podpatku, či s plochou podrážkou. Kromě toho však existuje celá řada dalších doplňků, která celkový vzhled posune na další level, jako jsou zejména:

Oblíbeným svatebním doplňkem je také svatební podvazek, který je pro někoho neodmyslitelnou součástí svatebního dne, a navíc také příjemnou vzpomínkou.

Ovšem dámské svatební doplňky se samozřejmě netýkají pouze nevěsty, ale také hostů, a to zejména družiček.

Jak všechno sladit do harmonického celku, který bude dobře vypadat?

Závoj

Mezi ty nejtypičtější ozdoby do vlasů na svatbu patří svatební závoj. U toho je nejdůležitější sladit ho s barvou a stylem šatů. Při nákupu si dávejte pozor na jednotlivé odstíny. Je dobré pořizovat ho raději najednou s šaty v kamenných prodejnách, díky tomu totiž budete mít jistotu, že jsou barvy stejné a nevznikne nežádoucí kontrast.

závoj

U závoje se také dívejte na to, jakým způsobem se připevňuje do vlasů – pro některé účesy totiž není příliš vhodný již připravený hřebínek.

Náš tip: Je lepší pořídit spíše závoj, který se připevní pinetkami.

Korunka

Mezi další svatební doplňky do vlasů patří také korunky. Ty mohou skvěle doplňovat právě závoj, ale rozhodně ve vlasech zazáří také samostatně. Hodí se do jakýchkoliv účesů, takže pokud toužíte po tom cítit se jako princezna, pak je toto správnou volbou. Vybírat můžete z opravdu různých designů, snažte se však vždy přizpůsobit korunku i dalším šperkům.

Čelenka

O něco decentnější je například čelenka. U té také existuje mnoho variant, ať už toužíte po něžné eleganci, nebo trošce extravagance. Při výběru si však dejte pozor na to, zda čelenka opravdu dobře sedí na hlavě. Je důležité si ji nejprve vyzkoušet, abyste měla jistotu, že vám po celý den nebude vadit. Stejně jako u ostatních doplňků i zde platí, že by měla korunka ladit se vším ostatním.

Snažte se proto najít jednotný styl, který se vám líbí. O něco drobnějšími ozdobami jsou pak různé sponky a hřebínky. Ty bývají různě zdobené a můžete si tak vybrat kousek hodící se přesně pro váš účes.

Květiny

Pokud byste raději něco, co má blíže k přírodě, podívejte se po květinových ozdobách do vlasů. Populární jsou věnečky. Ty mohou být z živých květin, ovšem u těch je třeba vybírat odolné květiny, které mají delší životnost.

Případně si nechte udělat dva totožné věnečky, které akorát snadno vyměníte v momentě, kdy ten první začne uvadat.

kytice pro nevěstu

Také můžete do účesu samozřejmě zakomponovat také samostatné květy. I zde je lepší vybírat takové, co zůstanou dlouho čerstvé.

Náš tip: Nejspolehlivějším řešením jsou umělé květy. Ty mnohdy ani nerozpoznáte od těch živých, a navíc se nemusíte bát o to, jak přečkají celý den a celou noc.

Doplňky k šatům

Lodičky na svatbu jsou nepochybně tím nejvýraznějším doplňkem, který k šatům můžete zvolit. To však neznamená, že jsou nutností boty na velmi vysokém podpatku. Především totiž myslete na to, abyste v nich zvládla chodit celý den. Proto jsou oblíbené i boty s nižším podpatkem, které stále vypadají elegantně, ale jsou značně komfortnější.

Kromě výšky podpatku je ovšem důležité dívat se také na barvu obuvi. Pokud se rozhodnete pro bílé svatební lodičky, dejte si pozor na odstíny. Stačí drobná odchylka, kterou při jiném osvětlení prodejny nepoznáte, a nepříjemnost je na světě. Vůbec se však nemusíte držet pouze bílé barvy.

Vyzkoušet totiž můžete také pastelové barvy.

U těch je však třeba věnovat opravdu hodně pozornosti výběru, aby výsledek nepůsobil nežádoucím dojmem. Boty totiž musí sedět k vybraným šatům, aby výsledný kontrast působil dobře. Přizvěte si proto někoho na pomoc s výběrem, abyste došla k tomu nejlepšímu výsledku.

Rukavičky

Zajímavými doplňky ke svatebním šatům jsou také rukavičky. Rozhodně to není pro každého, ovšem jedná se o zajímavý prvek, který ozvláštní vaše šaty.

Na výběr máte:

  1. delší rukavičky po loket,
  2. něžné krajkové rukavičky na zápěstí.

Je dobré si nejprve rukavičky vyzkoušet, abyste měla konkrétní představu, jak budou v kombinaci s šaty vypadat. Není totiž snadné je sladit, obzvláště pokud máte zdobenější šaty.

Psaníčka

Psaníčka na svatbu patří mezi další oblíbené doplňky. Tento prvek se nehodí pro nevěsty, ale spíše pro hosty. Kabelky jsou pro mnoho žen naprostou nezbytností, a právě psaníčko je skvělým řešením. Jedná se totiž o eleganci a praktičnost spojenou v jedno. Do této malé kabelky vložíte všechny potřebné věci, přičemž váš outfit nebude rušen velkou kabelkou.

Právě proto jsou doplňky tohoto typu tak oblíbené na společenské akce. Vybírat můžete z různě zdobených kousků, které přímo přizpůsobíte svému stylu.

Na svatbu se hodí spíše světlé odstíny jasných barev, ovšem prioritou samozřejmě je sladit je s šaty a obuví.

