Svatba může být malá, rodinná, luxusní, neformální, okázalá, skromná i omračující. Záleží jen na vašem vkusu, preferencích a rozpočtu. Abyste si to mohli rozmyslet ještě předtím, než se vrhnete do příprav svého dne D, přinášíme malý přehled, na co všechno byste v souvislosti se svatební hostinou neměli zapomenout.

Důležité je dohodnout se

Častým problémem svateb je, že jeden z páru prosadí ve všem svůj vkus. Ten druhý se buď nechce v přípravách tolik angažovat, nebo se nechce hádat, takže ze svých požadavků ustoupí. A to může být pro samotnou svatbu velký problém. Pokud to bude pro jednoho z páru protrpěný den, bude se těžko jednat o začátek spokojeného manželství. Proto by se měli oba snoubenci na místě, menu, počtu hostů a dalších detailech domluvit společně a vyjít si vzájemně vstříc.

Místo obřadu ovlivňuje termín svatby

Oblíbená místa svatebních obřadů, jako jsou hrady, zámky, nejexponovanější radnice, ale i atraktivní parky a další přírodní lokality a také významné kostely u církevních sňatků, mají obvykle termíny o víkendech zamluvené na dlouho dopředu (třeba i rok). Proto začněte místem obřadu a podle možného termínu pak plánujte vše ostatní.

Kam na hostinu

Podle počtu hostů a financí si můžete vybrat v podstatě ze čtyř variant míst pro svatební pohoštění.

Doma

Pokud nebydlíte právě na zámku, uspořádat doma lze jen svatbu velmi komorní s minimem hostů. Ale i v takovém případě můžete buď hostinu uspořádat vlastními silami (nejlevnější verze), nebo s cateringovou firmou (pohodlnější verze).

Vlastními silami doporučujeme pořádat jen méně formální pohoštění pro hosty a ideálně třeba ve formě rautu. Svatební raut zvládnete i svépomocí, zvlášť ve formě studeného bufetu. Čím méně lidí na takové svatbě máte, tím lépe. Není nic horšího než snaha nacpat pohoštění včetně klasické svatební tabule do panelákového bytu.

Pokud se ale pro domácí prostředí rozhodnete, nezapomeňte si zajistit dostatečné množství stolů a židlí a jednotné prostírání. Je vhodné mít k dispozici i doma někoho na výpomoc, pokud svatbu zajišťujete vlastními silami. Pokud nejste zvyklí hostit při slavnostních příležitostech větší množství lidí, je dobré si nastudovat i základní pravidla stolování a to, jak správně prostřít slavnostní tabuli.

Pronajaté místo

Pronajmout si dnes lze v podstatě cokoliv – od nádherné zahrady přes historické prostory až po venkovský statek. Důležité je si domluvit podmínky pronájmu tak, aby se z řešení případných škod nestala svatební noční můra. Zejména při bujařejších oslavách se nějaké nehodě s jídlem či nápoji v podstatě nedá vyhnout.

Podle toho, koho zvete, vybírejte i místo na hostinu. Nezapomeňte na dostatek parkovacích míst a prostor pro odložení věcí, který bude někdo hlídat. U venkovních variant počítejte i s mokrou alternativou, ať už se jedná o stany, případně jiný krytý prostor.

Dost lokalit vám rovnou doporučí i cateringovou společnost. Je to obvykle jednodušší, protože její zaměstnanci už budou lokalitu znát. Ale na řadu míst si můžete přivézt i catering vlastní. Důležitá je v každém případě obhlídka místa předem a naplánování místa pro slavnostní tabuli i formy pohoštění na svatbu. To může být buď jako servírované menu, nebo raut. Cateringová firma také musí vědět, kde bude mít zázemí.

Restaurace

Naprostá většina restaurací je schopna svatební hostinu uspořádat, a to jak v salonku, tak případně i v celém restauraci, pokud máte hodně hostů. Opět je důležité se domluvit předem, a to jak na menu, tak i na průběhu hostiny. V případě servírovaného menu je vhodné zjistit, zda nemá někdo nějaké dietní omezení. Nemusí jít jen o vegetariány. Roste i počet osob s intolerancí na lepek, laktózu a mnoho dalšího. Vyhnete se tak trapným okamžikům, kdy host nebude mít na svatbě co jíst.

Předem si prověřte, zda restaurace zajistí i svatební dort, sladký pult a další služby, například květinovou výzdobu. Většina to určitě bude umět, ale ne vždy tak, jak vy si přejete. Vše si jasně domluvte a potvrďte písemnou objednávkou.

To platí i o formě úhrady nápojů. O tom je samozřejmě dobré informovat i hosty, aby všichni jasně věděli, co platí rodiny novomanželů a co už si platí každý sám. V případě nějakého finančního limitu si jasně dohodněte, komu má obsluhující personál sdělit, že bude vyčerpán, a kdo případně může dohodnutý limit zvýšit. I to může zabránit případným nedorozuměním.

Hotel nebo jiné ubytovací zařízení

Hotely, venkovské statky a další ubytovací zařízení vám nabídnou to, co restaurace, ale k tomu navíc i možnost ubytování pro svatebčany, případně více možností pro zábavu. Opět je ale třeba si vše rezervovat včas, zejména při větším počtu hostů.

Jak by měla vypadat svatební tabule

Čím víc hostů, tím důležitější je profesionální obsluha. Uspořádání tabule nechte na restauraci nebo cateringové společnosti. Jen jim předem řekněte své představy a dohodněte si, co je a co není možné z hlediska uspořádání stolů, barevného ladění ubrusů, prostírání, květin, jídelního servisu apod.

