Tolik plánování a stresování před Vaším velkým dnem D a najednou je tu svatba a celý den uteče strašně rychle. Ze svatby zbudou krásné vzpomínky, které je taky potřeba nějak uchovat. Říká se, že nejvíce financí by se mělo investovat právě do fotografa, který Vám den zvěční navždycky. Protože časem se přeci jen vzpomínky lehce rozplynou, ale fotky Vám nikdo nikdy nevezme. Proto byste výběr svatebního fotografa rozhodně neměli podcenit.

Kdy začít vybírat?

Pokud si chcete opravdu vybírat z různých nabídek fotografů je potřeba začít hledat tak rok dopředu. Možná Vám to přijde moc brzy, ale ti opravdu kvalitní fotografové mají na další rok termíny zamluveny celkem rychle. Určitě nebudete chtít brát co zbude, ale budete nespíš porovnávat různé fotografické styly a nabídky, které Vám jednotliví fotografové poskytnou.

Jakého svatebního fotografa vybrat

Jak poznám kvalitní fotografie?

Je potřeba dopředu si říct jaký styl fotografií se Vám líbí a podle toho hledat. Pokud nebudete mít představu, můžete si vyhledat jednotlivé fotografy a prozkoumat jejich portfolia. Uvidíte jaký styl fotografií Vás osloví. Při pohledu na fotky byste měli cítit emoce, které by na kvalitních fotografiích měly být zachyceny. Pokud to pro Vás nebudou jenom obrázky, ale příběh dvou lidí a na fotky si vzpomenete ještě pár dní potom, tak jste pravděpodobně narazili na fotografa, který umí opravdu zachytit sílu okamžiku.

Rozhoduje o výběru svatebního fotografa cena?

Navenek to vypadá, že je svatební fotograf jenom člověk co má cit a umí zmáčknout spoušť. Ale kdyby to bylo tak jednoduché, tak si fotíme vše sami a nehledáme experty. Když se nad tím člověk zamyslí, tak udělat dobré fotky je sakra umění.

Fotograf většinou tráví na svatbě celý den a musí se neustále soustředit. Správný fotograf by měl splynout s davem a měl by být prakticky neviditelný, aby byly fotky co nejpřirozenější. Měl by umět zachytit ten správný moment, který stojí za zvěčnění. Dalším důležitým aspektem je také znalost světla a úhlů, které jsou důležitou součástí kvalitního fotografování.

A nejde jen o samotné fotografování, ale také o následnou práci s fotkami, která je časově náročná. V neposlední řadě je potřeba také kvalitní vybavení fotografa.

Všechny tyto aspekty se potom rozhodně projeví na ceně. Ale najít kvalitního fotografa také není úplně snadné. Tímto povoláním se živí strašně moc lidí, ale ne všichni oplývají právě přirozeným fotografováním. Fotka Vám prostě musí něco říct – emoce a příběh, na které si při prohlížení Vašich fotek hned vzpomenete.

O výběru svatebního fotografa by neměla rozhodovat pouze cena

Jaký styl fotografií vybrat?

Ano i fotografování má své styly. Styl focení si můžeme rozdělit do 3 skupin: tradiční svatební fotografie, reportážní svatební fotografie a umělecké svatební fotografie. Někdo se zaměřuje jen na jeden styl focení a někdo kombinuje všechny styly dohromady podle toho jak si v tu chvílí žádá situace. Nejlepší je samozřejmě kombinace všech stylů. Asi byste nechtěli mít ze svatby pouze fotky, na kterých se pózuje a neukazuje se pravá zábava a radost z Vašeho dne.

Tradiční svatební fotografie

Fotografie jsou předem promyšlené a většinou zinscenované. Fotograf velmi často zasahuje do centra dění. U takového fotografa nečekejte žádnou velkou kreativitu, v podstatě se jedná jen o nacvičené pózování před objektivem, které praktikuje na všech svatbách. Na druhou stranu takové fotografie s rodinou, s přáteli a se svědky nechybí na žádné svatbě. Svatební album by ale nemělo být tvořeno jen těmito fotkami.

Reportážní svatební fotografie

Oproti tradičnímu stylu fotograf vůbec nezasahuje do děje. Fotí vše tak jak opravdu je. Na takových fotkách nemusí být vše perfektní a dokonalé. Takové fotky ve Vás budou vyvolávat přesně takové pocity, jaké jste v tu chvíli cítili. Fotograf by měl umět v tomto případě splynout s davem. Měl by sledovat každičkou situaci, aby v pravý čas zachytil kouzlo okamžiku. Reportážní styl zachycuje reálné okamžiky a pocity a tradiční styl tyto okamžiky a pocity jen vytváří.

Umělecké svatební fotografie

Umělecké fotografie mohou kombinovat jak tradiční, tak reportážní styl. Fotograf vyhledává různé netradiční úhly a kompozice a následně si hraje s úpravou fotek. Ale jako všechno i tady je něco moderní určitou dobu a potom už bývají různé techniky zastaralé. Vylepšování fotek by mělo být jen za účelem zlepšení kvality fotografie a ne k přidávání různých speciálních efektů.

Je důležité se s fotografem potkat před svatbou?

Při hledání fotografa si musíme uvědomit, že s tímto člověkem budeme sdílet jeden z nejdůležitějších dnů v životě. Je tedy důležité si s fotografem sednout a zjistit, jestli jste naladěni na obdobnou notu. Jaký fotograf je, můžete poznat už jen ze vzájemné komunikace. Důležité je se před svatbou potkat a poznat se osobně.

Nejde jen o to, že si vyspecifikujete Vaše přání a představy, ale také jde o osobnost fotografa. Správný fotograf by Vám měl vyjít vstříc s požadavky, respektovat Vaše přání, měl by mít podobný pohled na věc. Měl by Vám zkrátka sednout i lidsky. Hlavně vy musíte mít pocit, že mu můžete svěřit Váš svatební den.

Výběr svatebního fotografa je velmi důležitý. Nepodceňte to

Jaký rozsah služeb svatební fotograf nabízí?

Fotografové nabízí také různé balíčky služeb. Záleží na Vás jak dlouho chcete, aby fotograf na svatbě fotil, kolik fotek budete chtít nafotit, kolik vyvolat. V balíčcích můžete také najít nabídky fotobuněk a různých příslušenství k focení. Většinou se v základních balíčcích udává základ focení v rozsahu 8 hodin, několik stovek fotografií v elektronické podobě a několik tištěných fotek. Potom se balíčky dále liší počtem hodin, fotografií a možných nabízených příslušenstvích. V tomto případě záleží opravdu na Vás, v jakém rozsahu chcete mít svatební den vyfocený. Některý fotograf částečně zajistí i pořízení snímků ve fotokoutku, kde doporučujeme použít nejrůznější rekvizity a mezi nimi rozhodně i fotorám.

Kvalitní fotograf zkrátka stojí za to hledání a peníze. Svatební den strašně rychle uteče a pak Vám zbudou už jen fotky. A vždy, když se na ně podíváte, se vrátíte zpátky do Vašeho dne a připomenete si ty krásné okamžiky, které jste v tu chvíli zažívali. Fotografa proto vybírejte podle citu a rozumu. Pokud se Vám budou líbit jeho fotografie, sednete si lidsky a nebudete se bát vložit do něj Vaší důvěru, tak jste našli toho správného.

Není od věcí si na svatbu pořídit také Instax či Polaroid! Vytvoříte tak skvělou zábavu pro Vaše hosty! Instax se hodí jak na českou, tak slovenskou svatbu!