Uvažovat o svatebních šatech by každá nevěsta měla začít v dostatečném předstihu před svatbou. Minimální doba je šest měsíců. Vybrané šaty by pak měla mít už tři měsíce před ní. Víte, jak při výběru postupovat správně?

Zkoušení svatebních šatů patří dozajista mezi nejkrásnější okamžiky před svatbou. Zároveň je to ale období dosti stresující, protože nejedna nevěsta má strach, že si vybere špatné šaty, které jí nebudou sedět, budou nepohodlné nebo na její postavu ty pravé. Naštěstí je dnes výběr opravdu široký. Takže každá nevěsta nakonec objeví své šaty snů.

Šaty volte podle stylu své svatby

V první řadě si musíte promyslet, jaký styl svatby chcete. Na klasický svatební obřad se dobře hodí dlouhé bílé šaty s vlečkou a závojem, klidně i s rukavičkami. Na méně formální obřad už se hodí i kratší šaty a třeba v pastelových barvách. Kdo se vdává po několikáté, může si vzít v podstatě jakékoliv společenské šaty nebo kostýmek.

půjčovna svatebních šatů

Střih šatů

Svatební šaty mají zvýrazňovat přednosti vaší postavy a zakrývat případné nedokonalosti. Až je budete vybírat, dbejte na to, aby vám střihově opravdu seděly. Vezměte si sebou dobrou kamarádku, maminku nebo kohokoliv, kdo vám pomůže svým názorem dobře vybrat.

Hladké šaty na tělo vaši postavu zvýší a zvýrazní její křivky. Nabírané šaty vaši postavu zase naopak opticky sníží a drobné nedokonalosti zakryjí. Na vysokou postavu se hodí dostatečně dlouhá vlečka. Nižší postava a kratší nohy hodně vytěží z bot na vysokém podpatku. Jestliže máte hezká prsa, volte šaty s odhalenými rameny, volnými zády a hlubokým výstřihem. Rukávy a zahalená záda se hodí na rovná a široká ramena.

Krátké či dlouhé svatební šaty?

Obvyklou volbou každé nevěsty jsou dlouhé šaty až na zem, aby vypadala co nejvíc jako princezna. Ale co když vůbec jako princezna vypadat nechcete? Rozhodně se toho nebojte. Buďte trochu rebelka a zkuste si klidně i kratší šaty. Ukažte své krásné nohy.

Krátké šaty se ale rozhodně nehodí do kostela, tam je obřad hodně formální. Na radnici nebo venku na zahradě už to ale vůbec nevadí. A oceníte to zejména tehdy, když bude venku parné léto. Samozřejmě se vyhněte lacinému střihu a špatnému materiálu. Doplňte je vhodnými šperky a závojem.

Jednoduché nebo se zdobením?

Při výběru svatebních šatů klidně vyzkoušejte i několik stylů. Šaty totiž často vypadají na ramínku úplně jinak než na člověku. Nezapomeňte, že v jednoduchosti je krása, Proto dejte pozor na to, abyste celý vzhled zbytečně nepřekombinovala.

Jednoduchý střih šatů je vhodnější pro výraznější ženy s barevnými vlasy a štíhlou figurou. Větší prsa nebo silnější ruce se dobře schovají v krajce. Ke krajkovým šatům se moc nehodí dlouhé závoje. Ty se ostatně příliš nehodí ani k příliš zdobeným šatům.

Pamatujte na to, že zdobení šatů a závoje musí ladit. Při zkoušení šatů si upravte vlasy co nejvíc tak, aby odpovídaly vašemu svatebnímu účesu. K jednoduchým šatům se dobře hodí výrazné šperky. U hodně zdobených šatů už volte něco jednoduššího.

Jaké vybrat svatební šaty

Vhodné svatební šaty pro silnější ženy

Ani silnější ženy nemusí zoufat nebo se před svatbou trápit šílenými dietami. Svatební salony mají velký výběr i ve větších velikost a takovým ženám i padne nejvíce stylů. Určitě se ale pro ně nehodí střih šatů připomínající mořskou panu. Ty sluší opravdu jen hubeným ženám se štíhlým pasem a malým zadečkem. Nehodí se ani široké tylové sukně. V případě větších prsou se vyhněte příliš zdobenému živůtku. Skvělým střihem pro vás budou šaty se širokými ramínky a zdůrazněním pasu.

Volte pohodlí

Ve vámi vybraných svatebních šatech se musíte cítit naprosto pohodlně. Až si je budete zkoušet, otočte se kolem dokola, sedněte si v nich, ohněte se, zvedněte ruce nebo si klidně i párkrát poskočte. Jen tak zjistíte, zda-li vás nikde neomezují.

Půjčení nebo koupě šatů?

Nevíte, zda si chcete šaty koupit nebo půjčit? V takovém případě je velmi důležitá částka, kterou můžete a chcete do šatů investovat. V současné době je moderní hlavně půjčování šatů. Jestliže ale chcete mít něco, co na sobě ještě nikdo neměl, kupte si krásné a nové šaty. Dají se koupit třeba při výprodeji staré kolekce za velmi výhodné ceny.

Ceny půjčovného se pohybují podle kvality materiálu šatů, složitosti střihů i značky. S nejlevnějšími se vejdete do 5000 Kč. Dražší kousek už vás vyjde klidně i na 20 000 Kč. Některé salony zahrnují do půjčovného i doplňky (závoj, kabelka, deštník, bolerko apod.).

Můžete se také rozhodnout, že si necháte šaty ušít na míru. Třeba proto, že pro vás znamenají symbol vaší lásky nebo je chcete uchovat pro další generaci. Takové šaty ovšem vychází opravdu draze. Klidně na dvacet i víc tisíc. A nikde není psáno, že se budou další generaci líbit nebo dobře padnou.

Samozřejmě koupené i šité šaty na míru lze později prodat, ale není to tak jednoduché, protože vaše šaty sednou jen malému procentu nevěst. Každá žena je zkrátka jiná.

Ať už se rozhodnete pro zapůjčení svatebních šatů nebo pro jejich nákup, vždy si je dobře vyzkoušejte a věnujte pozornost i kvalitě zvolených materiálů. Pokud zvolíte služby kvalitních svatebních salonů, máte jistotu, že se vám bude věnovat odborná obsluha a šaty vám dokonale padnou. Tam, kde vám nedokáží s ničím poradit, raději nechoďte.

Svatební šaty přizpůsobte i své svatbě

Pár rad na konec

Hotové, upravené šaty si vyzvedněte nejdéle týden před svatbou. Vybírejte je v dobré náladě, na celý den si udělejte volno, aby vás nic netlačilo a výběr jste zbytečně neuspěchala. Svatební salon volte ideálně podle doporučení. Dobrá prodavačka se na vás podívá a ihned vám přinese šaty, které k vaší postavě budou sedět.