S termíny jako je diamant, briliant nebo zirkon se zcela určitě setkáte v momentě, kdy budete vybírat zásnubní prsten. Víte, jaký je mezi jednotlivými kameny skutečný rozdíl?
Vybrat zásnubní prsten není jen tak. Musíte vědět, z jakého kovu má být vyrobený, vybrat správnou velikost i dokonalý drahý kámen.
Nejčastěji se volí jeden zasazený do středu prstenu. Jasně tak ukazuje, k jaké příležitosti prsten patří.
Některé prsteny ale mívají i více kamenů, ale jeden by měl být vždy dominantní.
Pro svou trvanlivost a nádherný lesk se nejčastěji volí diamant s briliantovým výbrusem. Svou hodnotu si uchovává navždy.
Levnější alternativou jsou pak zirkony. Jedná se o takřka dokonalou náhražku, ale po čase ztrácí svůj lesk a kamen začne být matný.
Výběr vhodného kamenu ovlivňuje i váš rozpočet. Částku, kterou můžete do prstenu investovat, si ujasněte předem. Jejich cenu ovlivňuje váha použitého materiálu, pracnost a použité kameny. A s těmi se teď podrobně seznámíme.
Diamanty vydrží navždy
Diamant je nerost – krystalická forma uhlíku, která vzniká v zemském plášti za vysokých teplot a velkého tlaku (přečtěte si o diamantu na Wikipedii). V posledních letech se však stávají populárními i laboratorní diamanty, které jsou vytvořeny v laboratoři za podobných podmínek. Tyto diamanty mají stejné fyzikální a chemické vlastnosti jako přírodní diamanty, ale prsteny s lab-grown diamanty mohou být často cenově dostupnější a jejich výroba je považována za etičtější a udržitelnější.
Díky své struktuře mají diamanty mnoho zajímavých vlastností. K nejdůležitějším patří bezesporu jejich obrovská tvrdost, velmi vysoká teplota tání, nejvyšší index lomu ze všech přírodních látek či chemická odolnost. Dá se označit za ideální drahý kámen.
Protože ale nic není dokonalé, má i diamant jednu nevýhodu. Je velmi křehký. I když dokáže odolat tlaku, který je na něj vyvíjen, náraz ho může snadno zničit.
Z tohoto důvodu se přestal používat původní Tolkowvského brus, který křehkost ještě více podtrhl.
Přírodní diamanty v sobě mívají velký počet nečistot, bývají šedé, černé nebo v různých odstínech od žluté po hnědou. Dokonale průhledný a ve šperkařské kvalitě je jen minimální množství vytěžených kamenů.
Mezi velkou vzácnost se řadí barevné diamanty (fancy diamonds). Za takový diamant už ale zaplatíte nemalé peníze. Mezi vzácné barvy patří růžová, modrá, zelená.
Diamanty se v současné době těží na několika místech na světě. Největšími producenty jsou státy jako Botswana, Rusko a Kanada.
Používají se v mnoha různých oborech, ale nejvýznamnějším je určitě šperkařství. V něm se ale nemohou použít surové kameny. Za pomoci výbrusu se upravují. A jeden z nejznámějších výbrusů je briliant.

Brilianty – jaký je v nich rozdíl oproti diamantům?
Briliant není jiný kámen, jak se mnozí domnívají.
Pokud máte zásnubní prsten s briliantem, je to také diamant, ale upravený briliantovým brusem.
Své jméno získal z francouzštiny (zářící nebo jasný). Vznikl kolem roku 1910, ale výpočet moderního briliantového brusu provedl v roce 1917 Marcel Tolkowski, který vypočítal ideální sklon úhlu faset. Ideální brus musí mít 57 faset (plošek) – jedna horní ploška, kterou se začíná brus, 32 horních a 24 spodních faset.
Světlo díky tomu může procházet diamantem. Odráží se a využívá celé barevné spektrum při maximální intenzitě. Právě proto patří brilianty k nejkrásnějším a nejelegantnějším kamenům, ideálním do zásnubních prstenů.
