Pokud neplánujete pouze malou skromnou svatbu, které se zúčastníte pouze vy dva a svědci, pak jedna z důležitých otázek, kterou si musíte položit, zní, koho pozvat na svatbu. Od toho se totiž odvíjí mimo jiné velikost pronajatého prostoru, svatební raut a samozřejmě finanční rozpočet.
Kdo se na svatbu obvykle zve
Začněme tím, kdo se na svatbu obvykle zve. Níže uvedený výčet ale samozřejmě není jasně danou povinností, kterou je třeba za každou cenu dodržovat. Vždy záleží zejména na samotných snoubencích a jejich vlastním rozhodnutí.
Pozvánku na svatbu však nejčastěji obdrží:
- rodina
- dobří přátelé
- lidé, kterým jsme my sami byli na svatbě (což jsou většinou právě příbuzní nebo kamarádi)
Do seznamu svatebních hostů se mohou dostat také kolegové z práce, sousedi, bývalí spolužáci a známí, se kterými se ale příliš nestýkáme.
Samostatnou kapitolou jsou partneři a případně také děti pozvaných.
Jak vytvořit seznam svatebních hostů
Většinou se liší počet svatebních hostů na samotném obřadu, kam se většinou může přijít podívat v podstatě kdokoliv, hosté na obědě, který bývá určený pro ty úplně nejbližší a na rautu, kam často zveme kromě rodiny také kamarády.
Zvláštní případ je, pokud plánujete mít svatbu se vším všudy na jednom místě. V takovém případě je to často i s přespáním a všichni hosté se tak zúčastní svatby od začátku až do konce.
Jak tedy vytvořit seznam svatebních hostů? Asi nejjednodušší metodou je nachystat si tři papíry a na ty si rozepsat, koho bychom rádi měli právě na obřadu, slavnostním obědě a večerní hostině.
Seznam osob zapisujeme od těch nejdůležitějších. Případně každý papír rozdělíme na dva sloupečky – do prvního budeme psát ty, které tam chceme mít určitě a do druhého ty, u kterých si nejsme úplně jistí.
Tímto způsobem získáme výčet jmen, který bude ale pravděpodobně o dost větší, než jsou naše finanční možnosti nebo původní představa.
Proto nás teď bude čekat další a náročnější úkol – udělat selekci. Pro usnadnění můžeme použít jako pomůcku kapacitu pronajatého prostoru.
Uveďme konkrétní příklad:
Víme, že kapacita sálu, kde bude probíhat svatební raut, je dohromady maximálně 50 lidí. Začneme tedy proškrtávat, a to od těch jmen, která máme na seznamu úplně dole anebo jsme je napsali do druhého sloupce. Tímto způsobem se nakonec dopracujeme právě k 50 hostům.
Nejčastější případy, kdy na svatbu dorazí někdo, koho nezveme
Někdy nastane pro obě strany velmi nepříjemná situace, kdy na svatbu dorazí někdo, s jehož účastí snoubenci nepočítají, zatímco dotyčný je mylně přesvědčený, že byl pozván.
V tom lepším případě se informace o jeho plánované účasti dostane k nastávajícím manželům ještě před samotnou svatbou. A to buď přímo od dané osoby: „Já už se na tu vaši svatbu tak těším!“ nebo od někoho z blízkého okolí: „To jsem nevěděla, že jsi zvala i X.Y., když jste přitom tak rozhádaní“.
Tehdy se určitě vyplatí upřímnost, ale nezapomeňte zároveň také na trochu taktu. Můžete například jemně naznačit, že na obřadu danou osobu uvidíte moc rádi, ale že následující oběd a raut je jen pro nejbližší rodinu a úzký okruh přátel. Odůvodnit to můžete třeba omezenou kapacitou sálu.
V horším případě se někdo nepozvaný objeví nečekaně přímo na svatbě, třeba na večerním rautu mezi řádně pozvanými hosty. V takovém případě již je nevhodné dotyčného posílat domů a je lepší jeho přítomnost „strpět“.
Proč se to stává? Zde jsou asi vůbec nejběžnější důvodu, proč k podobnému omylu může dojít.
1) Záměna svatebního oznámení za pozvánku
Stále je spousta lidí, kteří považují svatební oznámení za vstupenku na raut.
