Svatební hry jsou populární formou jak pobavit novomanžele i svatební hosty a zajímavě oživit svatební program. Probíhají nejčastěji v odpoledních či večerních hodinách, kdy již panuje volná zábava.

A i když nepatříte zrovna mezi skalní příznivce svatebních her, je dobré mít alespoň jednu či dvě připravenou v záloze.

Může se stát, že svatební zábava začne váznout a někteří hosté se budou nudit. Pak určitě stojí za zkoušku oživit svatební večer nějakou hrou.

Organizace svatebních her

Svatební hry mohou organizovat přímo novomanželé. Ti mají ale většinou příliš starostí s přípravami svatby jako takové a mnohdy neví, kde jim hlava stojí.

Proto se tohoto úkolu většinou ujmou dobří přátelé, případně někdo z příbuzenstva, kdo je od přírody veselá kopa.

O tom, že jsou svatební hry v plánu, by však měli ženich s nevěstou dopředu vědět (i o jejich podobě), v opačném případně by mohlo dojít k nepříjemné kolizi v naplánovaném programu.

Také by se mohlo stát, že jsou odpůrci podobného druhu zábavy a místo s vděkem byste se setkali spíše s rozpačitou reakcí.

O zábavný program pro novomanžele a svatební hosty se může postarat také profesionální bavič, svatební koordinátor nebo přímo agentura.

Je tedy jen na vás, komu tento úkol svěříte.

svatební hry zpestří program všem hostům

 Nejznámější svatební hry

Výčet všech svatebních her by vydal na mnohem více než jediný článek. Někteří kreativní jedinci dokáží dokonce vymyslet zcela originální a nové hry, které mají za úkol pobavit svatebčany.

Uveďme zde ale ty z nich, které patří k těm nejznámějším a se kterými se na svatbě setkáte běžně.

1)     Poznávání ženicha a nevěsty

Poznávání ženicha

Úkol je jasný. Spočívá v tom, že by měla nevěsta i se zavázanýma očima poznat podle hmatu ženicha mezi dalšími svatebčany.

Jak to probíhá?

Několik svatebních hostů včetně ženicha se postaví vedle sebe do řady nebo se usadí na židle. Ještě předtím se nevěstě zavážou oči a má se pokusit rozeznat, který z mužů je právě tím jejím.

Nejčastěji se poznává podle hrudníku, hlavy nebo dokonce hýždí.

Poznávání nevěsty

Tentokrát je to přesně naopak. Cílem je, aby novomanžel rozpoznal mezi jinými ženami svou partnerku, a to většinou podle kotníčku, případně lýtka.

Nevěsta a několik jiných přítomných žen (pro větší zábavu mezi ně lze propašovat také nějakého muže) se usadí do řady vedle sebe na židle. To má již ženich zavázané oči a postupně podle hmatu se snaží poznat svou milovanou polovičku.

2)     Svatební tombola

Tombolu zná každý, ta svatební by měla být navíc zábavná a vtipná.

Nejdříve se hostům nabízí ke koupi lístky do tomboly, obvykle za nějakou nižší nebo dobrovolnou sumu. Výherní mohou být pouze některé z nich nebo úplně všechny.

Hlavní cenou bývá většinou tanec s nevěstou či ženichem (podle pohlaví výherce).

Velmi často si dají organizátoři záležet a vytvoří také lákavě znějící seznam cen. Pod honosným názvem se ale skrývá něco jiného, než co výherce očekává.

Podívejte se na příklady toho, jaké mohou výhry být.

Název výhryCo výherce dostane
Sušička prádlaPrádelní šňůra s kolíčky
Výlet na VysočinuSalám Vysočina
Balík plný penězBalíček zlatých čokoládových dukátků
Zahradní fontánaRozprašovač na vodu (klidně i s vodou)
Lahev něčeho extra tvrdéhoLahev, která je naplněná kamínky
Gastronomická exkurze do MaďarskaMaďarská červená paprika
Akupunktura na míruKrabička špendlíků
Omlazující balíčekBalíček s dětským čajem a přesnídávkou
Starožitný šicí strojJehla a nit
Návštěva AlpFrancovka Alpa
Depilace tělaIzolepa
Luxusní automobilDětský model auto neboli „angličák“
Antistresový balíčekBalíček s čokoládami
Zlatá cihlaCihla natřená na zlatou barvu
Osobní počítačDětské kuličkové počítadlo

3)     Taneční hry

Taneční hry patří k těm nejoblíbenějším, uveďme proto alespoň některé z nich.

Tanec s balonky

Ke hře je zapotřebí několik tančících párů. Dáma přiváže svému tanečnímu partnerovi pomocí kratší šňůrky k noze nafouknutý balónek. Páry při hudbě tančí a ti, komu balónek praskne, musí skončit.

