Svatební oznámení je neodmyslitelnou součástí každé svatby. Rozesílají se obvykle před svatbou, i když někdy se snoubenci vezmou takříkajíc tajně a oznámení o svém sňatku rozešlou až po ní. Oznamte svým blízkým skutečnost, že jste se rozhodli vstoupit do manželského svazku skutečně jedinečným svatebním oznámením a věnujte jeho výběru dostatečnou pozornost.

Stejně jako vše ostatní i svatební oznámení podléhají nejrůznějším trendům a výrobci neustále přichází s novými a novými motivy podle požadavků zákazníků. Vy tak můžete vybírat z nejrůznějších variací moderních, elegantních a luxusních kousků. V nabídce nechybí ani klasické varianty. Oznámení mohou být s elegantním zdobením, s krystalovými kamínky, krajkami, perletí, stužkami apod. Dnes se vyrábí opravdu ve vysoké kvalitě s využitím moderních technologií a kvalitních grafických papírů.

Chcete tradiční nebo netradiční svatební oznámení?

Než začnete s výběrem svatebního oznámení, musíte vědět, v jakém stylu se ponese vaše svatba a tomu přizpůsobit i jeho vzhled. Chcete sňatek formální, neformální, romantický, historický či jen uvolněnou oslavu na zahradě? Ke svatebnímu obřadu na louce se mnohem víc hodí vlastní návrh nebo i celá vlastní tvorba. U klasické, formální svatby zase raději volte klasické oznámení.

Druhy svatebních oznámení

Druhů a možností tvorby je opravdu hodně. Což je výhoda i nevýhoda. Výhoda v tom, že si každý určitě dřív nebo později vybere to pravé. Nevýhodou je čas, který takovému výběru budete muset věnovat. Dříve byla tradiční svatební oznámení takřka vždy na bílém podkladě s ozdobným zlatým písmem, krajkovým okrajem a holubičkami, prstýnky, labutěmi apod. Dnes už mohou být jakákoliv, ve všech barvách, s klasický tiskem, slepotiskem, reliéfní ražbou apod.

Svatební oznámení ale nemusíte vždy objednávat od nějakého prodejce. Klidně si ho můžete udělat komplet doma. Mnoho inspirace najdete na internetu, třeba na Pinterestu nebo zapojte svou fantazii a vytvořte si svůj jedinečný návrh.

Originální krabičky na svatební oznámení

Svatební oznámení z vlastních fotografií

Velmi oblíbená jsou v posledních letech oznámení s fotografií snoubenců nebo třeba jejich dětí. Často stačí si vybrat jen vzhled, dodat nějaký text a celek doplnit o společnou fotografii. Můžete použít fotografie ze společné dovolené, z dětství nebo se nechte vyfotografovat profesionálním fotografem a použijte tyto fotografie. Aby bylo svatební oznámení úplně originální, vymyslete si na něj ještě vlastní text.

Co má obsahovat svatební oznámení?

Svatební oznámení by mělo obsahovat:

 • datum svatby,
 • místo obřadu a hodinu konání,
 • jména obou snoubenců, většinou i doplněných o adresy trvalého bydliště,
 • krátký text, citát, motto apod.

Svatba je soukromá událost a měla by mít nějakou úroveň a platí to i u svatebního oznámení. Má také své náležitosti, které jsou důležité. V první řadě se vynechávají akademické tituly. Také pořadí jmen je důležité. Ženichovo se uvádí vpravo a nevěsty vlevo. Měsíc v datu konání svatby se vypisuje slovy a nejen číslovkou.

„Ideální manžel je muž, který nikdy nezapomene datum narození své ženy, ale nikdy neví, kolik je jí let.“ 

Jeanne Moreau

Kdy rozesílat svatební oznámení?

Jestliže jste svou svatbu neoznamovali předtím už osobně nebo jinou formou, měli byste svatební oznámení poslat minimálně dva měsíce předem, aby si svatebčané mohli vzít dovolenou, naplánovat hlídání, sehnat šaty, dárky nebo vám třeba i dát vědět, že se bohužel nemohou zúčastnit.

