I když se svatby v posledních sto letech hodně změnily, některé tradice zůstávají stejné i dnes. Jsme sice čím dál méně pověrčiví, ale jak jde o štěstí, zdraví, nebo blahobyt, tak přece jenom radši neriskujeme. Stejně tak to mají nevěsty. Snad každá budoucí nevěsta ví, že v den obřadu by měla u sebe mít všechny tradiční věci pro nevěstu. Měla by zkrátka u sebe mít něco, co je nové, staré, půjčené, modré a darované. Podle tradice totiž tyto věci přinesou do manželství štěstí, tak proč riskovat jenom tím, že je u sebe nebudete mít.

Jakou symboliku tradiční věci pro nevěstu mají?

V každé zemi je vždycky mnoho tradičních zvyků a u nás to není jinak. Navíc svatba k udržování takových zvyků naprosto vybízí. Rozbíjení talířů a následné zametání střepů. Nasazování chomoutu. Přenášení přes nevěsty přes práh. A takhle bychom mohli popsat pět dalších stránek.

5 věcí je ale tradicí spojeno přímo s nevěstou. Zkrátka a dobře každá nevěsta by, ve svatební den, měla u sebe mít těchto 5 věcí, které jsou:

  1. Nové
  2. Staré
  3. Půjčené
  4. Modré
  5. Darované

A proč? Mají zkrátka nevěstě přinést do života štěstí a zároveň ji nenechat zapomenout odkud pochází. Jak to přesně vzniklo, vám pravděpodobně už nepoví nikdo, ale udržování tradic je jeden z hlavních způsobů, jak udržet národní kulturu. Tak až se budete vdávat, myslete na to a dodržte tradice 🙂

Nové

Všechno, co je nové, teprve začíná svůj příběh. Stejně tak to platí i pro novou životní roli nevěsty. Samozřejmě také ženicha, ale nám jde hlavně o nevěstu. Vstupem do manželství začíná zcela novou etapu svého života. Zanechává za sebou bezstarostná léta a začíná se svazek dvou lidí, kteří si slibují lásku a věrnost až do hrobu. Aby to vyšlo, měla by u sebe nevěsta mít právě nějakou věc, která je nová.

Nyní jen drobné upozornění pro ty, kteří jsou opravdu hodně pověrčivý. Nejčastěji darované věci jsou zároveň nové. Pokud chcete dodržet všechny body a mít tradiční věci pro nevěstu přesně podle zvyklostí, pořiďte si jako nevěsta novou věc raději i sama. Ať se to počítá! 🙂

Staré

Opak nového. Symbol toho, že víte, odkud pocházíte, kde jste vyrostli a že vstupem do manželství nezahodíte všechny své vzpomínky a nezapomenete na své vychování. Stará věc by vám měla být nějak blízká a měla by mít následně místo ve vaší domácnosti. Tato část bývá důležitá zejména pro rodiče a prarodiče. To, že jejich holčička za pár hodin (nejčastěji) změní své příjmení a stane se součástí nové rodiny, je pro každého náročná chvíle. Ať už vás cesty v životě zavanou kamkoli, člověk by měl vždycky vědět, odkud pochází a z jakého je těsta. Stará věc by vám to měla vždycky připomenout.

Půjčené

Půjčených věcí budete mít opravdu hodně, často od všemožných dekorací, přes auto, až po svatební šaty. Ale je možné tyhle věci započítat? Podle tradic by půjčená věc měla být od někoho blízkého, koho si vážíte, případně ke komu vzhlížíte. Navíc by to měl být člověk, který má ve svém životě štěstí, je veselý, ve spokojeném manželství a jeho okolí se těší zdraví. Měl by na vás zkrátka přenést tímto předmětem kus svého štěstí, abyste měla zaručeno, že i vám se bude v životě dařit stejně dobře.

Modré

Modrá je dobrá, ale na svatbě se tak často tato barva nevidí. Modrá věc je symbolicky spjata s nevinností, čistotou a věrností. V dnešní době už pravděpodobně čistota a nevinnost není tak striktně dodržována jako například v 19. století, ale věrnost si můžete vzít k srdci vždycky. Pokud vstupujete do manželství, měli byste si být vědomi toho, že se zavazujete strávit s vaším protějškem zbytek života a věrnost vám rozhodně pomůže k tomu, aby vše bylo co nejhezčí.

Darované

Ve svatební den novomanželé vždy přijímají dary. Od všech. Tato darovaná věc by ale měla opět být od někoho blízkého a speciálně pro nevěstu. Ne pro oba novomanžele společně. Nejčastěji ji dostanete od maminky, případně vaší svědkyně, nebo jiné blízké ženy ve vašem životě. Darovaná věc by vám měla navždy připomínat den, kdy jste vstoupila do manželství a mělo by se tak jednat o něco, co vydrží desítky let. Z této věci, se pak může stát zároveň něco starého. Až se třeba bude jednou vdávat vaše dcera, můžete touto věcí pomoct tradice udržet.