Účastníci se mohou při tanci také pokusit nohou zneškodnit balónek někomu jinému, někdy je tento zákrok povolený pouze u žen.

Vítězem je ten pár, kterému zůstane balónek netknutý nejdéle.

Tanec s míčkem mezi čely

Tentokrát si taneční páry umístí mezi čela například tenisový míček, pomeranč nebo jiný kulatý předmět.

Jakmile se rozezní hudba, začnou tančit. Nemají to ale jednoduché, musí se snažit udržet míček mezi čely co nejdéle. Je zakázáno si přitom pomáhat rukama.

Komu míček spadne, musí z kola ven. Vyhrává ten pár, který míček udrží ze všech nejdéle.

Tanec s židlí

Na parket se rozmístí několik židlí, ale musí jich být o jednu méně, než bude tančících párů.

Začne hrát hudba a páry spolu tančí. Jakmile ale muzika hrát přestane, každý taneční pár si musí najít rychle jednu z židlí, usadí se na ni přitom oba dva. Protože ale jedna židle chybí, na někoho nezbude –  a ti musí ze hry odejít.

Zvítězí ti nejšikovnější, kteří vždy „ukořistí“ židli.

Jede, jede mašinka

S touto formou zábavy se někdy setkal snad úplně každý, přitom nemuselo jít jenom o svatbu.

Hosté se chytají vzájemně zezadu rukama kolem pasu, postupně tak vytvoří dlouhého spojeného hada. Ten, kdo je první, udává směr a had se houpavě vydává na cestu po tanečním parketu, může také přibírat další tanečníky a narůstat.

Osoba úplně vepředu by měla také vymýšlet různé taneční kreace, které se postupně ostatní jeden po druhém snaží napodobit. Často dojde k tomu, že se část vláčku odporoučí k zemi.

svatební hry - nevěsta se snaží poznat svého ženicha

 Několik dalších tipů na svatební zábavu

Dražba starých věcí

Draží se věci, které přímo patřily ženichovi či nevěstě. Většinou se jedná o předměty, které již nepotřebují. Může tak jít například o starý školní sešit, fotografii z dětství, obnošené boty nebo hodinky s utrženým řemínkem.

Jednotlivé předměty se vyvolávají v dražbě, nejvyšší nabídnutá cena vyhrává. Získané peníze poté putují k novomanželům.

Novomanželský kvíz

Někdo z blízkého okolí novomanželů připraví sadu otázek pro nevěstu a ženicha. Ti na ně přede všemi odpovídají.

Ukáže se tak, jak dobře se navzájem znají. Dotazy se mohou týkat třeba velikosti bot, oblíbeného jídla, nenáviděného učitele ze školy apod.

Dražení podvazku

Stanoví se vyvolávací cena, kterou mužští hosté postupně navyšují. Nejvyšší cena vyhrává podvazek samotné nevěsty. Konečnou sumu peněz dostanou novomanželé.

Kolektivní svatební obraz

K jeho vytvoření je zapotřebí bílého plátna a pastelek, fixů či jiných barvících potřeb. Každý z hostů bude mít za úkol nakreslit či namalovat část obrazu. Výsledné dílo opět dostanou novomanželé, zůstane jim jako vzpomínka na svatební veselí.

 Důležité je nikoho nenutit a nepřehnat to

Nikoho nepřemlouvejte

Pravděpodobně se stane, že někdo z hostů se nebude chtít her zúčastnit. V tom případě platí pravidlo, že se nikdo nemá nutit.

Ne každý na sebe touží poutat pozornost, někoho tyto hry nebaví a nemusí být jejich příznivcem. Velké nadšení nejspíše neprojeví také většina zástupců starší generace.

To nejhorší, co můžete udělat, je nutit tyto svatební hosty zapojit se do hry.

Zábava za každou cenu

Někdy se může stát, že přes veškerou snahu nepadne tato forma zábavy na úrodnou půdu a místo všeobecného veselí a smíchu bude reakce spíše rozpačitá.

Důvody mohou být různé, ale pokud už se tak stane, je dobré násilně nepokračovat v dalších a dalších hrách, ale elegantně vše ukončit a raději dát přednost volné zábavě.

Nic se nesmí přehánět

Pokud máte v plánu vytasit se s celým zástupem různých svatebních her, které úplně vyplní svatební den, pak na to raději rovnou zapomeňte.

Je dobré zorganizovat pouze několik her, někdy stačí pouze jediná. Vždy by se mělo pamatovat na dostatečnou pauzu. Vždyť hosté si touží také povykládat, ochutnat svatební cukroví nebo si v klidu vypít kávu.

Není důležité, jakým způsobem svatební zábavu pojmete, ale abyste na ni vzpomínali s úsměvem na rtech.