U velké svatby je ještě vhodné připojit k oznámení odpovědní kartičku, jejíž prostřednictvím vám pozvaní hosté potvrdí nebo nepotvrdí svou účast. Příslušnou variantu zaškrtnou a pošlou vám ji zpět.

Kolik objednat svatebních oznámení?

Hned na začátku plánování si promyslete, kolik vás na svatbě bude a pište si postupně seznam svatebčanů. To vám totiž hodně usnadní pozdější řešení počtu svatebních oznámení. Vždy ale počítejte s určitou rezervou. Je možné, že ještě na poslední chvíli budete chtít pozvat někoho navíc.

vzory svatebního oznámení

Svatební oznámení po svatbě

Možná už vaše svatba proběhla a byla pouze v tom nejužším kruhu rodinném nebo dokonce zcela tajná a byli jste tam pouze vy dva a vaši svědci. Své okolí i tak můžete se sňatkem obeznámit prostřednictvím svatebního oznámení. Není to nic složitého, prostě jen upravíte vhodně texty. V zahraničí je naprosto běžné posílat taková oznámení pro nepozvané až po svatební dni, jako informace o tom, že se lidé vzali.

Obálky

Adresy hostů na obálkách se píší ručně a adresují celé rodině a přátelům. Obálky, které předáváte osobně, by měly být nezalepené. Ty posílané poštou zalepte nebo ještě lépe, dejte je do obyčejné obálky, aby se cestou někde nepoškodily.

Ke svatebnímu oznámení se do obálky často ještě přidávají i pozvánky ke svatebnímu stolu nebo pozvánky na večerní oslavu. Ne všichni snoubenci si mohou dovolit pozvat všechny na hostinu i večerní party, proto na hostinu jde obvykle jen rodina a svědci a večerní oslava je pro kamarády.

Svatební oznámení doplňte vhodnou obálkou

Texty na svatební oznámení

Na svatebním oznámení může být různorodý text. Někdo dá nějakou vtipnou větičku nebo verš, jiní snoubenci volí vhodný citát od známých autorů a někdo si vymyslí vše sám. Pro snadnější výběr přinášíme malou inspiraci, která je mezi snoubenci opravdu oblíbená.

 • (Jména snoubenců) vykoktají své ANO dne … v … na … v …
 • Dne … vyrazí na společnou cestu životem slečna …. a pan …. Startuje se v … hodin … na … v …
 • (Jména snoubenců) oznamují, že svou dosavadní činnost zlegalizují dne … v … hodin … na … v …
 • (Jména snoubenců) vykročí na společnou cestu životem dne … v … hodin … na … v …
 • (Jména snoubenců) oznamují, že se poprvé podepíší společným jménem dne … v … hodin … v …
 • (Jména snoubenců) oznamují všemu světu jednu prostou krásnou větu: „Budeme se brát“ dne … v … hodin … v ..
 • Já, . . . , si dovoluji oznámit, že moje maminka s mým tatínkem stvrdí svou lásku prstýnkem.
 • „Máš-li lásku, máš všechno…“ John Lennon
 • Miloval jsem jednu a tutéž ženu jednačtyřicet let. Jestli se to manželka dozví, zabije mě.”Henny Youngman
 • „Ideální manželství má dva předpoklady, muž musí být hluchý, žena slepá.” Sókratés
 • „Podařené manželství je div světa.” Jan Werich
 • „Ideální manžel je muž, který nikdy nezapomene datum narození své ženy, ale nikdy neví, kolik je jí let.“ Jeanne Moreau
 • „Miluji život, protože mi dal Tebe. Miluji Tebe, protože jsi můj život.“ John Lennon
 • „Manželství je plné starostí a trnů, ale nese ovoce, které se jinde nerodí.“ Sainte-Beuve
 • „Jdi s tím, kdo Tě má rád.“ Viktor Hugo
 • A motto, ať nám napíše sám život.
 • Máme se rádi, to vy víte, že nezklameme, to uvidíte.

Svatební oznámení od profíků?

Pokud chcete nechat starosti za hlavou a mít super oznámení na první dobrou, tak volte profíky, kteří vám navrhnou Originální svatební oznámení na míru. Vybírat můžete z velkého množství motivů, které pak upraví na míru.