Vybrat si to pravé svatební líčení pro svůj velký den není vůbec jednoduché. Nabízí se totiž mnoho různých možností. Ať už se tedy v make-upu vyžíváte, nebo ho nosíte jen při výjimečných událostech, stejně se nevyhnete rozhodování, jaký styl zvolit na svatbu. Celý proces vám může výrazně usnadnit profesionální vizážistka, která poradí, co vám bude slušet.

Jak zvolit vhodné svatební líčení?

Svatební líčení v podstatě nemá žádná konkrétní pravidla a požadavky. Nejdůležitější je, abyste se v něm, jako nevěsta, cítila dobře. Pokud tedy nejste na make-up zvyklá, rozhodně ve svatební den nemusíte nosit výrazné stíny se silným make-upem. Ovšem samozřejmě není zakázáno vrhnout se do výrazných barev, pokud je umíte nosit. Důležité je zachovat si přirozenost, která ve výsledku stejně bude tím nejkrásnějším doplňkem.

 • Nejjednodušším a nejoblíbenějším řešením je přizvat si na pomoc vizážistku.
 • Ta si totiž s líčením hravě poradí.
 • Při výběru make-upu by měla přihlížet k několika různým faktorům.
 • Nejdůležitějším je samozřejmě tvar obličeje a očí nevěsty.
 • Líčení byste však měla přizpůsobit také zvolenému účesu a barvě doplňků.
líčení nevěsty

Slaďte se s doplňky

Při výběru stylu a samotných barev líčení na svatbu byste rozhodně měla věnovat pozornost také dalším věcem – než jen tvaru obličeje nevěsty. Dalším výrazným prvkem jsou svatební šaty. Barva šatů je zde v podstatě samozřejmostí, ovšem záleží také na jejich stylu.

Pokud totiž zvolíte pro svůj velký den výrazné šaty, rozhodně se nehodí mít k nim také výrazné líčení.

Důležitá je zde také svatební kytice. Oblíbenou variantou je kombinace barev z kytice zakomponovaná do očních stínů. Mezi květinami jistě najdete decentní barvu, která se bude hodit i na oči. Většinou se jedná o různé pastelové odstíny, které vytvoří hezký dojem ve sladění s barvami kytice.

Určitá specifika přináší svatba ve speciálním stylu. Pokud chcete mít svůj den tematický, je dobré přizpůsobit tomu také oblečení a líčení. Jestliže budete mít velké množství doplňků ve výrazných barvách souvisejících s tématem svatby, je dobré volit v takovém případě raději neutrální líčení. Není totiž dobré přehánět to s jednou barvou.

Náš tip: Někdy je namísto sladění lepší vytvořit raději kontrast. K tomu skvěle poslouží nějaké neutrální barvy make-upu.

Světlé líčení

Nevýrazné líčení ocení zejména nevěsty, které nejsou zvyklé se běžně líčit. U těchto žen totiž není dobré volit výrazné barvy a stíny, mnohdy to může vést akorát k nervozitě, že se po pohledu do zrcadla vlastně ani nepoznají. Pokud tedy toužíte po světlém líčení, které vám umožní zvýraznit své přednosti, ale přesto zůstanete přirozená, je skvělou volbou takzvané nahé líčení. To umí být velmi přirozené, i tak však podpoří vaše sebevědomí, abyste se cítila opravdu krásná.

U jemného líčení je důležité zaměřit se hlavně na vzhled pleti. Ta by totiž měla vypadat zdravě, nebude totiž zakrytá silným make-upem. Proto se snažte o ni pečovat již nějakou dobu před samotnou svatbou.

 • Důležitá je hydratace a péče pomocí různých krémů.
 • Rozhodně nezapomínejte na každodenní čištění pleti, a to i pokud se nelíčíte každý den.
 • Čím dříve s péčí začnete, tím více se vám vaše pleť v den svatby odmění mladistvým a zdravým vzhledem.
make up na svatbu a čelenka

Základem lehkého líčení by měla být jasná pleť, na které však nesmí být patrné množství make-upu. Proto jsou s oblibou využívány hlavně podkladové báze a tónované krémy, případně také korektory. Báze je skvělá pro vyhlazení a sjednocení pleti. Nezbytností je také následné použití tvářenky. Ta totiž dodá přirozený zdravý dojem v obličeji, rozhodně byste na ni proto neměla zapomenout.

Náš tip: Pokud chcete tento dojem ještě umocnit, můžete přidat také rozjasňovač.

Nahé líčení spočívá v co nejpřirozenějším dojmu, proto se při něm nepoužívá velká řada produktů a hodí se perfektně například pro svatby v boho stylu. Ovšem zapomenout byste rozhodně neměla na úpravu obočí. Celý make-up má totiž působit nevýrazně, což může způsobit až přílišnou neutrálnost. Té však můžete předejít vyplněním obočí, které obličej přirozeně orámuje, a dodá mu tak dynamiku.

