Při plánování svatby je třeba myslet i na ty nejmenší detaily. Jedná se o jedinečný den, při němž se každá nevěsta chce cítit jako princezna. Dominantou jsou samozřejmě svatební šaty a boty, jenže stejně tak důležité jsou také svatební šperky. Ty totiž doladí celkový vzhled.

Ovšem nabídka šperků hodících se na svatbu je opravdu široká. Na co byste tedy měli při výběru těch nejlepších kousků měli myslet, aby ladily nejen k šatům?

Jak vybrat správný styl šperků?

Svatba je sice velký den, na který je třeba mnoho příprav, ovšem to neznamená, že je třeba nutně se vyzdobit drahými šperky. Obzvláště pokud běžně šperky nenosíte, není důvod, aby tomu na svatbě bylo jinak. V takovém případě je vhodné vybírat decentní kousky, které vám budou příjemné. Je totiž důležité, abyste se stále cítila sama sebou. Proto se raději držte stylu, který běžně nosíte.

To samozřejmě neplatí pouze o špercích, ale také o všem ostatním. Není pravidlem, že jsou pro tento den nutné diamanty a honosné náhrdelníky. Jednoduše sáhněte po tom, co se vám líbí. Ovšem pokud se ve špercích vyžíváte, pak se jedná o skvělou příležitost, při které můžete využít i výraznější doplňky. Svatební šperky pro nevěstu mohou být opravu různé, řiďte se proto hlavně svým vkusem.

Nejdůležitější je, abyste se v tento den cítila sama sebou. To je totiž tou nejdůležitější ozdobou, na které záleží více než na stylu doplňků.

Řiďte se vzhledem šatů

Je důležité, aby ladily šperky ke svatebním šatům, díky tomu totiž vytvoříte harmonický celek, který bude vypadat skvěle. Nejdůležitější je na to myslet při výběru náhrdelníku. Ten byste totiž měla vybírat podle toho, jaký výstřih mají vaše svatební šaty.

 • V případě hlubšího výstřihu ve tvaru V vybírejte z náhrdelníků s delším řetízkem, klidně s větším přívěskem. Díky tomu dáte tomuto šperku vyniknout.
 • Naopak jestli jste vybrala šaty bez výstřihu, které sahají až ke krku, vybírejte spíše z decentních náhrdelníků, které dají vyniknout samotným šatům a poslouží spíše jako jemný doplněk.
 • Pokud však máte šaty bez ramínek, snažte se vybírat z náhrdelníků, které nesahají pod klíční kosti. Díky tomu totiž vyniknou na holém krku, aniž by zasahovaly do šatů. Bát se proto nemusíte ani honosnějších šperků.

Náš tip: Nikdy nekombinujte výrazný náhrdelník s velkými náušnicemi – je dobré vybrat si pouze jednu z možností. V případě, že chcete raději drobnější náhrdelník, nebojte se vzít si visací náušnice, které také zvýrazní krk.

Vhodný materiál šperků

Pokud nevíte, z jakého materiálu zvolit šperky na svatbu, nejjednodušší je řídit se barvou šatů. Ke každému odstínu se totiž hodí trochu něco jiného.

 1. Pro tradiční bílé šaty se nejvíce hodí studené odstíny, které nebudou rušit čistotu šatů. Vybírejte proto ideálně doplňky z platiny, či bílého zlata. Ty se hodí také pro pastelově barevné šaty, například pro odstíny růžové.
 2. Jestliže jste se rozhodla pro střídmější šaty, zejména v odstínech pudrové barvy, šperky z bílého zlata budou také skvělou volbou. Tento materiál se však rozhodně nehodí pro krémové šaty. Ty jsou totiž teplejší než ty v bílé barvě, je proto třeba přizpůsobit tomu také šperky.

Sáhněte proto raději po klasickém, nebo růžovém zlatě. Díky tomu budou všechny odstíny ladit. Myslete však na to, že jakmile se rozhodnete pro jeden typ materiálu, je třeba držet se ho u všech jednotlivých šperků. Rozhodně totiž nepůsobí dobře, když je jeden kousek v teplých odstínech zlaté barvy, zatímco ostatní šperky se lesknou chladnými stříbřitými odstíny.

