Ať se již jedná o vaši vlastní svatbu nebo se jí účastníte coby svatební host, v každém případě je dobré se seznámit alespoň se základními pravidly svatební etikety. Vyhnete se tak nepříjemným situacím, kdy si v některých chvílích nebudete zcela jistí, co byste měli dělat, případně jak se chovat. Taková neznalost může vyústit dokonce v nemilý trapas, na který byste poté nejraději úplně zapomněli.

Čtyři důležité body, na které je třeba pamatovat

Svatební etika je poměrně obsáhlé téma. To ale v žádném případě neznamená, že se musíte řídit všemi pravidly a dělat vše tak, jak je nejvhodnější a považováno za správné. Pro mnohé páry by totiž taková svatba byla příliš upjatá a formální.

Přesto je dobré znát alespoň ty nejdůležitější zásady.

1.      Nezapomeňte pozvat svatební hosty

Může se to zdát sice jako naprostá samozřejmost, ale i toto se v největším shonu svatebních příprav může stát.

Osobám, které si přejete mít na své svatbě, předejte nebo zašlete svatební pozvání. Ale pozor, nezaměňujte svatební oznámení a svatební pozvánku. To se týká obou stran, pokud obdržíte oznámení o svatbě, ještě to totiž neznamená, že vás dotyční zvou – k tomu slouží právě pozvánka. Ta by měla samozřejmě obsahovat i nezbytné informace zahrnující například datum, čas a místo konání svatebního obřadu.

Mějte také na paměti, že svatební hosté by měli vědět, jestli je zvete pouze na samotný obřad, na slavnostní oběd nebo až na večerní raut. Jako pozvání ke stolu se většinou přikládá dodatečná kartička.

Jestliže máte nějaké speciální požadavky (například si přejete večerní party konat v neformálním oblečení a naopak, případně třeba nechcete na svatbě malé děti), pozvánka je tou ideální příležitostí, jak to pozvaným hostům sdělit.

Svatební etiketa a pozvání na svatbu

 

2.      Jak se obléct na svatbu

Nejdůležitějšími účastníky svatby jsou pochopitelně ženich s nevěstou. A právě jejich oblečení by mělo být tím nejslavnostnějším a nejvýraznějším. Svatební šaty existují v mnoha různých stylech a variantách, a to od těch nejhonosnějších jako pro princeznu až po velmi jednoduché elegantní.

V každém případě by však mělo být na první pohled všem přítomným zřejmé, kdo je ženich a kdo nevěsta. Pár by měl spolu také příjemně ladit stylem oděvu i barevným odstínem.

Ostatní muži nic nezkazí oblekem a lepší košilí s kravatou, zapomenout by neměli také na vhodnou obuv, tenisky rozhodně nechte doma. U žen je výběr větší, většinou nic nezkazí, pokud si obléknou slavnostnější šaty, ale klidně si mohou vzít i slušivý kostýmek. Ovšem pozor, v žádném případě by se pozvané ženy neměly snažit „trumfnout“ nevěstu. Je to totiž právě její den a ona by měla být tou nejkrásnější a mít ty nejhezčí šaty ze všech.

3.      Skupinové svatební foto – kde bude kdo stát?

Snad každý touží po tom, aby si svůj svatební den co nejvíce zapamatoval. A právě focení je asi tím nejběžnějším způsobem, jak toho docílit a získat na svou svatbu doslova hmatatelné vzpomínky. Ty budou i po dlouhých letech připomínat okamžiky a detaily, na které by člověk jinak možná už úplně zapomněl.

Nedílnou součástí svatebního focení je skupinová fotografie.

Fotograf vám většinou pomůže s tím, kde kdo by měl stát. Přesto je pro všechny případy dobré si zapamatovat alespoň jedno jednoduché pravidlo. Uprostřed stojí ženich s nevěstou, po jejich boku z každé strany jsou jejich rodiče a vedle nich je místo pro svědky. Až poté následují prarodiče a další svatební hosté.

Svatební etiketa při skupinovém focení

4.      Uspořádání v obřadní síni a během obřadu

Vyhněte se zbytečným zmatkům v obřadní síni a pročtěte si alespoň ty hlavní zásady, jak se chovat. Jistě by nebylo příjemné, když byste například jako host pozvaný na svatbu svého kolegy omylem obsadil místo v první řadě. To je určené pro jeho rodiče. Už z toho důvodu se vyplatí znát základní uspořádání během obřadu.

V čele svatebního průvodu je tradičně ženich, kterého doprovází jeho matka. Následuje ženichův otec s matkou nevěsty. Za nimi kráčí ostatní svatební hosté a teprve v závěru průvodu jdou svědci. Jako úplně poslední přichází nevěsta společně se svým otcem. Žena je vždy po pravici muže.

V obřadní síni většinou na straně nevěsty sedí její rodina, blízcí a přátelé. Na té druhé straně místnosti jsou usazeni svatební hosté ženicha.

Přední místa náleží nejbližší rodině, tedy rodičům, prarodičům a případným sourozencům. Během obřadu všichni přítomní hosté sedí. Pochopitelně by neměli zapomenout vypnout své mobilní telefony, případně narušovat samotný průběh hlasitým hovorem apod.

Po skončení obřadu následují gratulace a hosté obvykle utvoří svatební špalír, kterým novomanželé jako první odchází z obřadní síně. Toto uspořádání platí pro civilní i církevní svatbu.

Další postup se již liší podle charakteru konkrétní svatby. Může následovat například oblíbené házení zrníček rýže, symbolické nasazování chomoutu na ženichův krk, apod. Případně rovnou přesun na hostinu nebo svatební focení.

Svatební etiketa aneb jak se chovat na svatbě

Další užitečné rady, které by vás mohly zajímat

  • Pořízení svatební kytice pro nevěstu má tradičně na starosti ženich, ale vždy je lepší její vzhled s partnerkou dopředu zkonzultovat
  • Svatební dary se většinou nepředávají ihned po obřadu, častěji se dávají až na hostině na předem určené místo
  • Zmatkům s usazováním na svatební hostině se vyhnete, pokud na stoly umístíte cedulky se jmény (platí, že v čele stolu sedí novomanželé a po jejich boku rodiče)
  • Svatební hostina obvykle začíná slavnostním přípitkem, ve kterém se gratuluje novomanželům a přeje jim mnoho štěstí ve společném životě (měl by jej pronést otec nevěsty, ale může ho zastoupit svědek nebo někdo jiný)
  • Je slušností zajistit svatebním hostům po večerní zábavě rozvoz domů nebo hotelu, kde jsou ubytovaní (k tomu lze využít například specializovanou firmu, taxi nebo ochotného kamaráda)
  • Nezapomeňte také na svatební výslužku pro oddávajícího, fotografa či kameramana, případně kadeřnici, koordinátora a další účastníky, kteří nejsou přímo „svatební hosté“
  • Podle původní tradice hradí náklady na svatbu rodiče nevěsty, v současnosti to již ale není nutností, většinou se finančně spolupodílí rodiče obou partnerů a také přímo nastávající manželé
  • I když se nemůžete dočkat, až vstoupíte na taneční parket, nezapomeňte, že první tanec vždy náleží novomanželům
  • V případě přesunu na svatební obřad platí, že svatební kolona aut dodržuje stejné pořadí jako na samotném obřadu – jako první jede ženich se svou matkou, nevěsta se svým otcem až úplně na konec
  • Výchozím bodem ve svatební den je domov nevěsty, také ženich sem přichází, a to obvykle již s vyzvednutou kyticí pro svou vyvolenou