Svatební proslov patří mezi tradice, které byste na svůj svatební den rozhodně neměli vynechat. Tato náležitost nemá přesně daná pravidla, může proto být složité se na ni vhodně připravit. Proslov by měl být hlavně osobitý. Co však dělat, pokud nejste řečník od přírody a nevíte si s tím rady? Jistě se vám bude hodit pár tipů, jak vůbec samotný proslov připravit, co by při něm mělo zaznít a jaké jsou jeho náležitosti.

Jak napsat svatební proslov

Základem pro skvělý svatební proslov je poctivá příprava. Při takovéto příležitosti se totiž nehodí improvizovat, mohlo by se totiž stát, že na místě zůstanete stát beze slova. Právě proto je dobré již nějaký čas před svatbou začít řeč připravovat. To, co by proslov na svatbě měl obsahovat, nelze říci obecně. Řídit byste se měli hlavně tím, jaké vztahy mezi vámi a novomanželi panují.

Nejsložitější částí celého proslovu je jeho samotný začátek. Jakmile totiž začnete mluvit, slova už pak budou plynout sama, je však potřeba překonat počáteční stres.

  1. Nejvhodnější je začít požádáním o pozornost, přičemž byste se měli představit – to však není potřebné na malých svatbách, pokud se všichni vzájemně znáte.
  2. Pro plynulý začátek můžete také poděkovat hostům za účast na svatbě.
  3. To, čím následně navážete, už záleží zcela na vás.
  4. Snažte se vytvořit osobitý proslov přímo pro tuto událost, není vhodné držet se obecných šablon, které můžete najít na internetu.
svatební proslov může novomanžele dojmout

Na co nezapomenout při psaní proslovu?

Na otázku, jak napsat proslov co nejlépe, neexistuje jednoznačná odpověď. Avšak existují určitá doporučení, na co byste ve své řeči neměli zapomenout. Vůbec není nutností snažit se vytvořit vtipný proslov, zábavy si užijete později ještě hodně. To však neznamená, že se musíte držet formálnosti. Právě naopak, nebojte se dát prostor osobitosti.

Základem, který by měl obsahovat každý proslov na svatbu, je především přání do společné budoucnosti novomanželů.

Můžete zakomponovat vaše společné zážitky a humorné historky, které odlehčí atmosféru. Obsah svatebního proslovu se lehce liší podle toho, kdo ho pronáší.

Čemu se vyhnout

Pokud se nejedná o velkou formální svatbu, pravidla proslovu jsou vcelku volná. To však neznamená, že neexistují věci, kterým byste se raději měli vyhnout. Některé situace by totiž mohly vést akorát k nepříjemným momentům pro všechny svatební hosty. Proto se ve svém projevu rozhodně vyhněte vulgárním výrazům.

  • Co se témat týče, zapovězené jsou bývalé vztahy ženicha i nevěsty. Hledět byste totiž měli hlavně do jejich společné budoucnosti, nikoliv řešit minulost.
  • Pozor si dejte také na nepatřičné zesměšnění nevěsty či ženicha. Pokud máte mezi sebou dobré vztahy, samozřejmě můžete najít prostor pro přátelské popíchnutí, ovšem důležité je najít tu správnou hranici.

Kdo by si měl proslov připravit?

Neexistuje žádné pravidlo, které by někomu přikazovalo pronést svatební proslov. Vše tedy záleží na domluvě. Pokud chcete někoho poprosit, aby pronesl proslov na vaší svatbě, myslete především na to, zda má vůbec daná osoba zájem. Nucený projev by mohl vytvořit nepříjemnou situaci pro obě strany.

U většiny svateb je zvykem, že svatební proslov by si měl připravit otec nevěsty, ženich a svědek ženicha. To však neznamená, že si slovo nemůže vzít i někdo jiný.

kdo si má připravit svatební proslov

Otec nevěsty

Svatební proslov otce dcery je na většině svateb nezbytností. I pro něj je to totiž velký den. Právě proto tato řeč přichází hned při zahájení svatební hostiny. Je považována za tu nejdůležitější, s čímž souvisí i to, že by měla mít formálnější charakter. Pokud je v plánu i svatební proslov otce ženicha, přichází na řadu až jako druhý.

Svatební proslov otce nevěsty by se měl zaměřovat právě na dceru. Zde je velký prostor pro emoce, hodí se mluvit o jejích nejlepších vlastnostech, vzpomínat na dřívější léta. Ať už to bude o jejím dětství, společných zážitcích, či úspěších, za které je na ni otec pyšný.

