Svatební kytice je nedílnou součástí každé svatby. Jedná se o nejvýznamnější doplněk nevěsty. Jak tedy vybrat tu nejvhodnější?

V tomto článku se dozvíte například to, z jakých druhů svatebních kytic máte možnost vybírat, nebo jaká je symbolika konkrétních barev květin. Též na Vás v následujících řádcích čeká mnoho inspirace.

Na začátek je důležité říct, že svatební kytice by měla přinášet největší potěšení především nevěstě. Nedávejte tedy na pocity okolí a toho, co je momentálně trendy.

Dejte přednost tomu, co se líbí Vám a co Vám přinese skutečnou radost. Kytice by měla být vytvořena nevěstě na míru a měla by podtrhnout její krásu a osobnost.

Druhy svatebních kytic

Nabídka svatebních kytic je velmi rozmanitá a pestrá. V tomto ohledu se vám nabízí mnoho možností. Můžete si vybrat, jaký by měla mít Vaše kytice tvar, do jaké barvy by měla být laděná, nebo zda chcete mít kytici tvořenou živými či umělými květinami.

Svatební kytice podle tvaru

Největším favoritem většiny nevěst je kulatá svatební kytice. Takovéto kytice působí elegantním a zároveň jednoduchým dojmem. Často jsou tvořeny růžemi, což ovšem není nutnost.

Kulatá svatební kytice

Další zajímavou a velmi elegantní variantou je kytice v tzv. zepter tvaru. Tato kytice působí čistým a půvabným dojmem. Je charakteristická svými dlouhými stonky.

Svatební kytice tvaru zepter

Méně používanou možností je převislá svatební kytice. V minulosti byl tento tvar velmi oblíbený. V současnosti jej nevěsty vyhledávají čím dál méně.

Přijatelnou variantou mezi kulatým a převislým tvarem kytice je tzv. slza. Základ této kytice je v kulatém tvaru, který se na jedné straně přeměňuje do tvaru špice. Vytváří tak pomyslnou slzu.

Čím dál více populární začínají být netradiční svatební kytice. Velmi oblíbené jsou u nevěst například květinové náramky. Jejich výhodou je, že má nevěsta obě ruce volné a může ji tedy mít na sobě po celý svatební den.

Barvy svatebních kytic

Barva svatební kytice by měla ladit s barvou květinové výzdoby.

Každá barva má svůj význam a vystihuje jinou vlastnost. Zde si můžete přečíst charakteristiku těch nejvyhledávanějších barev pro svatební kytice.

Bílá barva je symbolem jemnosti, nevinnosti a spravedlnosti. Působí velmi elegantně a čistě. Od nepaměti je bílá barva spojována se svatbou více, než je tomu u barev jiných.

Mezi květiny s bílými květy se řadí růže, tulipány, konvalinky, šeřík, lilie, leknín, sedmikráska, calla nebo například hortenzie. Opomenout nesmíte především tzv. nevěstin závoj. Ne nadarmo dostal takovéto označení.

Bílá svatební kytice

Toužíte po růžové svatební kytici? Skvělá volba! Růžová barva představuje romantiku, něžnost a věrnost. Stejně jako bílá barva je i růžová symbolem jemnosti.

Není typičtější květiny růžové barvy, než jsou samotné růže. Vždyť právě podle této rostliny dostala tato barva pojmenování. Dalšími květinami v této barevné variantě jsou pivoňky, tulipány, oleandr, gerbery a mnoho dalších.

Symbol pozitivní energie, síly a radosti. Přesně taková je žlutá barva. Tato barva díky své zářivosti a jasnosti na sebe poutá velkou pozornost. Při jejím výběru tedy dávejte pozor na to, aby její zář nezastínila tu Vaši.

Květinami se zlatavými květy jsou pampelišky, slunečnice, růže, tulipány, nebo například zlatice.

Vášeň, síla a energie. To je barva červená. Pokud jste tedy i Vy plní temperamentu, vášně a lásky, tak je pro vás tato barva ideální variantou.

Vlčí mák, růže, tulipány, gerbery a mnoho dalších červeně kvetoucích rostlin lze zakomponovat do vaší červené svatební kytice.

Červená svatební kytice

Zvolíte- li si modrou svatební kytici, tak volíte barvu klidu, míru, svobody a vyrovnanosti.

V těchto odstínech můžete vybírat mezi květinami, jakými jsou chrpa, kosatec, levandule, pomněnka, statice, violka a zvonek.

Kytice z živých a umělých květin

Krom tvaru a barvy je důležité také to, zda má být svatební kytice tvořena květinami živými, či umělými. To je opět na zvážení nevěsty. Obě varianty mají však své výhody a nevýhody. V současné době je výroba umělých květin tak kvalitní, že jsou s těmi živými k nerozeznání. Stále je to ovšem umělá květina.

Ozdoby na svatebních kyticích

V minulosti se svatební kytice zdobily nejrůznějšími korálky a perličkami. Od této varianty čím dál více nevěst ustupuje. Naopak velmi časté jsou v současné době kytice, které jsou přirozené a obsahují mnohem více zelených rostlin. Velmi oblíbené jsou kytice v tzv. boho stylu.

Květinová výzdoba a dekorace

Výběr květinové výzdoby by měla být záležitost především nevěsty a ženicha. Prioritní je tedy to, aby byly vybrané květiny páru blízké, voněly jim a vystihovaly jejich osobnost a vzájemný vztah. Není tedy důležité to, co je vám nabízeno či podsouváno, ale je důležité to, aby byly květiny páru blízké.

Součástí květinové dekorace není pouze svatební kytice pro nevěstu. Do této skupiny patří také kytice pro maminky, družičky a svědkyně. Opomenout nesmíme ani muže, tedy především ženicha, tatínky a svědky. Těch se květinový výzdoba týká v podobě korsáže do klopy saka. Drobnou květinovou ozdobu by měli mít všichni svatebčané. V tomto případě se většinou jedná o myrtu.

Romantický dojem celé svatbě dodává i květinová výzdoba obřadního místa a prostor následné hostiny. A to včetně svatební tabule. V těchto případech se fantazii meze nekladou. Může se jednat o květinové oblouky, svazky kytiček, nejrůznější věnečky či volně rozprostřené okrasné lístky.

Důležitým květinovým prvkem je kytice na auto nevěsty a ženicha. Dále také celková květinová výzdoba všech aut.

Jaká je cena svatebních květin?

Na tuto otázku budeme těžko hledat jednoznačnou odpověď. Bude záležet na tom, jaký druh květin zvolíte, na velikosti samotné kytice, na případných doplňcích a také na tom, zda si objednáte výhradně jednu svatební kytici, nebo celou květinovou výzdobu a dekoraci.

Přibližná cena za svatební kytici pro nevěstu je okolo 2 500 Kč.

Patrně vyšší je cena za celou květinovou výzdobu. Tam bude velmi záležet na tom, jak je květinová výzdoba rozsáhlá a co vám umožňuje váš svatební rozpočet.

Nechte se inspirovat

Prohlédněte si následující fotografie svatebních kytic a nechte se inspirovat.

Zdroj obrázků: fotobanka Pixabay.