Stavění svatební brány je poměrně dávnou tradicí, avšak zajímavostí je, že v každém kraji může mít zcela jinou podobu. Jen stěží proto lze říci, jak byste takovouto slavobránu měli postavit správně. Záleží totiž na vás, pro jaké možnosti se rozhodnete a jakou máte představu o výsledku. Zde jsou však některé tipy, které by vám mohly pomoci.

Svatební brána

Stavění svatební brány je oblíbeným zvykem hlavně na vesnici, avšak postupně se čím dál tím více rozšiřuje. Symbolika této slavobrány je rozloučení se svobodou, ať už ženicha, nevěsty, nebo obou. Tato brána se standardně stavěla k domu, kde žije nevěsta, a odkud se vydává na cestu manželství, přičemž opouští svobodu. V posledních letech je však tento zvyk využíván i jinak. Svatební brány se totiž často staví i přímo na obřadech, což patří mezi oblíbené tipy na přípravu svatebního dne.

Jak ji postavit?

Samotná svatební brána může mít mnoho různých podob. Ty původní byly většinou tvořeny velikou dřevěnou konstrukcí, která byla obalena smrkovým chvojím. Na ozdobu pak může sloužit například bílý krepový papír, kterým lze omotat konstrukci, případně vytvořit zdobné prvky jako jsou například papírové růže. Budoucí manželka se samozřejmě na stavění svatební brány nepodílí, je to úkolem jejích přátel.

V této době už však dřevěné konstrukce nejsou pro svou složitost příliš oblíbené. Moderním řešením mohou být například drobné železné konstrukce, do těch se pak vplétají různé větve a květiny. K tomu budete navíc potřebovat tenký drátek, kterým daný výplet dobře uchytíte, aby vše drželo na místě. Někdy se slavobrána namísto květin vyplétá také látkou, tu pak stačí jen dozdobit květinami a stuhou. Na slavobráně by neměl chybět ani nápis „novomanželům“. Jedná se o ceduli připevněnou na bránu. Na té může být nápis přející štěstí novomanželům nebo třeba krátká básnička. Další možností je také na bránu umístit ze stran dvě břízky, což je jednoduchým a efektivním řešením. Mezi ně pak stačí jen připevnit cedulku – a máte svou vlastní bránu.

Stavění svatební brány a související zvyklosti

U slavobrány postavené u domu musí nastávající manželka podle tradice projít pod ní. Celé události se účastní blízcí, sousedé a obyvatelé vesnice, aby jí popřáli hodně štěstí a zdraví. Poté přichází přípitek a také finanční vykoupení – jinak řečeno také šrank – ženicha, nevěsty, případně jejich rodinných příslušníků. Jedná se o milou tradici předcházející svatbu.

Další možností je také využít slavobránu přímo ve svatební den. Brána se mnohdy umisťuje do blízkosti páru při obřadu, tedy mezi snoubence a oddávajícího. Pokud je konstrukce dost velká, mohou stát také pod ní.

Proces stavění slavobrány nedoprovází mnoho pravidel. Jedná se o poměrně starou tradici, mnoho lidí si ji proto upravuje podle svých potřeb a představ.

Jak bránu vyrobit, nebo kde ji sehnat?

Svatební brána může mít mnoho podob a tvarů a záleží jen na Vás, jestli si troufnete na její samotnou výrobu, nebo zda se rozhodnete si ji na svatbu zapůjčit.

Pokud jste zdatní kutilové, určitě zvládnete svatební bránu vyrobit i sami. Nejčastějším materiálem, který je použit pro její výrobu je dřevo. Dá se použít i neopracované březové dřevo, které vypadá samo o sobě perfektně a je jako stvořené pro svatbu v boho stylu.

Pokud si na výrobu slavobrány netroufáte, nemusíte vůbec zoufat. Slavobránu si můžete zapůjčit a vybrat si z mnoha možných tvarů a barev. Slavobránov je na Vás případně skvěle připraven.