Víte, jaké šaty si vzít na svatbu jako host?

Dostali jste pozvánku na svatbu a nevíte, jak se máte vhodně obléknout, abyste si neuřízli ostudu a zároveň vypadali opravdu dobře? Jistě hned po přijaté pozvánce začnete přemýšlet, co si na sebe vzít. Nevíte si rady? Podívejte se na našeho průvodce a zjistěte, jaké šaty či oblek si vzít na svatbu jako host.

Problém s oblečením na svatbu jako host vám do jisté míry zmírní pozvánka, na které by mělo být napsané, co si nevěsta a ženich představují jako dress code. Obvykle bývá o oděvu zmínka drobným písmem na konci pozvánky, která přijde spolu se svatebním oznámením. Můžete si přečíst slova jako casual, black tie apod.

Je jasné, že svatba by měla být hlavně o nevěstě a ženichovi. Ale užít by si ten den spolu s nimi měla i rodina a přátelé u dobrého jídla, pití a třeba i módy. Je to přece velmi důležitá událost. Měla by být dokonalá od začátku až do konce. Proto si na svém vzhledu dejte opravdu záležet.

 

Zapomeňte na bílou

Nikdy, ale opravdu nikdy byste neměla svým vzhledem zastínit nevěstu. Je to její den a ne váš. V první řadě tak zažeňte jakékoliv myšlenky na bílou barvu. Nevěsta má být ta v bílé, ta, na kterou se budou upírat zraky všech. Bílé šaty si můžete vzít jen v jediném případě – když je to výslovné přání ženicha a nevěsty a na pozvánce bude stát nápis all white neboli bílá party. Pak budou v bílé všichni. Tato situace ale nastává jen opravdu výjimečně. Mimo klasické bílé se vyhněte i barvám šatů, které se bílé jakkoliv podobají – slonová kost, smetanové šaty, šampaňská barva či bledě růžová, která se na sluníčku jeví jako bílá.

A pamatujte si, bílá nepatří ani na žádnou příležitost, která je se svatebním dnem spojená, tedy zásnuby, rozlučka se svobodou či předsvatební večeře apod.

 

Všechny ostatní barvy jsou povoleny

Šaty můžete mít v různých barvách, klidně modré, červené nebo žluté a růžové. Vhodné ale nejsou černé šaty, i když na některých svatbách může být barva oblečení určená, aby všichni dobře ladili na svatebních fotografiích. Vhodné barvy obvykle najdete na svatební pozvánce či svatebním webu, který si nevěsta s ženichem mohou zřídit.

 

Respektujte přání na pozvánce

Není-li dresscode přesně určený, zkuste číst mezi řádky. Kde se svatba odehrává? Má být v lese, na zahradě, v moderním hotelu, na statku nebo na romantickém zámku? Chce si nevěsta vzít jednoduché krajkové šaty s rukávy nebo korzetové šaty s širokou sukní jako pro princezny? Když si vezme krátké šaty, nejsou pro hosty vhodné šaty dlouhé a naopak. Jestliže se chystá obřad v lese, vynechte, v zájmu zachování vašeho zdraví, jehlové podpatky. Platí to ale i pro pány. Jestliže plánuje ženich jen košili a kšandy, sako nechte doma.

Když však bude pozvánka určovat vaše oblečení a nevěsta si přeje všechny hosté v jedné barvě, oblékněte si tu svítivě žlutou barvu, i když se vám vůbec nelíbí.

jaké šaty na svatbu jako host

 

Do kostela se zakryjte

Při volbě outfitu jako host na svatbu je důležité respektovat i místo konání svatby. Speciálním místem je dozajista svatba v kostele. Do něj je vhodné mít zahalená ramena a paže. Také tu rozhodně není prostor pro příliš odvážné a sexy oblečení nebo něco příliš excentrického. Takové věci si nechte raději na jiné příležitosti. Vhodné nejsou ani hluboké výstřihy nebo mini sukně.

 

Nikdy, ale opravdu nikdy byste neměla svým vzhledem zastínit nevěstu. Je to její den a ne váš.

 

Svatba pod širým nebem může být i neformální

Čím dál více párů dává přednost neformálnějším svatbám na zahradě, v lese nebo jinde pod širým nebem. Jestliže i vy máte v plánu účast na neformální svatbě, máte mnoho možností, co si na sebe obléknout. Ale i tak se pořád jedná o společenskou událost, takže roztržené džíny a tílko se špagetovými ramínky vhodné nebudou. Stejně tak se nehodí obepnuté minišaty s velkým výstřihem či příliš sexy oblečení.