  • Samozřejmě věnujte slova i ženichovi, i jeho je potřeba ocenit.
  • Zmínit můžete hlavně to, proč jste rádi, že vaše dcera vstupuje do manželství právě s ním.
  • Chybět by nemělo ani požehnání novomanželům.

Ženich

Ženichův proslov většinou navazuje na řeč rodičů. Obsahovat by měl hlavně poděkování. A to nejen rodičům a dalším hostům, že se společně sešli. Zapomenout by totiž neměl ani na družičky a hlavně svědka – zde je prostor pro jeho představení před jeho proslovem. Ženichův proslov bývá plný vděku za vše, ať už se jedná o:

Pro ozvláštnění vyprávějte hostům o vašem seznámení, průběhu žádosti o ruku a vašem společném životě s vaší nastávající.

Na závěr můžete ještě věnovat speciálně jí pár slov o tom, co pro vás znamená nevěsta i společný život, který vás čeká.

svatební proslov ženicha a nevěsty

Svědek

Proslov svědka ženicha má největší prostor pro originalitu. Většinou se počítá s tím, že právě tato řeč všechny svatebčany pobaví. To však neznamená, že máte zakomponovat nevhodné vtipy, které by ostatní nemuseli pochopit. Zaměřte se spíše na to, co jste společně s ženichem zažili, můžete zavzpomínat na to, čím vším jste si během svého přátelství prošli.

  • Nezaměřujte se pouze na humor, dopřejte si dostatek prostoru také pro sentimentalitu.
  • Snažte se vyzdvihnout to, co máte na ženichovi rádi a proč je právě on tou pravou partií pro nevěstu.

Pro proslov svědka vzor řeči rozhodně nehledejte. Výsledek by mohl být neosobitý a plytký. Jistě máte zajímavé společné zážitky, nebojte se je proto do řeči zařadit. Udržujte uvolněnou atmosféru, i to je pro tento proslov důležité.

Náležitosti proslovu

Připravit si samotný proslov je první složitou zkouškou vašich řečnických schopností, ovšem na přednesení řeči je také potřeba se připravit. Ať už tedy váš proslov obsahuje jakákoliv témata, některé náležitosti by mu nikdy neměly chybět.

  1. Svůj proslov byste měli začít upoutáním pozornosti, to většinou probíhá zacinkáním příborem na skleničku a pronesením pár úvodních slov.
  2. Následovat by mělo krátké představení. Hodí se také vždy poděkovat, alespoň všem hostům za to, že přišli. Než se pak pustíte do své řeči, věnujte pár slov pochvale novomanželů.
  3. Poté už se můžete vrhnout na svůj připravený proslov. Na závěr se pak hodí zakončit vše přípitkem s přáním štěstí do manželství.

Jak zvládnout proslov ve stresu?

Pokud nejste na velké řečnění zvyklí, může být problém, jak zvládnout proslov ve stresu. Svatba se bez něj však většinou neobejde, někdo se proto musí ujmout slova. Je dobré znát pár tipů, které vám pomohou vše úspěšně zvládnout tak, aby proslov zanechal co nejlepší dojem.

  • Svatební proslov nemusí být vůbec velkého rozsahu. Příliš dlouhá řeč by mohla hosty začít zbytečně nudit a stala by se tak nezajímavou.
  • Zaměřte se proto raději na údernost v pouhých pár větách.
  • Vtipný svatební proslov svědka můžete pronést i během několika pár minut, v nichž shrnete jen to nejdůležitější.
  • Stejně tak proslov otce nevěsty nebo ženicha nemusí obsahovat mnoho pochvalných vět.
  • Zkrátka vyberte pouze to pro vás nejdůležitější, proslov nebude příliš zdlouhavý, což nejen, že udrží pozornost hostů, ale hlavně nebudete muset řečnit příliš dlouho, pokud si v rétorice nejste zrovna jistí.

Pomocné kartičky

Skvělou pomocí jsou kartičky, na které si vypíšete ty nejpodstatnější body, o nichž chcete mluvit. Budete tak mít přesný přehled o svém proslovu, navíc poslouží jako pomocná osnova, pokud byste se ve své řeči na chvíli ztratili. Dejte si však pozor, aby vás papír s textem nestahoval k tomu jednoduše ho přečíst. To by na nikoho nepůsobilo dobře.

Snažte se tedy mluvit hlavně zpaměti, kartičky berte jen jako pomocnou berličku, která vám to může usnadnit.