U světlého líčení je vhodné držet se při zemi, to v praxi znamená používání pouze nevýrazných očních stínů, minima make-upu a absenci detailů, jako jsou výrazné oční linky a podobně. To se týká také rtěnek. Celý vzhled se hodí doplnit spíše lesklým balzámem nebo něžnými pudrovými odstíny rtěnek. Nevýrazná líčení jsou na svatbu nejoblíbenější.

Nevěsta totiž většinou zazáří šaty, účesem a dalšími doplňky, nebývá proto vhodné završit vše ještě výraznými stíny.

Výrazné svatební líčení

Pokud se v make-upu vyžíváte, pak se nemusíte bát ani výrazného líčení u oltáře. Výrazné stíny dokážou vytvořit pronikavý pohled, v kombinaci se silným make-upem tak získáte opravdu dokonalý vzhled. Výhodou výrazného líčení je, že bude dobře vidět také na svatebních fotografiích, na rozdíl od toho světlého. Snažte se ho ale kombinovat spíše s jednoduchým stylem šatů.

U výrazného líčení je důležité zaměřit se hlavně na jeho výdrž. Protože pokud se rozhodnete pro extravagantní make-up, musí vydržet perfektní až do pozdního večera. S volbou vhodných barev pro výrazné líčení by vám měla pomoci vaše vizážistka. Snažte se však barvy ladit s doplňky, zejména s kyticí či ozdobami. Není dobré vytvářet zbytečně další kontrast u už tak výrazného make-upu.

Věřte, že u výrazného líčení budou nepřehlédnutelné i drobné chyby.

Retro líčení

V poslední době se populární stávají také svatby ve stylu minulých let. Oblíbená jsou hlavně 50. léta pro svá specifika. Pokud plánujete svatbu v retro stylu, je důležité přizpůsobit tomu i nejmenší detaily. To znamená, že ladit s dobou by samozřejmě měly i šaty, svatební účes a líčení nevěsty.

 • Retro líčení z 50. let by rozhodně měla doplnit výrazná černá linka.
 • Ta je totiž tím nejvýraznějším prvkem této doby.
 • Její ocásek by měl být zahnutý nahoru, aby vytvořil dojem kočičího oka.

Co se stínů týče, je vhodné použít spíše neutrální barvy. Na oční víčko proto použijte světlý stín, který pak stačí doplnit tmavší hnědou v záhybu oka, díky tomu váš pohled více vynikne. Celý vzhled pak ještě skvěle doplní rtěnka v odstínu výrazné červené.

nevěsta s kyticí

Náš tip:Období 50. let nezapomeňte přizpůsobit ani svůj účes. Hlavní je objem, který je pro retro účesy naprosto typický. Nebojte se proto bohatě natupírovaných vlasů. Oblíbené jsou také různé vlnky a kudrliny.

Svatební líčení podle barvy vlasů

Barva vlasů má velký vliv na to, jaké barvy líčení vám budou slušet. Pokud máte vlasy přebarvené, měla byste vycházet ze své přirozené barvy vlasů i té aktuální. Vaše původní barva totiž určuje, jaký barevný typ jste. Dle toho se odvíjí ladící barvy, jedná se zejména o rozdíly mezi studenými a teplými odstíny.

Pokud se přebarvíte na výrazně jinou barvu, například ze studené blond na černou, bude velmi složité najít barvy make-upu, které vám budou sedět.

Pro světlé vlasy

Pokud patříte mezi blondýnky, snažte se vyhnout tmavým barvám. Pokud hledáte něco, čím oči ztmavit, sáhněte raději po hnědé či šedé, namísto černé. Z barevných stínů můžete vybírat v podstatě cokoliv, vždy se však snažte držet studených či teplých odstínů podle vašeho barevného typu.

 • K modrým očím se hodí broskvové a hnědé tóny, na zelených očích pak vyniknou barvy jako je fialová či zelená. Nezapomínejte ani na obočí, to bývá u světlých typů nevýrazné. Pro skvělý dojem je potřeba zvýraznit i obočí, díky němuž bude líčení kompletní.

Náš tip: Pokud chcete vytvořit oční linku, zkuste tekuté či gelové linky vyměnit za oční stín. Díky tomu bude výsledný dojem jemnější a váš pohled nebude tak ostrý.

