Vybrat konkrétní datum svatby, to je jedna z vůbec prvních položek, o které musí snoubenci rozhodnout. A přestože se to může zdát jako banalita, vybrat to správné datum může být někdy docela oříšek.

Navíc, pokud zaváháte, můžete snadno zjistit, že pro vámi zvolený termín jsou již všechna zajímavá místa pro svatební obřad rezervovaná.

V článku se dočtete, jaká pozitiva a zároveň úskalí mají sňatky uzavřené v jednotlivá roční období a dny v týdnu.

Je lepší letní nebo zimní svatba?

Na výše uvedenou otázku jednoznačnou odpověď nikdy nedostanete. Samozřejmě platí, že každé roční období má své pro a proti. Obecně lze však říct, že nejvíce svateb se uskuteční v rozmezí dubna až září – tedy v období, kdy obecně panuje nejpříznivější počasí. Především letní měsíce si volí ti snoubenci, kteří si přejí mít svatební obřad pod širým nebem.

Letní svatba

Výhody:

  • větší naděje, že bude krásné slunečné počasí
  • v případě teplého dne stačí nevěstě pouze lehké šaty, nemusí řešit přioblékání
  • ideální období pro svatební obřad v přírodě nebo někde jinde v exteriéru
  • také svatební večer se může odehrát venku, navíc je dlouho denní světlo
  • v létě je dostupné čerstvé ovoce a zelenina jako doplněk občerstvení na svatebním rautu

Nevýhody:

  • mnohem větší obsazenost oblíbených svatebních míst (hrady, zámky, kaple apod.)
  • ceny za různé svatební služby často v nejvytíženějších měsících letí nahoru
  • někteří svatební hosté mohou mít na svatební den již naplánovanou letní dovolenou například někde v zahraničí
Jak vybrat termín svatby

Zimní svatba

Výhody:

  • mnohem více volných termínů i na velmi žádaných svatebních lokalitách
  • vzhledem k tomu, že v zimě se mnoho svateb nekoná, lze často získat výhodnější ceny rozličných služeb a ve výsledku výrazně ušetřit
  • většinou nebudete narážet na zádrhel, kdy zrovna na váš svatební termín plánují hosté dovolenou
  • v případě zasněžené krajiny získá svatební den neopakovatelný nádech romantiky a vy budete mít na památku fotografie, jaké jen tak někdo nemá

Nevýhody:

  • nutnost více vrstev oblečení při přesunech z místa na místo
  • při focení venku nebude mít pravděpodobně nevěsta fotografii, kde by byla pouze ve svatebních šatech
  • můžete se potýkat s nečekanými komplikacemi – horší sjízdnost silnic kvůli sněhové kalamitě, nepříjemné nachlazení apod.
Zimní svatba

Jaro a podzim

A jak je tomu v případě jarních a podzimních svateb?

Sňatku uzavřenému v květnu se jistě vyhnou pověrčiví jedinci, v historii se k němu vztahovaly samé nelichotivé pověry. Snad ta nejznámější z nich zní: „Svatba v máji, do roka máry.“ Na druhou stranu, právě květen je měsícem zamilovaných.

Výhodou jarních svateb je pak nádherně rozkvetlá příroda a velký výběr čerstvých sezónních květin. Podobně jako v případě podzimních dnů ale musíte počítat s rozmary počasí, teplý sluneční den vám dopředu nikdo nezaručí a je možné, že se ráno probudíte do chladného zamračeného dne.

Pokud vám bude počasí přát, při podzimní svatbě zažijete výjimečnou kouzelnou atmosféru, kdy například na svatební fotografování mezi pestrobarevnými listy stromů budete jistě ještě dlouho vzpomínat.

Jaký vybrat den?

Vůbec nejběžnějším dnem, kdy se uzavírají sňatky, je tradiční sobota. A není se čemu divit. Svatební hosté si nemusí složitě zařizovat volno ze zaměstnání a všichni si můžou dosyta užít svatebního veselí klidně až do ranních hodin následujícího dne. Tím dnem je totiž neděle, kdy opět většina z nás nemusí vstávat do práce a jenom kvůli tomu se tzv. „držet zkrátka“.

Druhým nejoblíbenějším dnem pro uskutečnění svatby je pátek. V tomto případě samozřejmě již více záleží na tom, kdy se uskuteční samotný obřad, někdy jej snoubenci posunou až do odpoledních hodin, aby i pracující hosté neměli problém jej stihnout. Večerní svatební zábava může být v tomto případě opravdu divoká, protože na vystřízlivění mají svatební hosté dokonce celý víkend.

svatba na jaře

Svatba mimo víkend

Není tomu však tak, že by se úplně všechny sňatky uzavíraly pouze v pátek a v sobotu. Možná vás překvapí, když obdržíte svatební oznámení od přátel, kteří se rozhodli vzít například ve středu, tedy přesně uprostřed pracovního týdne. Důvody mohou být různé, uveďme však alespoň ty nejčastější:

  • Zamilovaný pár se rozhodl spojit svou životní cestu v zajímavé datum. A to buď proto, že se jim jednoduše líbí, dobře vypadá na pozvánce a snadno se pamatuje, nebo z důvodu jeho magického či numerologického významu. Vzpomeňme například, že 6. 6. 2018 či 8. 8. 2018 byla středa. Zajímavý je také termín 8. 10. 2018, který se z obou konců čte stejně – a v tomto případě se jedná o pondělí.
  • Pokud touží snoubenci po svatebním obřadu uskutečněném na některém velmi populárním a vyhledávaném místě a zaváhají, může se snadno stát, že jejich vysněné místo má již všechny pátky a sobotu dlouhé měsíce dopředu zcela zaplněné. Jestliže však opravdu trvají na svatbě například na oblíbeném zámku, pak mají na výběr celou svatbu posunout na jindy anebo právě zvolit méně obvyklý den pro její konání.
  • Jednou z běžných příčin, proč se zamilovaný pár rozhodl pro svatbu v pracovní den, je touha po klidu. V sobotu může totiž na místě určeném pro svatební obřad probíhat jedna svatba za druhou a místo vychutnávání výjimečného životního okamžiku budete mít možná pocit, že jste se ocitly někde na běžícím pásu. Pracovní den je z hlediska svateb většinou méně hektický, koordinátoři se vám budou více věnovat a cukrářka nebude tvořit dort na poslední chvíli, protože před ním ještě dělala dva další a nestíhá.

Svatební den a volno v práci

A ještě nesmíme zapomenout zmínit jednu důležitou skutečnost, a tou je nárok na volno ze zaměstnání. Měli byste dostat jeden den přímo na svatební obřad a jeden další den na nutné zařizování (za jeden z těchto dnů dostane náhradu mzdy, druhý už ale bude neplacený). Také rodiče mají nárok na volno, pokud se jedná o svatbu jejich dětí. Čerpat volno ale můžou pouze jediný den, a to v termínu samotného obřadu.