Tréma je při této situaci naprosto pochopitelná, nemusíte proto mít obavy z toho, že by si z vás někdo utahoval, že nejste dobrý řečník. Nervozita je během proslovu běžná, ovšem dejte si pozor na řeč těla, která by na ni mohla příliš upozornit. Uchovávejte si však v mysli, že nikdo z hostů pravděpodobně není profesionální řečník, a tak vám drobné nedostatky jistě odpustí. Soustřeďte se proto hlavně na svou přirozenost. Pokud se dokážete uvolnit, bude tak působit i váš proslov.

Zkouška před zrcadlem

Pokud si nejste svými schopnostmi jistí, vyzkoušejte si svůj proslov doma před zrcadlem. Tak, jako by to bylo v den svatby. Soustřeďte se na samotnou řeč, a hlavně také vnímejte řeč svého těla. Díky tomu tak můžete odhalit některé nedostatky, které byste rádi odstranili, než přijde na svatební proslov.


Tohle opravdu nezvládnu!

Pokud vás novomanželé poprosili o pronesení proslovu, nebojte se říci ne. Pokud máte pocit, že nezvládnete pronést řeč podle svých představ a byl by to pro vás zbytečný stres, raději slušně odmítněte.

Příprava řeči na svatbu může být stresující

Být požádán o proslov na svatbě je však značnou poctou, vyplatí se proto překročit svou komfortní zónu a pronést alespoň pár slov při vstupu vašich přátel do manželství.

Jestliže hledáte pro váš svatební proslov text, který by vám sloužil jako univerzální návod, raději se tomu vyhněte. Věřte, že se vyplatí věnovat pár hodin kreativnímu myšlení, abyste sestavili proslov přesně pro danou příležitost. Emoce a vzájemné vztahy totiž dokážou udělat hodně. Oproti tomu jsou vzory těchto textů neosobní a většinou nudné.

Panák na kuráž?

Alkohol bývá mnohdy přezdíván také jako tekutá kuráž, ovšem tomu se v tomto případě raději vyhněte. Věnujte čas kvalitní přípravě, která vám pomůže od stresu. Pokud totiž budete mít jasno, o čem chcete mluvit, bude to výrazně jednodušší, než kdybyste měli přijít a mluvit bez přípravy. Alkoholu si ještě užijete později, až nastane čas na zábavu.

Proslov oddávajícího

Proslov oddávajícího, jinak nazýván také jako svatební řeč, je nedílnou součástí každého svatebního obřadu od pradávna. Pokud máte církevní svatbu, pak je tento proslov neměnný. Ovšem při civilní svatbě si můžete tuto řeč domluvit přímo s oddávajícím, podle toho, co si pro svou svatbu představujete.

  • Svatební proslov oddávajícího směřuje k novomanželům a také hostům svatby.
  • Neexistují žádná formální pravidla, vše tedy záleží na domluvě.
  • Většinou ženich s nevěstou důvěřují oddávajícímu, ten má přeci jen bohaté zkušenosti s těmito proslovy.
  • Každý oddávající má napsaný svůj vlastní proslov, který už umí nazpaměť.
  • Pokud však toužíte po něčem originálním, samozřejmě máte možnost danou řeč upravit, nebo zcela vypracovat podle sebe.

Pokud se rozhodnete pro vlastní svatební řeč, může být složité vymyslet, jak ji poskládat. Vycházet můžete z řeči oddávajícího, abyste měli jednodušší práci. Tento text pak stačí doplnit střípky z vašeho života. Jestliže toužíte po vtipné variantě, můžete do řeči přidat různé neformální sliby, které pobaví.

Tato svatební řeč je velkým momentem vašeho života, proto by měla zůstávat v poněkud formální verzi. Měla by být spíše kratší, ovšem obsahovat vše podstatné. Mezi to patří hlavně to, jaké dobré i špatné věci manželství provází, přání jen toho nejlepšího do společného manželského života.

Na závěr by pak samozřejmě nemělo chybět poděkování rodičům snoubenců.

Svatební proslovy jsou opravdu velkým tématem, je to totiž oblíbená tradice téměř na každé svatbě. Jako budoucí manželé byste si měli na svatbu zvolit dobrého řečníka, ideálně někoho opravdu blízkého, kým svědci bývají. Pokud chcete slyšet řeč i od někoho jiného, neváhejte ho požádat.

Jako řečník byste pak měl věnovat velkou pozornost přípravě, aby vše probíhalo hladce. Věřte, že svatební proslov není tak složitý, jak by se na první pohled mohlo zdát.