Když se zeptáte hostů, co mají na svatbě nejradši, nejspíš nedostanete jednu odpověď, ale bude jich několik. Jídlo, pití, tanec, setkání s kamarády. To bude asi nejčastější od Vašich kamarádů a známých. Vaši rodiče, sourozenci a nejbližší, ale nejspíš řeknou obřad. Nejformálnější, ale nejdojemnější část celé svatby. Na ten budete mít nejvíce vzpomínek a od tohoto okamžiku budete novomanželé. Aby se vám na něj dobře vzpomínalo a vypadal skvěle i na fotkách, musí se řádně vyzdobit. Slavobrána na obřad by prostě neměla chybět.

Co je vlastně slavobrána?

A proč by to bez ní nešlo? Protože by to nevypadalo dokonale! Ale co vlastně je slavobrána, kde vznikla a proč se staví? Zjednodušeně je možné říci, že slavobrána je objekt, který určuje místo, kde přesně se bude obřad odehrávat a před kterým si ženich s nevěstou řeknou své ano. Z tohoto okamžiku také pořídí svatební fotograf nejvíce záběrů, proto určitě dbejte na výzdobu obřadu, ať se vám vše líbí jak naživo, tak následně ve svatebním albu.

Slavobrána na obřad může mít různé tvary a provedení, a pokud máte svatbu v nějakém specializovaném svatebním místě, možná ji ani nebudete muset shánět. Někde zkrátka mají svoji vlastní a fixně umístěnou.

Historie slavobran – kdy, kde a proč?

Jak to ale se slavobránami bylo a kde se vlastně vzaly? Dřív se stavěly především na vesnicích a to buď u domu rodiny nevěsty, kde se často konala následná oslava, nebo se stavěla u domu, kam se spolu měli novomanželé nastěhovat. Když slavobránou prošli, vstoupili tak symbolicky do nové etapy svého života a zároveň celá vesnice věděla, kdo měl zrovna svatbu a mohli tak popřát štěstí a lásku a přinést i nějaké dary.

Dnes už tato tradice prakticky vymizela a ve většině případů se přesunula slavobrána na obřad. Symbolika je ale pořád podobná, ale brána se staví daleko více za účelem svatební výzdoby. Jistou symboliku ale může mít tvar slavobrány. Stejně jako u svatebních prstenů, i slavobrána je často uzavřený objekt, který pro někoho může znamenat symbol nekonečna a věčnosti. Což si při obřadu přejí asi všechny páry. Stejně tak se změnilo, že dříve se slavobrány většinou vyráběly svépomocí, dnes je určitě nejlepší využít půjčovnu slavobran.

Jakou slavobránu vybrat?

A v jakých tvarech je možné slavobránu mít? Jak už bylo zmíněno, fantazii se meze nekladou, konstrukční vlastnosti ale asi nepřelstíte. Slavobrána by z podstaty věci měla mít symetrický tvar, aby také poskytovala stabilitu. Stejně tak je víceméně dané, z jakého materiálu může být slavobrána vyrobena, nejčastěji tak jde o kov, nebo dřevo. Jaké jsou tedy nejoblíbenější tvary slavobran?

Hexagon

Jeden z nejoblíbenějších tvarů je rozhodně pravidelný šestiúhelník, tedy hexagon. Tyto brány jsou vyrobeny nejčastěji ze silnějších trámů, aby vynikla jejich konstrukce, a i když se nejedná o přesný kruh, tak spojení jednotlivých stran šestiúhelníku dojem kruhu vytváří. Květinová výzdoba na slavobránu pak může tvar hexagonu ještě vylepšit, pokud ho nebudete zdobit symetricky, ale například jen jednu stranu šestiúhelníku.

slavobrána hexagon

Kruh

Kruh je rozhodně ta nejvíc klasická slavobrána na obřad, kterou můžete vybrat. V jeho případě se pro konstrukci nabízí ocelový profil, ze kterého je možné vytvořit dokonalý tvar kruhu. Taková kruhová svatební brána také vypadá velice vzdušně a decentně a stejně jako u šestiúhelníku je skvělé použít květinovou výzdobu jen do jedné části celého kruhu.

kruhová slavobrána na noční obřad

Triangl

Dalším oblíbeným tvarem je určitě trojúhelníková konstrukce svatební brány a to jak v provedení ze dřeva, tak z ocelových profilů. Tento tvar má samozřejmě ostřejší rysy a může tak vyhovovat těm, kteří nemají rádi dokonalou kulatost kruhu. Pokud se pro takovou bránu rozhodnete, určitě si zjistěte, jak je brána velká, protože pokud je například jeden z vás, nejčastěji ženich, hodně vysoký, nemusel by být ve slavobráně vidět. Slavobránov ale na toto myslí a tak pokud nejste výškový rekordmani, nemusíte se bát.

Březová brána

Pokud chcete mít svatbu v boho stylu, určitě oceníte nejvíce přírodní provedení svatební brány. Asi největší spojení s přírodou pak nabízí slavobrána vyrobená ze surového březového dřeva, které je díky bílé kůře ideálně připravené na svatbu. U takové svatební brány se nejčastěji jedná o klasický obdélníkový tvar s tím, že je nutné počítat s nedokonalostí přírodního materiálu a tvar tak nemusí být úplně symetrický.

Jak dál využít slavobránu?

I když hlavní účel slavobrány je být hlavní dekorací samotného obřadu, její role tím nemusí na svatbě končit. Na svatbách je často připraven pro hosty fotokoutek, kde se mohou zvěčnit pro novomanžele a pokud chcete zachytit atmosféru svatby, můžete po obřadu umístit fotokoutek právě ke slavobráně. Její konstrukce tak může zdobit i další svatební fotky, než jen ty z obřadu.