 • Ke světlým vlasům můžete zvolit v podstatě jakoukoliv rtěnku. Skvělé jsou odstíny růžové, od světlé až po malinovou, zkusit však můžete také červené odstíny. Pokud nechcete rty příliš výrazné, sáhněte po lehkém nevýrazném lesku.
 • Do světlých vlasů lze zařadit také zrzavou barvu. U té se nejčastěji setkáte s doporučením nosit co nejvíce zelené barvy. Ta se sice k zrzavým vlasům hodí, ovšem není to zdaleka jediná barva, kterou můžete nosit.

Důležitá je starost o pleť, ta totiž u zrzek může často červenat. Vyzkoušejte proto korektor se zeleným podtónem, který utlumí červenou barvu. Díky tomu pleť snadno sjednotíte. Pokud máte pihy, použijte pouze lehký make-up, který je zcela nezakryje. Pihy totiž dokážou přirozeně celý vzhled příjemně rozzářit.

Nalíčená nevěsta

Na oční stíny samozřejmě můžete použít zelenou barvu, ovšem tu není zrovna snadné zkombinovat. Sáhněte proto raději třeba po odstínech zlaté, měděné či hnědé. Takto neutrální stíny pak skvěle doplní výrazná rtěnka v zářivě rudé barvě.

Náš tip: Zvolit můžete také neutrální odstín rtěnky, případně odstín do oranžova, jako je meruňková nebo korálová barva. Takovéto odstíny se totiž k zrzavým vlasům skvěle hodí.

Pro tmavé vlasy

Svatební líčení pro brunetky by se mělo skládat hlavně z make-upu s hnědými či zlatavými podtóny. Ke světlé pleti budou skvěle ladit také broskvové či narůžovělé nádechy. Pro tmavě hnědé vlasy se skvěle hodí stíny tmavých barev – vínová či tmavě modrá. Pro světlejší odstíny hnědých vlasů pak můžete vyzkoušet olivově zelené stíny. U tmavých vlasů se nemusíte bát ani výraznějšího kouřového líčení.

To pak stačí doplnit rtěnkou v klasických odstínech, jako je vínová nebo červená, případně lehkým leskem.

Pro černé vlasy platí téměř stejná pravidla. Tmavé barvy podtrhnou odstín vašich vlasů. Pokud v podtónu vaší pleti převažují hnědé barvy, zvýrazněte kontury bronzerem. Naopak pokud patříte mezi světlejší typy, zaměřte se spíše na tvářenku. Ta dokáže celé líčení hezky projasnit.

Barvu očních stínů byste měla vybírat také podle barevného tónu své pleti. Teplé tóny očních stínů se hodí hlavně pro tmavší typy. Pokud máte světlejší pleť, vhodné jsou barvy v zelených, modrých a fialových odstínech.

Náš tip:Barvu vlasů skvěle doplní výrazně červená rtěnka, případně jiné výrazné odstíny. Vyhněte se však rtěnkám v barvě studené růžové.

Kdy domluvit termín líčení?

Jelikož ve svatební den chceme mít všechno perfektní, je třeba přizpůsobit tomu také plánování. Chybět by neměla zkouška líčení před samotnou svatbou. Ta by měla proběhnout nejpozději dva týdny před svatbou, abyste měli čas doladit všechny drobnosti a případně líčení upravit. Ovšem v tento den už je nutné mít stoprocentní jistotu o tom, jaké budete mít šaty, účes a kytici. Po zkoušce líčení už totiž nebude čas na změnu celého vzhledu.

decentní svatební makeup

Je proto důležité znát i ty nejmenší detaily, díky kterým bude ve svatební den vše vypadat perfektně.

Pokud jste si však pro svoje svatební líčení našla vizážistku, se kterou nemáte zkušenosti, dopřejte si ještě jednu zkoušku líčení mnohem dříve před svatbou. Díky tomu zjistíte, zda vám vůbec je sympatický takovýto styl líčení, jaká je cena svatebního líčení, nebo hledáte něco jiného.

Během zkoušky byste se také s vizážistkou měli domluvit na přesném programu ve svatební den. A to především, kdy bude líčit vás. Důležité ale je vyřešit také termíny pro svatebčany v případě, že touží po líčení na svatbu host, některá z družiček nebo třeba svědkyně.

Vizážistka vám však může pomoci i s dalšími detaily vašeho dne, ať už je to třeba pomoc s oblékáním šatů nebo cokoliv jiného.

Rozhodnout se, v čem chcete jít k oltáři, není vůbec jednoduché. Existuje mnoho různých faktorů, které vám pomohou určit, co se pro vás hodí, a co naopak nikoliv. Neváhejte obrátit se na pomoc profesionální vizážistky, která vám pomůže s návrhem make-upu, a navíc se postará také o jeho skvělé provedení na vašem obličeji.

Za všechny fotografie moc děkujeme CzechMakeupHouse!