Výběr zásnubního prstenu je záležitostí, při které se nejeden muž pořádně zapotí. Musí správně odhadnout nejenom jeho velikost, ale také se trefit do partnerčina vkusu.

A co víc, nabídka je v současnosti opravdu pestrá, kdy kromě tradičního zlata je možné zvolit i variantu ze zlata bílého nebo růžového. A jsou také zásnubní prstýnky z platiny, stříbra a dalších kovů.

Většina z nich je osazena kamenem, některé jsou pouze jednoduché bez něj, další mají kamínků hned celou řadu. Jak se tedy vyznat v té nepřeberné záplavě různých zásnubních prstenů?

Co všechno si ujasnit před výběrem zásnubního prstenu

Než se vypravíte do klenotnictví, měli byste dopředu popřemýšlet o následujících bodech. Rozhodně vám to usnadní samotný výběr a nebudete se v nabídce cítit tak ztraceni. Zabráníte tím také tomu, aby vám prodejce „vnutil“ prsten, který jste nakonec vůbec koupit nechtěli.

1) Finanční možnosti

Každý muž by si měl dopředu uvědomit své finanční možnosti.

Ceny zásnubních prstenů se totiž můžou lišit až o desetitisíce korun a hodnota některých z nich se rovná i několika měsíčním platům.

U těch dražších s diamanty se jedná zároveň o zajímavou investici. Takový prsten se pak často dědí po generace, přičemž jeho cena narůstá.

Je však dobré pamatovat i na to, že ne každá žena stojí o drahé šperky. Jsou i takové, které považují klenoty za zbytečnost. V takovém případě se nevyplatí vydávat za prsten astronomickou částku.

Každopádně ani v takovém případě není ideální hledat mezi těmi nejlevnějšími.

Často totiž nebývají kvalitně zpracovány a byla by škoda, aby po pár měsících vaše partnerka brečela kvůli poškrábanému povrchu nebo ztracenému kamenu.

2) Druh kovu – na výběr není pouze zlato

Tradiční kovem je pochopitelně klasické žluté zlato. V poslední době mu konkuruje zlato bílé, jehož barva je způsobená tím, že se do něj přidává ještě nejméně jeden další kov, který je bílý.

Další variantou je ještě růžové zlato (též červené zlato), jehož teplý odstín je způsobený obsahem mědi.

V současnosti je oblíbené volit také jiné druhy materiálů, takže sehnat zásnubní prsten z jiného kovu již nepředstavuje žádný problém. Je ale dobré vždy vybírat mezi těmi, které mají určitou odolnost, tedy něco vydrží.

Pokud navíc vaše partnerka trpí alergiemi, je lepší nenápadně zjistit, zda jí nevadí také některý druh kovu.

Hypoalergenní je například dnes populární platina, která má stříbřitě bílý vzhled, je odolná proti korozi a nevyžaduje žádnou náročnou údržbu. Patří mezi nejdražší ušlechtilé kovy.

Pro citlivou pokožku jsou vhodné i klenoty z méně známého titanu, které jsou rovněž velmi odolné, navíc poměrně lehké a patří k těm levnějším.

Je pro ně typická neobvyklá šedivá barva, která jim ale na kráse neubírá, spíše naopak.

Výběr zásnubního prstenu

Na vzestupu je chirurgická ocel, která se opět řadí k nižší cenové hladině. Je lesklá, odolná, netrpí korozí a také ona je vhodná i pro alergiky.

Luxusnější variantou je damašková ocel neboli damastell, která v sobě kombinuje více druhů oceli. Výsledkem je originální vzhled v podobě zajímavé kresebné struktury.

Dalším volbou jsou zásnubní prsteny ze stříbra. Ty jsou většinou opatřeny rhodiováním. Tento proces nejen zabraňuje oxidaci, ale také vylepšuje jejich vzhled, takže jsou často k nerozeznání od bílého zlata.

Asi nejméně známé jsou prsteny z wolframu. Jsou velmi odolné proti poškrábání (mají dokonce větší tvrdost než ocel), ale zároveň jsou křehké. Vyznačují se dlouhotrvajícím leskem a jsou pro ně typické neobvyklé barevné odstíny.

TIP: materiálům snubních prstýnků se věnuje celý tento článek.

3) Extravagantní nebo raději decentní?