Jak se určuje cena diamantů a briliantů
Diamanty nepatří k nejlevnějším kamenům. Jejích cena se řídí velikostí, čistotou i vzácností barvy. U vybroušených diamantů se určuje tzv. metodou 4C:
- Carat – váha vybroušeného kamene v karátech, přičemž jeden karát má váhu 0,2 g. Nejedná se ovšem o stejný karát u zlata.
- Color – barva kamene. Čím méně je kámen zabarven, tím lépe, pokud se nejedná o fancy diamanty.
- Clarity – množství nečistot, prasklin a dalších vad.
- Cut – určuje, jak kvalitní je brus na diamantu.
Zirkony – náhražky, které od originálu nerozeznáte
Největší rozdíl mezi zirkony a diamanty je ten, že zirkon není přírodním produktem, ale jedná se o chemickou sloučeninu.
Takové kameny neobsahují nedostatky – výběžky, praskliny nebo rýhy. Při běžném pohledu ho laik od drahého kamene nerozezná. Při bližším zkoumání už se ale rozdíly dost patrně objevují.
V čem určitě zirkon nemůže diamantu konkurovat, je tvrdost. Zirkon má 8,5 a diamant 10, což už je dost podstatný rozdíl.
Proto už po roce nošení svého zásnubního prstenu můžete vidět, jak se kámen postupně „ošoupává“ a ztrácí svůj třpyt.
Diamant se bude na šperku třpytit bez ohledu na čas. Časem samozřejmě ztrácí lesk i kov, ten se však dá obnovit. Oproti tomu zirkon svůj ztracený třpyt už nikdy nezíská zpět.
Při nákupu zásnubního prstenu s briliantem se nenechte napálit
Řada prodejců nemá příliš dobré znalosti o drahých kamenech. Často se setkáte i s tím, že vám ukáží kameny, které označí jako brilianty, i když se vůbec nejedná o přírodní diamant.
Pamatujte, že kvalitní prodejce musí mít certifikát, který určuje kvalitu kamene (barvu, počet a charakter nečistot, váhu a velikost).
V certifikátu musí být uveden i původ kamene a možné úpravy. V České republice mají prodejci nejčastěji certifikáty od České gemologické laboratoře.
Nejuznávanější certifikáty vydává The Gemological Instituce of America. O ty je ale nutné většinou speciálně žádat a nejsou vydávané pro kameny pod 0,3 ct.
V Evropě pak ke známým patří i certifikáty Hoge Raad voor Diamant a The European Gemological Laboratory.
Pokud vám prodejce nebude schopný poskytnout platný a uznávaný certifikát, otočte se a běžte jinam. Pravé diamanty nejsou levnou záležitostí a podvodníků, kteří se snaží důvěřivé zákazníky napálit, je mnoho.
Kvalitní zásnubní prsteny s briliantem, ke kterým získáte zmíněný certifikát, můžete zakoupit např. na webu brilianty.cz.
Je lepší zásnubní prsten s diamantem nebo zirkonem?
Pravděpodobně neexistuje žena, která by zásnubnímu prstenu s pravým diamantem odolala. Pro některé může být důležitý i fakt, že briliant je i poměrně dobrou investicí.
Avšak zirkon nemusí být jen levnější náhražkou. Svým leskem i odolností se diamantu velmi přibližuje.
Jeho hodnota ovšem s časem pomíjí. Záleží také na tom, jak dlouho a jak často bude prsten nošen na ruce. Pokud má být jen skvostnou připomínkou nádherného okamžiku nebo šperkem, který sundáte jen výjimečně.
Také rozdíl v ceně není zanedbatelný. Neměl by ale být tím nejdůležitějším hlediskem při výběru zásnubního prstenu.
Možná je lepší počkat o něco déle, nějaké peníze našetřit a koupit prsten s třpytivým briliantem než zbytečně šetřit na nepravém místě. Zásnubní prsten má být navždy a kupujete ho (snad) jen jednou za život.