Styl oblečení je každopádně více uvolněný. Vyberte si oblečení z pohodlných látek. Hezky vypadají letní šaty s potiskem v lichotivých barvách. Nehodí se flitry a ani třpytivé doplňky. Boty zvolte na podpatku nebo balerínky, které budou nejspíš pohodlnější.

 

Poloformální svatba

Hodně svateb bývá v kategorii „semi forma“. To je poměrně ošemetný předepsaný oděv. Zde velmi záleží na tom, kde se obřad a pozdější oslava koná. Když na pozvánce stojí „semi formal“, „dresy casual“ nebo „festive attire“, vezměte si šaty nebo kostýmek.

Když se koná obřad před šestou večerní, volte šaty či kostýmek ve světlých barvách. Na večer už se hodí spíše tmavší šaty.

šaty na svatbu jako host

 

Na luxusní svatbu vyberte ty nejlepší šaty

Když uvidíte na pozvánce v kolonce dress code poznámku „formal“ nebo „black tie optional“, berte to nejlepší, co doma máte. Čeká vás totiž velmi významná společenská událost, na které se očekává skutečně elegantní a vyšperkované oblečení. Tato svatba rozhodně neformální nebude.

Na den se hodí koktejlové šaty v délce tak akorát. Nehodí se minisukně a příliš krátké rukávy. A rozhodně ne špagetová ramínka. Váš vzhled by měl být vyvážený.

Na formální svatbu si můžete obléknout i dlouhé šaty. Skvělou volbou budou především tehdy, koná-li se obřad a oslava večer.

 

Black Tie a White Tie

Takto předepsaný styl oblečení evokuje honosnost a luxus. Svatby, kde je předepsaný „black tie“ se konají většinou večer a je vyžadováno ryze společenské oblečení. Pánové mají mít smoking a dámy dlouhé společenské šaty či luxusní koktejlky. Hodí se krajka, šantungové hedvábí, samet, satén apod.

 

Nezapomeňte na doplňky a detaily

Až se budete chystat jako svatební host na svatbu, nezapomeňte na doplňky a detaily. Ty totiž doladí váš celkový vzhled k naprosté dokonalosti. Také ho ale mohou dost pokazit. Nebojte se doplňků, které třeba jindy nenosíte. Zkuste třeba ten květinový věneček, co se vám tak líbí nebo tu soupravu šperků, kterou máte schovanou ve skříni a neměla jste ještě možnost si ji někam vzít. Vynechte ale hodinky, které se na zápěstí nehodí, pokud tedy nejsou navrženy jako šperk.

A jestli si nejste jistí s tím, co si vzít na sebe, zeptejte se nevěsty nebo svatební koordinátorky.

Snubní prsteny od českého výrobce

Plánujete svatbu? Pak jistě budete řešit jednu z nejdůležitějších věcí – snubní prstýnky. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit českou společnost Danfil, která je přímo výrobcem. Ceny za pár začínají již od 9119 Kč.

Jako příjemný bonus je možnost rytí do prstýnků (např. iniciály a datum) ZDARMA.

Martina Mádlová

autorka webu Svatby.net
Kategorie: Na svatbě
Publikováno: 28.8.2018

Mohlo by vás také zajímat…

Domácí mazlíčci na svatbě? Na co musíte myslet

Domácí mazlíčci na svatbě? Na co musíte myslet

Máte doma domácího mazlíčka a nedovedete si představit, že byste ho ve svůj velký den nechali doma? Tak ho vezměte na svatbu s sebou. Doba, kdy se nechávali domácí mazlíčci doma už pominula. V současné době je i trendy psy a kočky brát na svatbu...

Svatební etiketa aneb pravidla chování na svatbě

Svatební etiketa aneb pravidla chování na svatbě

Ať se již jedná o vaši vlastní svatbu nebo se jí účastníte coby svatební host, v každém případě je dobré se seznámit alespoň se základními pravidly svatební etikety. Vyhnete se tak nepříjemným situacím, kdy si v některých chvílích nebudete zcela...

Inspirace na svatební dary pro novomanžele

Inspirace na svatební dary pro novomanžele

Dostali jste pozvánku na svatbu? V tom případě před vámi stojí nelehký úkol – vybrat svatební dary pro novomanžele. Je totiž třeba se nejenom dokázat trefit do vkusu novomanželů, ale zároveň také odhadnout, co by je opravdu potěšilo nebo co...