Výběr zásnubního prstenu nepodceňujte. Měl by odpovídat stylu partnerky

Odpovědět na tuto otázku si musíte sami. Záleží především na tom, jaká vaše partnerka je. Zda na sebe ráda upoutává pozornost, jaký styl šperků nosí a jestli by pravděpodobně chtěla nosit prsten každý den nebo spíše jen příležitostně.

Zásnubní prsten může být vyroben podle nejmodernějších trendů nebo naopak ve stylu vintage, kdy svým vzhledem připomíná dobu našich prababiček.

Dokonce existuje možnost nechat si vyrobit takový klenot přímo na míru podle vlastních požadavků.

Pokud chystáte zakoupit opravdu luxusní klenot a víte, že drahá polovička se jím bude chtít všude chlubit, je dobré pamatovat ještě na zhotovení makety.

Ta je k nerozeznání od originálu. Vaše budoucí žena se tak může pochlubit bez obav z drahé ztráty.  

 

4) Způsob osazení kamene či kamenů

Samotnou podobu prstenu z velké části určuje osazení kamenem či kameny. Úplnou klasikou je zásnubní kroužek ze zlatého kovu, na němž se skví jediný diamant, který má podobu briliantu.

Cena se pak odvíjí právě od jeho velikosti a zpracování. Pokud je prsten osazený jediným kamenem, říká se mu solitér.

Vyhledávané jsou také zásnubní prsteny se třemi kameny.  Nejčastěji jsou umístěny vedle sebe, prostřední z nich je dominantní a kromě samotné velikosti se může odlišovat například tvarem nebo druhem použitého drahokamu.

Existují i zásnubní kroužky, které mají dominantní drahokam a zároveň množství postranních kamínků, jež jsou umístěny v jedné až třech souběžných řadách.

Případně jsou kamínky osazeny v kruhu, čtverci nebo jiném tvaru, a to přímo okolo centrálního kamene, který tak ještě více zdůrazňují (tzv. halo osazení). Mohou být kolem dominantního diamantu či drahokamu uspořádány také hroznovitě, kdy opět podtrhují jeho krásu (tzv. hroznovité osazení).

Samozřejmě jsou i jednoduché kroužky bez kamene, a to hladké či zdobené rytím. Ale přiznejme si, že pro takovou příležitost to není úplně ono, zásnubní prsten by alespoň jeden kámen vždy mít měl.

5) Pořídit prstýnek s diamantem není povinnost

Právě drahokam je tím, co na zásnubním prstenu nejvíce upoutá pozornost. A i když si většina lidí automaticky vybaví zlatý kroužek s diamantem, není to jediná možnost, jak může tento symbolický slavnostní klenot vypadat.

Levnější variantou je zvolit osazení prstenu zirkonem. Ten je při kvalitním zpracování od diamantu téměř k nerozeznání.

Další možností je nahradit čirým diamant barevným drahokamenem. Tento trend je v posledních letech na vzestupu.

Z těch nejoblíbenějších musíme zmínit modrý safír, zelený smaragd, červený rubín nebo romanticky fialkový ametyst.

Ne neobvyklé je také použití citrínu, akvamarínu, topazu či českého granátu.

Zajímavě působí použití více různých druhů drahokamů na jednom prstenu.

Například centrálním kamenem je čirý diamant, ale okolo něj nebo po stranách jsou umístěny drobné safíry či smaragdy. Barevný kontrast činí takový prsten výraznějším a nepřehlédnutelným.

Výběr zásnubního prstenu - barevný diamant osazený menšími kameny

 

6) Jak určit velikost zásnubního prstenu

Vybrat správnou velikost zásnubního prstýnku často není úplně jednoduché.

Přitom vědět, jaký průměr zvolit, je nesmírně důležité, protože i malá odchylka by byla velmi znát.

Prstýnek musí být pohodlný, dobře se navlékat, nesmí být ale příliš volný a samozřejmě naopak ani moc těsný.

Podrobnosti o tom, jak správně určit velikost prstenu se dočtete v tomto článku.

Pokud se přece jen stane, že velikost úplně nesedí, není třeba zoufat, velikost je možné upravit. V některých klenotnictvích navíc provádí první úpravu zdarma.

Ať se již rozhodnete pro jakýkoliv zásnubní prsten, nezapomeňte, že nezáleží pouze na jeho vzhledu a hodnotě, ale také na samotném aktu předání.