Žádost o ruku je bezpochyby výjimečný okamžik, na který budete velmi dlouho vzpomínat. Budoucí nevěsta se tou chvílí bude chlubit kamarádkám, vyprávět, jak to probíhalo a samozřejmě – bude se chlubit svým vysněným zásnubním prstýnkem. Vybrat ale správně velikost zásnubního prstenu je pro nás muže těžký oříšek, který může tento romantický moment nepříjemně narušit. Můžete vybrat o něco větší, který by dívce z prstu padal, nebo naopak menší – zde by se možná mohla i urazit, pokud byste to opravdu přestřelili.

Jak tedy vybrat správnou velikost prstenu?

Do momentu, než to každý správný chlap sám řeší, se nad tímto problémem ani nepozastavujeme. Pak to ale přijde a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to opravdu oříšek.

Že si moji úžasnou Lucku chci vzít za ženu, to jsem věděl už dlouho. Pak přišel čas, kdy jsem si řekl, tak teď jdu do toho.

Věděl jsem, že budu kupovat prsten z bílého zlata a bude osazený diamantem, tedy přesněji řečeno briliantem.

Ale jakou velikost…?

Samozřejmě jsem také hledal na internetu spoustu návodů, jak velikost prstenu zjistit. Zde jsou některé tipy, jak na to.

S „vypůjčeným“ prstýnkem zajděte do zlatnictví

Pokud vaše přítelkyně nosí pravidelně prstýnky, máte vyhráno! Ideálně, pokud jich ještě střídá více a některý nosí na tom správném prstu.

Trn, pomocí kterého ve zlatnictví změří velikost zásnubního prstenu

Trn, pomocí kterého ve zlatnictví změří velikost současného prstýnku

V takovém případě stačí si jeden takový prstýnek potají vypůjčit. S ním pak můžete zajít do jakéhokoliv zlatnictví, kde vám změří velikost přineseného prstýnku a podle toho už můžete vybírat.

Musíte si dát pozor na tři věci:

  1. Přítelkyně vás nesmí načapat, jak jí „kradete“ ve šperkovnici – to byste těžko vysvětlovali. Raději si počkejte na chvíli, kdy nebude doma.
  2. Nesmí také zjistit, že jí tam prstýnek chybí, to by asi rychle pochopila, co chystáte. Pokud např. víte, že jdete o víkendu na ples a vaše vyvolená si bude určitě nějaké šperky brát, raději to odložte.
  3. Buďte si jistí, že prstýnek, který do zlatnictví přinesete, přítelkyni skutečně je. Může se stát, že sáhnete po prstýnku, který si jenom schovala na památku ale ve skutečnosti ho nosila naposledy na základce.

Změřte si prsten sami doma

Možná nechcete riskovat, že přítelkyně zjistí, že jí jeden prsten chybí. Nebo z nějakého důvodu nechcete chodit po kamenných zlatnictvích a prsten byste raději koupili přes internet. Pak stačí, pokud máte správně vybavenou dílnu (případně někdo známý nebo tatínek určitě má) a v ní máte posuvné měřítko, tzv. šupleru.

Pomocí něj můžete změřit vnitřní průměr všech prstenů, které ve šperkovnici najdete a podle toho vybrat tu správnou velikost pro zásnubní prsten.

Takto jsem postupoval i já. Bohužel, prsten, který jsem si doma přeměřoval byl ve skutečnosti o malinko větší a tak i zásnubní prsten máme nepatrně větší, než by stačil. Na druhou stranu, moje přítelkyně je za to ráda, protože jí v létě dost otékají prsty a proto má prstýnky raději volnější.

Pokud to má vaše přítelkyně s otékáním prstů stejně – myslete na to také.

Pokud budete prsten měřit, znovu opakuji – měří se vždy vnitřní průměr prstenu (v milimetrech) v jeho nejširší části.

Zde je přiložena tabulka s velikostmi prstenu. Pokud budete kupovat prsten ze zahraničí, vyhledejte raději místní převodní tabulku – v různých zemích se tyto převodní tabulky a velikosti prstenu (číselná označení) mohou lišit.

Např. prsten s vnitřním průměrem 20,02 mm je v českých zlatnictvích označen velikostí 63. V Německu ho ale najdete pod velikostí 20,25, ve Velké Británii se prodává pod velikostí „U“ a třeba v USA je to velikost 10 1/4.

Jak správně změřit velikost prstenu - převodní tabulka

Možná pomůžou i kamarádky

Jedna z věcí, které můžete udělat je, že se zeptáte dobrých kamarádek vaší přítelkyně. Jestli náhodou neví, jakou velikost vaše budoucí nevěsta může mít. Divili byste se, ale často se stane, že si holky navzájem zkouší své prsteny, jak by jí slušel.

Možná budete mít štěstí a najdete dokonce kamarádku, která vám potvrdí „tvoje holka má úplně stejnou velikost jako já“.

Pak si jenom musíte být jistí, že váš záměr nikomu neprozradí.

Osobně by mi u této metody vadilo, že se pak bude chtít čerstvě obdarovaná přítelkyně pochlubit nejlepší kamarádce, která už o tom ale dávno ví.

Na druhou stranu, je to jedna z dobrých možností, jak velikost prstenu zjistit.

Máte dobrou paměť

Vyhráno máte i pokud se přítelkyně někdy o velikosti svého prstenu zmínila a vy si to pamatujete. Je možné, že jste jí někdy kupovali prstýnek k výročí nebo na Valentýna a u té příležitosti jste se velikost prstenu dozvěděli.

Gratuluji! Jste šťastný muž.

Měření velikosti zásnubního prstenu pomocí provázku

Tato metoda spočívá v tom, že v noci počkáte až vaše přítelkyně usne (hodně tvrdým spánkem) a poté jí okolo prsteníčku omotáte provázek. Na provázku si uděláte značku, aby bylo jasné, jaký obvod prst má.

Je to podobné, jako když švadlena měří krejčovským metrem obvod pasu.

Pak už jednoduše na pravítku změříte provázek od začátku ke značce a máte vnitřní obchod prstýnku.

Tuto možnost jsem si schválně nechal až naposled. Často jsem na ní na internetu narážel a občas to i někdo doporučoval.

Osobně si totiž nedovedu představit, že by mi tohle v noci prošlo, aniž bych přítelkyni vzbudil. Za mě osobně je toto zajímavý nápad, ale téměř nereálné jej provést. Zde musí každý zvážit riziko a kvalitu spánku své polovičky.

Jak změřit velikost zásnubního prstenu pomocí provázku

Zdroj obrázku: www.lazodiamond.com.my

Pak jsou i varianty, které ale připraví vaši dívku o to obrovské překvapení

Možná s žádostí o ruku otálíte už moc dlouho a o ruku vás víceméně požádá dívka (prostě vám to oznámí). Nebo je možné, že si ani jeden z vás na tyhle romantické chvilky nepotrpí. Pak se na plánované svatbě spíše domluvíte.

V tom případě ani překvapení se zásnubním prstenem neřešíte. Můžete přítelkyni vzít třeba na hezkou večeři a poté zajdete společně do zlatnictví. Tam přítelkyni alespoň vyberte nějaký hezký prsten. Ona si ho sama vyzkouší a budete mít 100% jistotu, že jí dokonale padne.

Záleží na vás, jak to máte nastavené a co vám, nebo spíše vaší partnerce vyhovuje.

Důležité je, aby to klaplo.