Při dostatku financí se dá zajistit v podstatě cokoliv, ale musí na to být dostatek času. Speciální požadavky proto hlaste hned na začátku jednání. Nenechávejte si ani pro profesionály nějaká těžko splnitelná překvapení na poslední chvíli.

Varianty uspořádání

Tvar tabule by měl odpovídat počtu hostů, velikosti prostor i formě toho, jak se podává občerstvení. U menšího počtu lidí si vystačíte s jedním dlouhým stolem (tabule ve tvaru písmene I), nebo s dlouhým stolem kolmo na menší stůl v čele (tvar písmene T). 

S větším počtem hostů je komplikovanější tvar slavnostní tabule, a to buď do písmen U a E, nebo ještě komplikovaněji. Další variantou je svatební tabule pro novomanžele, svědky a nejbližší rodinu s tím, že další hosté sedí u dalších samostatných stolů v sále. Ty nejčastěji bývají kruhové nebo oválné.

Zasedací pořádek má svá pravidla

Zasedací pořádek se buď řeší jmenovkami na stolech, zasedacím pořádkem se jmény vyvěšeným u vchodu, nebo hosteskami, které uvádějí hosty na jejich místo. U většího počtu stolů si je očíslujte.

Ženich a nevěsta by měli sedět přímo proti vstupu pro hosty, a to v čele tabule. Pokud je v čele celý

stůl, sedí uprostřed, nevěsta vpravo od ženicha. Po jejich stranách sedí rodiče novomanželů, vždy na opačné straně, než sedí jejich potomek. Pokud je pár rozvedený, měli by na hostině sedět spolu, ale někdy již mají nové partnery. V takovém případě záleží na dohodě obou stran, jak to vyřeší. Vedle rodičů sedí svědci se svým doprovodem a další hosté. Čím blíže k novomanželům, tím je místo čestnější.

U svatební tabule by se vždy měly střídat dámy s pány a svatebčané z rodiny nevěsty s hosty ze strany ženicha. Další hosté mimo rodinu už mohou mít méně formální uspořádání, ale je vhodné myslet na to, aby se hosté měli o čem bavit.

Svatebčany tak usazujte podle věku, případně zájmů, pokud o nich víte. Na skutečně velkých svatbách bývají i samostatné stoly pro dětské hosty. Jejich rodiče je vhodné posadit tak, aby měli své děti na dohled, případně k dětem posadit někoho, kdo je bude hlídat.

Ubrusy a prostírání

Slavnostní tabule je sama o sobě ozdobou místa konání svatební hostiny. Záleží ale jak na výběru ubrusů a prostírání, tak i na květinové výzdobě, případně dalších dekoracích. Vše by mělo ladit barevně i stylově s jídelním servisem a také odpovídat místu konání hostiny. Na samostatné stoly vedle tabule pro další hosty je samozřejmě třeba mít s tabulí ladící vybavení, třeba oválné ubrusy ve stejné barvě jako je na hlavní tabuli.

Svatební menu

Klasická svatební hostina by měla mít předkrm, polévku, hlavní chod a dezert. Můžete to být česká klasika, případně něco méně obvyklého, ale vždy by to mělo odpovídat tomu, koho na svatbu zvete. Pokud je jedna rodina spíše konzervativní, nebo z venkova, je vhodné vsadit spíše na nějaké tradičnější menu. Mladší hosté, případně rodiny z větších měst určitě uvítají i něco ze světa, případně méně tradiční pokrmy.

Nezapomínejte, že ne všichni chtějí pít alkohol. Proto byste vždy měly mít variantu bez alkoholu, ať už jde o daný nápoj v nealkoholické verzi, nebo alternativu. Pro děti i teenagery je nealkoholická verze samozřejmostí, ale je vhodné odlišit malé děti od starších, třeba i v nabídce nápojů.

Svatební dort a sladký bar


Co by to bylo za svatbu bez sladkostí? Slavnostní krájení svatebního dortu ženichem a nevěstou patří ostatně k nejobvyklejším tradicím svatebních hostin. Svatební dorty mohou mít klasické i zcela netradiční tvary i chutě. Pokud máte obří několikapatrový dort není nutné to přehánět s dalšími sladkostmi, ale i tak je na většině svateb k dispozici sladký bar se zákusky, ale klidně i nakrájeným ovocem, ovocnými saláty apod. Hosté by měli mít šanci si dát ke kávě to, na co mají chuť.

Výslužka – česká tradice

Na českých svatbách se obvykle dává hostům výslužka. Někdy se vozí předem, jindy se dává v krabičkách při odchodu ze svatební hodiny. Ale není to podmínkou. Záleží na tom, co vaši svatebčané očekávají. Výslužka se hodí spíše k tradičnějším svatbám.

Pomoc se svatbou

Pokud si nejste jisti, že všechno zvládnete sami, můžete si najmout svatební agenturu, nebo alespoň svatebního koordinátora. Pomohou vám všechno naplánovat i zrealizovat bez zbytečného stresu. Nebo se můžete poradit třeba se starším sourozencem, který už má svatbu za sebou.

Každopádně mějte na paměti, že svatba není konec světa, ale mělo by se jednat o začátek něčeho krásného. Nenechte si ho zkazit hádkami. Obětujte něco ze svých ambic a myslete víc na to, co chce ten, koho milujete. Ale šťastní můžete být, i když si zajdete jen na oběd ve čtyřech se svědky. Moji rodiče spolu po takové miniaturní svatbě byli šťastní a spokojení celý život.