Vhodné šperky

Nevěstu si lze jen stěží představit bez blyštících se šperků, které tak krásně doplní a rozzáří svatební šaty. Vzít si můžete náhrdelník, náušnice i náramek, vyhněte se však prstýnkům – dopřejte prostor tomu nejdůležitějšímu, kterým je pro tento den snubní prsten. Šperky na svatbu mohou být různé, záleží jen na vašich osobních preferencích.

Jako vždy však nezapomínejte, aby i tyto doplňky společně ladily. Pokud máte honosné šaty, volte raději decentní šperky. To platí také naopak, pokud máte jednoduché šaty, využijte možnosti vzít si výrazné šperky. Kromě drahokamů jsou oblíbené také perly. Vybírejte podle toho, co se vám líbí.

Náš tip:Komfortním řešením je pořídit si celou soupravu svatebních šperků, budete tak mít jistotu, že k sobě vše již na první pohled patří.

Svatební podvazky

Ke svatebním šatům si samozřejmě můžete vzít i klasické podvazky, či punčochy. Jistě znáte drobný podvazek, který se navléká na nohu. Podvazky na svatbu provází dlouholetá tradice.

  • Dříve lidé věřili, že podvazek přinese šťastně manželství a spokojenou budoucnost.
  • V dnešní době se však význam tohoto podvazku o něco posunul.
  • Oblíbeným svatebním zvykem bývá ženichův úkol sundat podvazek ze své nevěsty. Ten pak hodí do davu svobodných mužů.
  • To je spojeno také s házením kytice nevěsty – která žena ji chytí, měla by tancovat s tím mužem, jenž chytil podvazek. Ten ji pak podvazek navlékne na nohu, což může být slibným začátkem pro plánování další svatby.

Svatební podvazek však samozřejmě může být pouze symbolický doplněk. Vybírat můžete z různých stylů nebo si ho třeba nechat vyrobit přímo na míru. Je pak milou vzpomínkou na svatební den.

Svatební doplňky pro muže

Není pochyb, že pro ženy se nabízí výrazně větší množství doplňků než pro muže. To však neznamená, že obchody nenabízí také svatební doplňky pro pány. Nejdůležitější je vybrat vhodný svatební oblek.

Univerzálním řešením je černý oblek, ovšem oblíbené jsou také jiné barvy, ať už se jedná o:

  • krémové,
  • hnědé,
  • modré a další.

Ať už vyberete jakoukoliv barvu, vždy dbejte na to, aby oblek dokonale padnul. Košile by pak měla ladit hlavně k nevěstiným šatům. Většinou bývá nejvhodnější barvou bílá, ovšem záleží také na tom, jak barevně sladíte ostatní doplňky.

Zapomenout byste neměli ani na manžetové knoflíčky, ty jsou elegantní ozdobou, která obleku dodá šmrnc.

Svatební boty

Svatební obuv je nabízena v mnoha různých tvarech, proto při výběru dbejte hlavně na to, co je vám pohodlné. Boty by barevně měly ladit s oblekem, a především s páskem. Ke světlým oblekům volte světlejší boty, k tmavým oblekům pak raději tmavé odstíny. Nezapomínejte ani na vhodné ponožky – důležitá je především délka zakrývající kotníky a také přiléhavá barva v kombinaci s obuví.

Jak vybrat kravatu?

Vybírání barvy kravaty může být také pořádný oříšek. Pokud se nechcete držet při zemi, můžete kombinovat barevný oblek s barevnou kravatou. Ovšem u klasiky je dobré řídit se barvou šatů nevěsty. Pokud jsou bílé, kravata na svatbu by měla být bílá, šedivá, či stříbrná. To samé platí i pro vestu.

Náš tip: K šatům krémové barvy však sáhněte raději po perleťové nebo zlaté kravatě a vestě.

Motýlek na svatbu

Kromě kravaty přichází v úvahu na svatbu samozřejmě také motýlek. Ten se v posledních letech stává čím dál tím oblíbenější, a to i pro neformální události. Vybírat totiž můžete z mnoha různých provedení. Motýlek na svatbu samozřejmě kromě ženicha využijí také hosté, pokud touží po elegantním vzhledu.

svatební motýlek

Za zmínku stojí také dřevěné doplňky na svatbu, motýlky jsou totiž s oblibou vyráběny právě ze dřeva. Výsledkem je netradiční design, který se nikdy neokouká. V nabídce se setkáte s různými druhy dřeva, vypalováním na dřevo a různými tvary.

Pokud se tedy nutně nechcete držet formálností, dřevěný motýlek je skvělým ozvláštněním.

Neformální obuv

Ačkoliv je svatba velká událost, někdy není třeba dodržovat všechny formálnosti, a to obzvláště pokud se jedná o svatbu v přírodě. V takém případě si ženy mohou vzít například baleríny na svatbu, jsou totiž pohodlnějším řešením. Poněkud odvážnější volbou jsou pak také tenisky na svatbu. Není to zrovna časté řešení, ovšem samozřejmě je to možnou variantou.

Jestliže však jako host zvažujete obutí tohoto typu, domluvte se předem raději s nevěstou a ženichem, zda je to vhodné. Pokud víte, že celá svatba je ve volnějším stylu, pak se nemusíte bát ani takovéhoto obutí. Ne vždy jsou totiž nutností lodičky na jehlovém podpatku a stylové společenské boty.

Ať už se chystáte na svou vlastní svatbu, nebo někam vyrážíte jako host, je důležité věnovat pozornost všem doplňkům. Svatební doplňky mohou být skvělým prostředkem, jak vše doladit k dokonalosti. Ovšem pozor si dejte na to, abyste to naopak nepřehnali. Vybírejte proto s citem a dobře si promyslete, zda je to opravdu to pravé. Důležité je, abyste se vy cítili dobře.