Jaké věci to tedy mohou být?

5 věcí. Pro štěstí. Ať jste pověrčiví, nebo ne, myslíme si, že je určitě lepší je raději sehnat. Nevíte ale, co by to mělo být? Níže pro Vás máme inspiraci.

Něco nového

Něco nového byste si měla vybrat sama. Pokud si nebudete na svatbu nechávat šít vlastní šaty, pravděpodobní si budete alespoň pořizovat nové svatební boty. Tím byste měla bez problému splnit bod toho, že chcete mít u sebe něco nového. Většina nevěst vám také často potvrdí, že boty, ve kterých absolvovaly obřad, už na sobě nikdy neměly. Budou vám tedy tento den spolehlivě připomínat, až se vám na ně bude roky prášit ve skříni a vám bude líto je přesunout někam do krabice.

Něco starého

Zde se fantazii meze nekladou, ale často je to u nevěst podobné. Něco starého totiž nejčastěji dostanete od vašich prarodičů a jak už to tak s prarodiči bývá, budou vás tím chtít i zaopatřit. Ve většině případů tak jde o šperky, ideálně náušnice, protože prsten ve svatební den už jeden dostanete. Může jít také třeba o hodinky, řetízek, náramek a podobně. Pokud dostanete takovouto věc, buďte na ni náležitě opatrní. Pro toho, kdo vám ji dal, má rozhodně velkou cenu. A když ne finanční, tak rozhodně emocionální. A ta se vyčíslit přeci nedá.

Něco půjčeného

Co vám někdo může půjčit na obřad s tím, že to budete muset druhý den vrátit. Mohou to být například také šperky, nebo nějaký talisman, který vaší kamarádce přinesl štěstí. U půjčené věci platí asi ze všeho nejvíce, že zde je symbolika na prvním místě. Zapůjčená věc, i když ji budete vracet, by vám měla dělat radost a měla by vám hlavně připomínat něco pozitivního, o čem doufáte, že se vám v životě splní stejně jako tomu, kdo vám ji půjčil.

Něco modrého

V posledních letech vládne svatbám především boho styl a jemné, přírodní barvy a pro modré věci tak na svatbě bývá poměrně málo místa. Tradice si ale servítky neberou a tak budete muset tuto barvu mít, ať chcete nebo ne. Nevěsty to ale řeší poměrně rafinovaně a tak nejčastější modrou věcí, kterou na svatbě mají, je podvazek. Ten rozhodně nenabourá barevnou sladěnost při obřadu a v modré barvě může vypadat stejně skvěle, jako v jakékoli jiné. Další variantou jsou samozřejmě šperky, například náušnice, s modrými kameny, a nejhezčí modrý kámen je bezpečně akvamarín.

Něco darovaného

Tak tohle nejspíš moc neovlivníte a jste vydáni napospas tomu, co dostanete. Samozřejmě, darovaná věc bude vždy od někoho, koho dobře znáte a s kým máte dobrý vztah, takže by měl vědět, co dostat chcete. Dá se na tom také domluvit už při svatebních přípravách a může tak jít například o čelenku do vlasů, kterou budete potřebovat pro svůj účes, případně bílé rukavičky, závoj, nebo cokoli co je s nevěstou tradičně spojeno.


Pět věcí mám, mám vyhráno?

Udělala jste si seznam a už víte, že všech pět věcí, které nevěsta zkrátka musí mít, máte zajištěno a nic se nemůže pokazit? Pak byste teoreticky mohla mít vyhráno. Jenže! Tradice jsou vždycky ošemetné a tak je tady ještě jeden další tradiční bod, který nevěsty často dodržovaly, ale protože nejde o nic pohodlného, tak se o něm mluví stále méně. A pak je tu ještě zákon.

Stříbrná mince

Mince a drahé kovy vždy byly symbolem prosperity a bohatství a o to jde i v případě této tradice. Bývalo zvykem, že nevěsta měla v den obřadu ve svém levém střevíčku stříbrnou minci. To právě proto, aby následně žila život v bohatství a měla všeho dostatek. Pokud se rozhodnete i tuto svatební tradici dodržet, doporučujeme nejdříve vyzkoušet předem. Dejte si na tři hodinky na nohu boty na podpatku a dejte si do ní pětikačku. Uvidíte, jestli to budete opakovat i na svatbě.

Občanský průkaz

I když budete mít všechny tradiční věci pro nevěstu, tak bez občanského průkazu toho moc nenaděláte. Doporučujeme vám tedy před obřadem zkontrolovat, že vše máte připraveno, průkaz je platný a tato zákonná nutnost vám tedy svatbu nepřekazí. Občanský průkaz by pro vás mohl být také něčím starým. Ať už Vás čeká změna jména po svatbě, nebo ne, stejně budete muset na úřad pro novou občanku.

Jak tedy k tradicím přistoupíte? Dodržíte je, nebo budete rebel a risknete to i bez nich?