Jak se tomu lze vyhnout? Možností je hned několik.
Svatební oznámení můžete předat či poslat pouze těm osobám, s jejichž účastí na svatbě počítáte. Případně můžete oznámení rozeslat až poté, co svatba proběhla.
Jestliže zveme všechny, kterým zasíláme svatební oznámení a nechceme tím pádem dělat navíc ještě samotnou pozvánku, pak je dobré přímo do oznámení zmínit, že se jedná zároveň i o pozvání ke svatebnímu stolu (případně na večerní raut).
Platí to totiž i naopak a mnoho lidí by nemuselo vůbec pochopit, že oznámení je zamýšlené zároveň jako pozvání.
2) Partneři a děti pozvaných
Většinou se automaticky počítá s tím, že pokud zvete někoho na svatbu, toto pozvání platí zároveň i pro partnera či partnerku. Někdo to dokonce může pochopit tak, že na svatební raut smí dorazit celá rodina, tedy včetně dětí.
Pokud si to tak přejete, vše je v pořádku. V opačném případě do pozvánky uveďte, že platí pouze pro uvedenou osobu. Můžete to také sdělit osobně při jejím předání.
3) Ti, jimž jsme na svatbě byli
Pokud vás někdo pozval na svatbu, pak se přímo nabízí to, že on sám předpokládá, že jeho účast na vaší svatbě je samozřejmostí.
Je ale možné, že plánujete pouze malou skromnější svatbu nebo se váš vztah od té doby změnil a ochladl. V takovém případě nedbejte svatební etikety, není vaší povinností někoho takového zvát.
Rozvedení rodiče – co s tím?
V dnešní době se bohužel počet rozvedených párů drží ve vysokých číslech. Proto pravděpodobnost, že vaši rodiče patří právě k těm rozvedeným, je poměrně veliká.
Taková situace může se seznamem svatebních hostů pořádně zamávat. Je ale možné, že i přesto si vaše matka a otec udržují dobré vztahy a jsou schopni spolu bez problémů vyjít. V tom případě máte vyhráno a nemusíte nic řešit.
Poněkud náročnějším úkolem je poradit si s rozvedenými rodiči, kteří se nemůžou ani vidět a nejsou schopni spolu v klidu komunikovat. Neexistuje žádné jasně stanovené pravidlo a je jenom na vás, jak se k tomu postavíte.
Pokud si přesto moc přejete, aby se zúčastnili oba dva, pak jejich vzájemné antipatie alespoň zohledněte v zasedacím pořádku a zapomeňte na to, aby seděli rodiče vedle sebe, i když je to za normálních okolností zvykem. Hádka by na sebe pravděpodobně nenechala dlouho čekat.
Určitě je také vhodné je o účasti toho druhého dopředu informovat.
Jak hluboko sáhnout do peněženky aneb kolik stojí host
Otázka rozpočtu je samozřejmě velmi individuální. Jeho výše závisí mimo jiné na tom, jak náročné menu zvolíte, zda bude k dispozici neomezené množství tvrdého alkoholu či jak štědře pojmete večerní raut.
Výsledná cena pak pochopitelně odráží počet svatebních hostů.
Kolik takzvaně „zaplatíte“ za jednoho hosta závisí především na pohoštění.
Pokud vás přesto zajímají konkrétní sumy, uveďme alespoň nejčastější rozmezí, jak se ceny pohybují.
- Slavnostní oběd (přípitek, předkrm, polévka, hlavní chod) – od 230,- do 1500,- / osoba
- Svatební dort – od 800,- do 4000,- (dle použitých surovin, náročnosti)
- Večerní raut (studené mísy, teplý bufet, pečivo, dezert, nápoje) – od 300,- do 1500,- / osoba
Při tvorbě seznamu svatebních hostů mějte vždy na paměti jednu důležitou věc.
Právě vy dva byste si měli svatební den nejvíce užít a měl by pro vás být krásným nezapomenutelným zážitkem. Neberte proto příliš velké ohledy na okolí, a pokud ve vás vyvolává představa někoho blízkého na vaší svatbě stres a nervozitu, pak jej jednoduše nezvěte.