Svatební šperky – perly

Velmi oblíbené jsou jako svatební šperky perly. Nejčastěji jsou používány bílé perly, to však neznamená, že nemůžete sáhnout ani po jiném odstínu. Setkat se totiž můžete i s řadou jiných barev, které se na svatbu také hodí.

perlové šperky

Oblíbené jsou hlavně:

 • růžové,
 • šedé,
 • modré perly

Při výběru vždy však dbejte na barvu šatů, aby se šperky ladila. Perlové doplňky jsou velmi elegantní a pro nevěstu jako dělané. Samy o sobě jsou však poměrně výrazné, proto se hodí kombinovat je spíše s jednoduchými šaty, které nemají moc zdobení. Dávejte si však pozor, jestliže se rozhodnete vzít si perly na svůj svatební den.

Neměla byste si je totiž jako nevěsta pořizovat sama. Jedna stará tradice totiž říká, že by to mohlo přinést smůlu. Nechte se proto raději perlovými šperky obdarovat.

Minimalismus, nebo extravagance?

Nejlepší je samozřejmě řídit se podle toho, co se vám nejvíce líbí. Na tom totiž záleží nejvíce. Na svatbu můžete vybírat z decentních šperků, ale i těch výraznějších. Je dobré řídit se opět podle toho, jak vypadají vaše šaty.

 • Pokud jsou totiž bohatě zdobené a výrazné, je lepší volit spíše střídmější doplňky.
 • Jestliže jste však zvolila jednoduché šaty, využijte prostor, který díky tomu máte pro honosné šperky.

Náš tip: Důležité je najít ideální rovnováhu. Neváhejte se ani poradit se svými blízkými. Ti totiž jistě mají v oku, co vám sluší nejvíce. Berte to však spíše jako pomoc, díky které můžete přijít na to, jaké šperky vlastně chcete. Nejdůležitější je vždycky váš názor a pohled na věc, díky tomu se totiž budete cítit dobře.

Nejčastěji bývají nošeny šperky s decentními kameny jako jsou diamanty, zirkony a podobně. Jejich výhodou je, že nijak nenaruší celkový vzhled, ať už je barva vašich šatů jakákoliv. S různými barvami se však můžeme setkat jak u perel, tak i u ostatních šperků.

Pro rozzáření vašeho vzhledu můžete sáhnout i po méně tradičních variantách jako jsou šperky například s topazem, rubínem, či jinak barevným drahokamem.

Jděte do barev

Jestliže se barev nebojíte, rozhodně jsou tyto šperky skvělou volbou. Jejich barvu pak můžete ladit třeba s odstínem vašich očí, se svatební kyticí, případně tak můžete snadno vyřešit známou tradici, kdy by na sobě nevěsta měla mít něco modrého.

Drahokamy jsou v různých barvách, jistě mezi nimi najdete i svou oblíbenou. Mnoho kamenů má navíc určitou symboliku, i ta vám může pomoci při výběru konkrétního šperku. Ovšem snažte se všechny šperky vybírat ve stejných barvách.

Výběr náušnic

Při výběru svatebních náušnic je důležité držet se stylu vašeho náhrdelníku, tyto dva aspekty by měly totiž společně ladit. Snažte se proto najít co nejvíce doplňující se kousky. Hlavní je, aby všechny nebyly příliš výrazné.

svatební náušnice
 • Proto pokud máte honosný náhrdelník, volte raději jednoduché a decentní náušnice. I mezi takovými naleznete velmi odlišné styly, ať už to budou diamantové pecky, či něco úplně jiného.
 • Pokud jste ke svým šatům vybrala raději nenápadný náhrdelník, pak se přímo nabízí prostor pro výraznější náušnice.
 • Jestliže si chcete vzít visací náušnice, předem si je vyzkoušejte nosit alespoň pár hodin. Díky tomu totiž zjistíte, zda nejsou pro vaše uši příliš těžké. Může totiž být opravdu nepříjemné, když náušnice začnou v průběhu dne příliš tahat.

Tento velký den je potřeba si užít naplno, proto je třeba myslet i na ty nejmenší drobnosti. V případě, že na těžké náušnice nejste zvyklá, vyzkoušejte spíše decentní styl. I ten totiž může okouzlit, přičemž se nemusíte bát komplikací.

Podle účesu

To, jaký účes pro svůj velký den plánujete, může také ovlivnit, jaké šperky na svatbu byste měla zvolit. Jestliže se totiž rozhodnete pro složitý účes s bohatým zdobením, či případně závoj, je dobré vyhnout se příliš výrazným šperkům. Vzájemně by se totiž jednotlivé doplňky mohly rušit a výsledek by byl přeplácaný.

V případě, že zvolíte pouze jemnou a přirozenou úpravu vlasů, pak můžete upoutat pozornost právě šperky. Jako u všeho však platí, že by měla existovat určitá rovnováha mezi jednotlivými prvky jako jsou šaty, šperky a další doplňky.

Podle tvaru obličeje

Jestliže si nevíte rady s tím, jaké náušnice vybrat, pomoci vám může také tvar vašeho obličeje. Ke každému se totiž o něco více hodí určitý tvar.

 • Pokud chcete opticky rozšířit úzký obličej, skvělé jsou k tomu visací náušnice.
 • Naopak kulatý obličej mírně zeštíhlí náušnice hranatých tvarů.

Avšak pozor, geometrické náušnice se nehodí k hranatému obličeji!

Jinak však můžete vybírat z libovolných tvarů a stylů. Tyto tipy vám mohou pomoci, pokud si nevíte rady, kterým směrem se při výběru ubírat. Jestliže však máte přesnou představu, volte náušnice hlavně podle toho, jak se vám líbí. Stejně tak je nutné volit šperky i podle zvoleného svatebního líčení.

Jak vybrat náramek?

Kromě náhrdelníku a náušnic můžeme mezi šperky na svatbu zařadit také svatební náramek. Tím nejdůležitějším krokem je vybrat správnou velikost tak, aby během celého dne náramek nepadal, ale ani netlačil. Nejjednodušší je obepnout si zápěstí provázkem a změřit jeho velikost.

svatební náramek

K číslu, které vám vyjde, pak přidejte ještě zhruba dva centimetry.

Díky tomuto snadnému měření získáte tu správnou velikost. Vybírat můžete z různých stylů náramků a materiálů.

Náš tip:Myslete však na to, že i tento doplněk by měl ladit s těmi ostatními. Pokud máte vybraný perlový náhrdelník a náušnice, stejný by měl být také náramek.

Nejsnadnějším řešením je svatební souprava šperků. Ty jsou totiž navrženy tak, aby k sobě vše skvěle pasovalo. Budete tak mít o něco méně starostí s kombinováním jednotlivých doplňků. I zde však platí, že by náramek neměl být příliš těžký. V takovém případě by mohl být na ruce obtěžující a nepříjemný. Nejlepší proto je nejdříve si vše vyzkoušet a zjistit, jak se tyto šperky nosí než později po nákupu litovat.

Prstýnky

Mezi šperky samozřejmě patří také prstýnky. Pokud už nějaké máte, nechte je ve svatební den raději doma. Nejdůležitějším bude totiž snubní prsten, proto mu dopřejte dostatek prostoru, aby vynikl. V ideálním případě by měl také ladit s šaty a všemi ostatními šperky.

Snažte se proto vybírat opravdu všechny kousky ze stejného materiálu.

Snubní prsteny však bývají vyráběny hlavně z bílého zlata, tento materiál je totiž velmi oblíbený, a navíc ladí k šatům.

Originální šperky na míru

Ačkoliv nabídka šperků je opravdu široká, někdy žádný z nich stejně nenaplní naši představu. V případě, že toužíte po něčem konkrétním, zjistěte možnosti výroby šperků na zakázku. Díky této službě získáte přesně to pravé, co podtrhne vaši osobnost a styl.

Ať už to budou jemné šperky na svatbu, či něco extravagantnějšího, získáte tak zcela originální šperky vyrobené přímo pro vás. Není třeba bát se ceny za šperky na míru, bývá totiž většinou podobná s náklady za ostatní šperky, které můžete zakoupit.

Péče o šperky

Někdy není nutné kupovat na svatební den nové šperky. Jestliže už máte doma ty pravé kousky, které si chcete vzít na svou svatbu, samozřejmě to je také možností. Ať už se jedná o vaše oblíbené šperky či třeba rodinné dědictví. Důležitá věc, na kterou byste ale neměli zapomenout, je nechat tyto šperky vyčistit.

Náš tip: S dostatečným předstihem tedy nechte tyto doplňky vyčistit u specialistů, u kterých budete mít jistotu, že o ně postarají co nejlépe.

Vybrat si svatební šperky není vůbec jednoduché. Je totiž třeba zvážit opravdu mnoho různých kritérií proto, aby výsledek byl dokonalý. Vždy se snažte myslet na to, aby společně jednotlivé kousky ladily. Tím nejzákladnějším pravidlem je držet se stejných materiálů. Ovšem to neznamená, že upozadíte svůj vkus. S trochou pátrání totiž jistě najdete šperky, které vám padnou do oka, přičemž budou skvěle sedět i k vašim šatům.